Bojović deportovan u Srbiju, niko ne zna njegove dalje korake

Redovnim letom iz Madrida, sinoć je oko 20.30 u Beograd, poslije 12 godina, stigao Luka Bojović.

Njega su na aerodormu “Nikola Tesla” sačekali pripadnici MUP Srbije i odvezli na utvrđivanje identiteta u službene prostorije aerodroma, ali i vađenje ličnih dokumenata. Iz Španije, iz koje je protjeran, stigao je samo sa putnim listom, koji mu je pripremila srpska ambasada u ovoj zemlji.

Prema nezvaničnim informacijama, Bojoviću je saopšteno i da je bezbjednosno ugrožena osoba. Da li će se i koliko zadržati u Beogradu i kakvi su mu dalji planovi u ovom trenutku niko, osim njega, ne zna. U kratkoj izjavi za medije, koji su se sa njim našli u avionu, rekao je da sada ništa ne može da govori javno i da će biti vremena da se priča o svemu. Dobro raspoložen samo je kratko rekao da je srećan što je ponovo došao u Srbiju.

Inače, Bojović je u avionu putovao sa putnicima u ekonomskoj klasi, a uz sebe je imao obezbjeđenje. U odnosu na prethodni period vidno je smršao, ali je istovremeno djelovao i veoma zadovoljno. Po izlasku iz aviona, kao i tokom leta, samo nakratko dok se osvježio sokom i kafom skinuo je kačket sa glave i masku sa lica.

Nakon što je završena procedura oko njegove papirologije Bojović je iz službenih prostorija aerodroma izašao na glavni ulaz, odnosno iz dijela gdje su odlazni terminali, oko 22 sata. Tu ga je sačekao njegov advokat Borivoje Borović koji se, između ostalog, na beogradskom aerodromu pojavio dva sata prije slijetanja aviona iz Madrida. Tom prilikom nije želio ništa da komentariše o Bojoviću i daljem toku postupka. Samo je kratko rekao da će za sve biti vremena.

Luka Bojović se, inače, po izlasku sa aerodroma srdačno pozdravio i izljubio sa Borovićem, a zatim su se njih dvojica i još jedan muškarac upitili prema obližnjoj taksi stanici. Pretpostavlja se da je Bojovića tu već čekalo privatno vozilo kojim se odvezao.

Na aerodromu je do njegovog dolaska, kao i po odlasku, bilo policije u uniformama ali i civilu, kao i vidan broj muškaraca obučenih u crno za koje se pretpostavlja da su Bojovićevi prijatelji.

Ko je Luka Bojović (49)?

O njemu se najviše govorilo posle policijske akcije “Sablja”, kada su ga operativni podaci dovodili u vezu sa tada odbjeglim pripadnicima “zemunskog klana”. Govorilo se i pisalo da je on preuzeo vođstvo kriminalnom grupom poslije smrti Dušana Spasojevića i Mileta Lukovića, i da pomaže u skrivanju bjegunaca. To je bio i jedan od razloga što je te 2007. godine uhapšen u Beogradu.

Tada je saopšteno da se iza rešetaka našao sa Veljkom Banovićem, zvanim Votka, i da je riječ o “vođama jedne od najopasnijih kriminalnih grupa” u Srbiji. Oni su tada sumnjičeni za skrivanje članova “zemunskog klana”, ali i više teških krivičnih djela počinjenih u Srbiji i inostranstvu.

Uslijedilo je suđenje za nelegalno nošenje oružja, posjedovanje droge i falsifikovanje dokumenata, poslije kog su obojica osuđena za falsifikovanje i nelegalno držanje oružja. Bojoviću se avgusta 2010. godine izgubio svaki trag, sve do hapšenja u Valensiji 2012.

Uslijedilo je suđenje na kojem je bio optužen i za ubistvo Milana Jurišića Jureta 2009. godine, čiji su ostaci kostiju nađeni u reci u Madridu, ali je oslobođen zbog nedostatka dokaza. Ipak, osuđen je na 18 godina robije kao vođa organizovane kriminalne grupe i zbog falsifikovanih ličnih isprava koje je koristio. Španske vlasti, međutim, odlučile su da ga poslije izdržanih deset godina puste na slobodu i protjeraju iz zemlje.

Paralelno sa španskim sudskim procesom, Bojoviću se sudilo i u Beogradu. On se teretio da je predvodio grupu koja je naslijedila “zemuski klan” i koja je počinila tri ubistva i dva pokušaja ubistva. U ovom sudskom postupku, o njemu, ali i grupi, gotovo sve je ispričao jedan od optuženih – egzekutor “zemunaca” Sretko Kalinić.

Kalinić, koji je u tom trenutku već izdržavao kaznu od 40 godina zbog ubistva premijera Zorana Đinđića i drugih zločina, priznao je izvršenje djela, okrivivši Bojovića da je rukovodio grupom. Kako je stajalo u optužnici, Bojović je, osim što je odbjeglim “zemuncima” pomagao pri skrivanju, obezbjeđivao i novac, lažna dokumenta i štek-stanove, a oni su zauzvrat izvršavali njegove naloge, među kojima je i niz ubistava.

Ipak, sudsko vijeće nije povjerovalo Kaliniću u tom dijelu i na kraju oslobodilo Bojovića krivice, nalazeći da iskaz optuženog, koji je ispričao da je ubijao po njegovom nalogu, nije bio dovoljan dokaz za osuđujuću presudu. Osim ovog postupka, nijedan drugi se ne vodi protiv Bojovića u Srbiji i on je slobodan čovjek.

Dok je bio u pritvoru u Španiji, krajem aprila 2013, godine u centru Beograda, ubijen je rođeni brat Luke Bojovića, Nikola. Na suđenju optuženima za ovaj zločin moglo je da se čuje da je to učinjeno zbog krvne osvete. Naime, sukob između Bojovića i braće Šaranović iz Crne Gore, navodno je počeo 2009. otmicom Slobodana Radonjića, čiji je otac Danilo kum Branislava Šaranovića.

Oni su sumnjali da iza otmice stoji vođa barske grupe Luka Đurović, koji je navodno sarađivao sa Bojovićem. Ubrzo je i Branislav Šaranović ubijen u Beogradu, a dvije godine kasnije i njegov kum Danilo Radonjić. Slobodan Šaranović ubijen je u Budvi 2017. godine.

S druge strane, više osoba bliskih Bojoviću je ubijeno u sličnom periodu. Rade Rakonjac, bivši tjelohranitelj Željka Ražnatovića Arkana ubijen je 2014. u Beogradu. Četiri godine kasnije, ubijeni su Bojovićev kum Dragoslav Miloradović, ali i Dragoslav Miša Ognjanović, prijatelj i advokat, koji ga je branio u postupku pred Posebnim odeljenjem Višeg suda u Beogradu.

Mnogi se sada pitaju šta može da znači dolazak Luke Bojovića u Beograd. Jedni vjeruju da bi moglo doći do rasplamsavanja sukoba između kriminalnih grupa, koje su u ratu, ali i osvete za njegove pobijene prijatelje i kumove. S druge strane, i Bojović je bezbjednosno ugrožen, jer druga strana strahuje da bi mogao da krene u obračun sa suparničkim ekipama.

Izvor: Novosti

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.