- Block Out – Godina sirotinjske zabave (1996)
Još kao dječak dok sam pohađao osnovnu školu „Maksim Gorki“ imao sam tu čast da se upoznam sa „domaćom“ rock muzikom preko drugara iz odjeljenja, i tada mi je bilo super što sam saznao za bendove poput EKV-a i Van Gogh-a. Međutim, ono što me kasnije definisalo, tačnije raširilo ideju o rock muzici bio je susret sa albumom „Godina sirotinjske zabave“ grupe „Block Out“. Koji mi je i dalje u samom vrhu bilo kakve priče o rock-u sa ovih prostora. Jednostavno – lektira.
2. Mravi – Na travi (1998)
Na ovoj poziciji definitivno moram ostaviti remek djelo grupe „Mravi“ – album „Na travi“. Ovaj vrhunsko upakovan dub smo dobili na CD-u, koji je išao od ruke do ruke te davne 1998. godine. Kad se možda i najbolje prenosila važnost muzike na ovim prostorima. Nije bilo interneta kao danas. Kasete i po neki CD plejer u ekipi bili su spas za nas koji smo bili željni novih bendova i tog gitarskog zvuka koji je pristizao u Podgoricu.
Nekako, ubjeđenja sam da je ovaj album i dalje zaboravljen/preskočen od strane rok publike jer se u tom periodu na velikim binama pojavljivao „Darkwood dub“, tako da grupa „Mravi“ nije imala dovoljno javnog prostora da se predstavi. Svakako mi je želja ispunjena jer su se momci okupili prije desetak godina i odsvirali cijeli album u jednoj kuglani u centru Podgorice.
Kome je promakao ovaj album, od srca ga predlažem za preslušavanje.
3. Eyesburn – Solid (2003)
Jedan od rijetkih sa ovih prostora đe je svaka pjesma nosilac albuma je „Solid“ –„Eyesburn“. Ta, 2003. je bila godina kad se muzika mogla kupiti u CD-shopovima, pa se na policama istih našao i ovaj. Nakon uvodnih par par albuma od Eyesburna, moglo se nekako naslutiti da njihov najbolji momenat tek dolazi, što se i te kako obistinilo sa ovim izdanjem. Od početka do kraja, bez pauze je bio na mojoj plej listi godinama i rado mu se vraćam. Momci su pokidali svaku traku i plasirali se u sam vrh svjetske scene. Nešto, što malo kome odavde uspije bez obzira na okolnosti u kojima u stvara.
4. 21. Vek – Si nacrtav život (2021)
Makedonska scena mi je izuzetno draga pa ću se usuditi da predložim još jedan album za preslušavanje: „Si nacrtav život“ od grupe „21. Vek“, objavljen 2021. godine. Ne mogu da izdvojim njihove trake koje su snimljene u periodu od 2020. do danas iz jednostavnog razloga – ovaj bend je sjajan i sve što su objavili je izuzetno. Više o njima se može naći na Spotify platformi, mada su objavili i neke snimke i na YouTube-u. Laki za slušanje, teški za sviranje. Pravi Makedonci.
5. Jelusick – Follow The Blind Man (2023)
Za sam kraj ove liste od 5 najboljih albuma ostavio bih: Jelusick ”Follow The Blind Man”
Ove godine je osvojio nagradu „Porin“ za najbolji rok album. Da je kojim slučajem snimljen prije 40-50 godina, imam osjećaj da bi dobio i neko veće svjetsko priznanje. Dino Jelušić je okupio sjajne muzičare oko sebe, taj hard and heavy zvuk prenešen je genijalno. Utisak na prvo slušanje je da se radi o bendu sa kraja ’70-ih ili početka ’80-ih, a zapravo je je poprilično svjež. Mala zamjerka bi bila što nije otpjevan na domaćem, već na engleskom jeziku. U svakom slučaju, Dino dobija zeleno svijetlo od mene da pjeva na kojem god želi jeziku, bez dalje kritike.
Janko Popović je rođen 1984. godine u Podgorici. Organizator je i idejni tvorac muzičkih festivala “Rockstrikcija” i “Festival Kulture Zabjelo”. Crtač je, grafičar i slikar.
Poruka od Janka za čitaoce Portala PRESS: “Rock and roll se ne uči, on se živi”.
Autor: Dragan Leković