
Jučerašnje ubistvo u Maslinama potreslo je javnost i još jednom opomenulo nadležne da se upitaju da li se moglo spriječiti. Stiče se utisak da je država na strani nasilnika i to treba hitno promijeniti, kaže za Gradsku RTV poslanica Pokreta za promjene u Skupštini Crne Gore, Branka Bošnjak. I u Nevladinom sektoru poručuju da je vrijeme da institucije pokažu snagu.
Cjelokupna javnost je zgrožena, nakon što je juče, u popodnevnim satima u naselju Masline hladnim oružjem ubijena tridesettrogodišnja Biljana Pavićević od strane bivšeg supruga Miljana Boškovića, kojeg su policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica lišili slobode. Još jedan mladi život je izgubljen. Osumnjičeni je ranije prijavljen za nasilje. Ostaje vječito pitanje-da li se moglo spriječiti? Nikako da iskoračimo naprijed u pogledu femicida, zabrinuta je Bošnjak, podjsećajući da je ženski klub u prošlom sazivu inicirao izmjenu krivičnog zakonika, da se femicid uvede kao posebno krivično djelo.
“Institucije sistema svaki put zakažu i uvijek su na strani nasilnika, a ne žrtve. Jer, ako je zabranjen pristup, treba da postoji nekakva kontrola, posebno ako se prijavljuje da postoje prijetnje. Tek kad se desi pričamo nekoliko dana o tome i kad se sve stiša neka nova žrtva nas opomene na to. Šalje se jedna poruka da niko nije zaštićen. Vrlo često se to kvalifikuje kao prekršaj, a ne krivično djelo. U
ovom slučaju se tako kvalifikovalo i onda dođemo u situaciju da nema oštrijih kazni zatvora“, ističe Bošnjak.
U Crnoj Gori toleriše se i opravdava nasilje, urušene su vrijednosti, muško-ženski i odnosi u porodici, kaže Bošnjak.
“Niko neće da prijavi nasilje iako je svjedok ili čuje da se nešto dešava. Tu treba ići na podizanje svijesti i pojačane kazne. Nama ni socijalne službe ne rade kako treba. Destimulišu se žrtve“, smatra Bošnjak.
Da je Crna Gora opet prekršila svoju međunarodnu, a prije svega obavezu koju duguje svojim građanima- da zaštiti život osobe koja se za zaštitu obratila državnim organima, ističe direktorica Centra za ženska prava, Maja Raičević.
“Prije svega izražavam ogromno žaljenje zbog gubitka mladog života i činjenice da je jedna djevojčica ostala bez majke. Ova žena je bila svjesna opasnosti u kojoj se nalazi čim se obratila institucijama. Jeste propust države, a koje tačno institucije, to ćemo znati vrlo brzo“, kaže Raičević.
Prema navodima medija, ali i riječima Aide Petrović iz Crnogorskog ženskog lobija, preminula Pavićević je prije dvadeset dana prijavljivala nasilje, ali tužilac nije vidio elemente krivičnog gonjenja, pa je nasilniku samo određena mjera udaljavanja ne 50 metara.
„Institucije bi trebalo konačno da se miješaju u svoj posao, da rade svoj posao i da potencijalne nasilnike preduprijede u svojim namjerama. A ako ima elemenata kao što se priča i piše, onda treba tu osobu liječiti. Ono što bih istakla kao dobar primjer je psiho-socijalni program za nasilnike koji se sprovodi sa ženskim NVO poput naše, gdje se ponašanje nasilnika nakon i u toku tog tretmana testira kroz kontakt sa žrtvom“, objašnjava Petrović.
Sagovornice Gradske su saglasne da ovo ne smije biti samo žensko pitanje, te da je potreban mnogo ozbiljniji multisektorski pristup.
„Prije svega porodicama apel da vjeruju u iskaz bližnjih“, smatra Petrović.
Bošnjak apeluje na ženski klub.
“Apelujem da ženski klub to uradi, jer ima snagu, ipak su predstavnice naroda u parlamentu i mogu da nađu rješenje zajedno sa institucijama“, ističe Bošnjak.
Raičević je imala poruku za Vladu.
“Očekujem od predstavnika Vlade, koji su zaduženi da štite svoje građane i koriste političku moć koju imaju, da sprječavaju i da se ovakve stvari više ne ponove“, poručila je Raičević.
U posljednjih sedam godina, uključujući i ovaj slučaj, u Crnoj Gori je ubijeno 20 žena. Evropska komisija je u Izvještaju o napretku Crne Gore za 2023. navela da je veoma zabrinjavajući problem trend rasta broja femicida i te da je sudska praksa za nasilje nad ženama veoma blaga. Ostaje žaljenje za izgubljenim životima, izostanak odgovora na pitanje da li se moglo spriječiti i nada da ćemo konačno dočekati pruženu snažnu ruku institucija.