Ono što je veoma važno za građane jeste da li će se evropski standardi konačno osjetiti u prodavnici, na internetu, u reklamaciji, turističkom aranžmanu te zdravstvenom sistemu, kaže za RTCG nacionalni ekspert za zaštitu potrošača, Jovo Rabrenović.
“Zatvaranjem poglavlja 28 Crna Gora je uradila veliki posao, prije svega ispunjavanje obaveza i mjerila u klasteru 2 i time je podigla nivo zaštite potrošača na najviši nivo koji može imati jedna pretpristupna država. Taj nivo će biti dodatno uvećan kada Crna Gora postane članica i kada sve direktive, uredbe i propisi koji važe za članice EU budu automatski značili i važili i za građane u Crnoj Gori”, ocjenjuje Rabrenović.
Ističe da pregovarački uspjeh nije kraj procesa, već početak najvažnije provjere. Da li će država umjeti da zaštiti građanina, ne samo na papiru, nego i u svakodnevnom životu.
“Što će značiti da će i građani u Crnoj Gori, bilo koji naš stanovnik ili bilo koji turista koji bude gost u Crnoj Gori, imati ista ona prava koja imaju građani bilo koje države Evropske unije”, ističe Rabrenović.
Da bismo osjetili benefite kada je riječ o zaštiti potrošača, prvo i osnovno je informisanje i edukacija građana, kaže za naš Radio direktorica Centra za zaštitu potrošača, Olga Nikčević.
“Jer građani su zatrpani lažnim reklamama, prevarnim, naročito kad je u pitanju zdravlje, hrana koja nije ispravna i koja je nezdrava”, napominje Nikčević.
Dodaje da su slabe kontrole od strane različitih inspekcija.
“Stiče se utisak da se ne kontroliše dovoljno tržište. Zakon je dobar, ali se ne poštuje. Znači, nema uslova da se ispoštuje zakon”, kaže ona.
Zaštita potrošača se ne smije posmatrati samo kao socijalna tema ili kao zaštita slabijeg od jačeg. Tržište, zaključuju sagovornici, može funkcionisati samo ako postoji povjerenje.
Izvor: RTCG