Advokatica Maja Zeković oglasila se saopštenjem za medije povodom slučaja u kojem je stradao geometar Ranko Despotović.
– Zeković ističe da je „nažalost, očigledna praksa da se za nebezbjedne i nezakonite uslove rada ali i uopšte, kretanja na gradilištima sazna tek nakon što se incidentna situacija dogodi.
Dodaje da najtragičnija moguća je svakako smrtni ishod lica angažovanog na gradilištu, što je u konkretnom slučaju.
– Naime, dana 10.7.2024. na gradilištu u Pljevljima dogodila se nesreća usljed obrušavanja zemljišta kojom prilikom je obrušena zemlja pala na pok. Despotović Ranka iz Pljevalja koji je u trenutku nezgode bio angažovan kao geometar i određivao kote za izradu objekta. Smrt je nastupila na licu mjesta – navela je Zeković.
Dodaje da u vezi sa predmetnim događajem u toku su izviđajne radnje pred nadležnim tužilaštvom i stoga ne može govoriti o detaljima slučaja.
– Ali jedinstven zaključak do sada provedenih dokaza i to specijalizovanih vještačenja je da je smrt isključiva posljedica propusta u obezbjeđivanju gradilišta na adekvatan način posebno od obrušavanja zemljišta, a upravo je obrušavanje zemljišta sa visine od 10 m imalo za posljedicu smrt g. Despotovića. Međutim, postavljeno pitanje geneze tragičnog događaja dovodi do zaključka da su propusti u radu i elementarnoj odgovornosti evidentirani na svim nivoima počev od firme investitora „Mili Company“ DOO Kalušići bb Pljevlja, čiji je vlasnik i izvršni direktor Željko Anđelić, preko firme projektanta „Sedam-Ing“ DOO Podgorica, čiji je osnivač i izvršni direktor Mladen Anđelić, a vodeći projektant za konkretno gradilište je Jelena Mišković, spec.sci.arh, zatim firme revidenta koja je ujedno vršila i stručni nadzor na konkretnom gradilištu „Spitfajer“ DOO Podgorica, čiji je osnivač i izvršni direktor Maja Čolović, a rukovodeći revizor za konkretno gradilište Svetlana Gaković, dipl.ing.arh, do firme izvođača radova „Elektron“ DOO Podgorica, čiji je izvršni direktor Ana Pupović, a rukovodeći ovlašćeni inženjer za konkretno gradilište Jovan Popović, dipl.inž.građ.- navodi advokatica Zeković.
Naglašava da „sve ovo na gradilištu, na kojem je inače bilo zabranjeno izvođenje radova i naređeno preduzimanje mjera na obezbjeđenju temeljne jame mjerama hitne sanacije rješenjem nadležne inspekcije još 07.05.2024.g.,Opet je 06.06.2024.godine konstatovano od strane inspekcije da naloženi radovi obezbjeđenja nisu započeti, dok odnos izvođača investitora i nadzora najbolje već tada oslikava činjenica da tog dana inspekcijskom pregledu nije bio prisutan niko od njihovih predstavnika.
Dodaje da je „ipak, inspekcija 03.07.2024.godine opet zapisnički konstatuje da se na istom gradilištu obavljaju radovi – postavljanja armature za zidna platna, a nesreća se dogodila sedam dana kasnije“.
– Isti radovi su nastavljeni nažalost i nakon nesreće što je inspektor konstatovao 12.07.2024.godine iako su evidentna odstupanja od glavnog projekta u dijelu pojedinih zidnih platana. Dana 16.07.2024.godine Inspekcija je zabranila izvođenje svih građevinskih radova do otklanjanja nepravilnosti.Navedene informacije, nažalost neumitno govore da radovi nisu prestali ni tada a i sada traju jednakim intenzitetom, dok nepravilnosti teško mogu biti otklonjene imajući u vidu da raspoloživa dokumentacija ukazuje na inicijalne propuste nadležnih organa čak i kod odobravanja početka građenja- navodi advokatica.
Prema njenim riječima, „osim što je dominantni utisak da se radi o bahatom i apsolutno nehumanom postupanju kompletne strukture koja učestvuje u radovima na ovom projektu koja nastavlja građenje i nakon gubitka jednog života usljed njihovih propusta, potrebno je postaviti pitanje postupanja i prirode mjera koje izriču nadležni organi“.
-Zbog učestalih nesreća ove vrste njihova preventivna, a ne represiva politika ne pomaže da se u sektoru građevinarstva i pored formalnog usklađivanja zakonskih normi sa pravnom tekovinom EU, ostvare značajni pomaci, budući da u praksi imamo ovako eklatantno kršenje svih zakonskih profesionalnih, a i moralnih normi. Takođe, upitno je i kome se sve i iz kojih pobuda odobrava otpočinjanje građevinskih radova, i što u realnom životu znači zabrana izvođenja radova ukoliko se ti radovi odmah nastavljaju. Koliki je doprinos lokalnih vlasti u praćenju poštovanja propisa u oblasti građevinskih radova koji se izvode na teritorijama iz njihove nadležnosti. Napominjem da je ovo lokacija u najužem gradskom jezgru opštine Pljevlja- ističe ona.
Smatra da se „ovdje sasvim opravdano nameće pitanje da li svjedočimo u Pljevljima dehumanizovanom pogodovanju komercijalnim ciljevima određenih privrednih društava do te mjere, da je iluzija minimalno civilizovano očekivanje kako konkretno oštećene porodice pok. Despotovića tako i svih grđana Crne Gore, da se tome kao društvo možemo oduprijeti, prije svega poštovanjem zakona i dobre poslovne prakse, čime se na jedini mogući način štite životi ljudi na gradilištima“.
– Epilog ove nesreće će svakako biti sudski postupci ali se time neće nadomjestiti jedan ljudski život niti će porodica Despotović imati bilo kakvu pa ni približnu satisfakciju. Stoga je ovo i svojevrsni apel da. se zaista pozovu na odgovornost svi akteri iz ovog sektora kako bismo konačno mogli da izbjegnemo crne bilanse na gradilištima širom Crne Gore, kao i da se u najhitnijem roku realizuje odluka o zabrani gradnje na navedenom gradilištu, čijem investitoru očigledno ni uzrokovanje smrtne posljedice ne predstavlja razlog, nažalost, ni za makar privremeni prekid radova. Što je, moram reči ljudski poraz i apsolutno posrnuće za jedno društvo – zaključuje Zeković.
Izvor: Borba