Istorija dopinga je ujedno i istorija američkog sporta, sve je nekako počelo i više od jednog vijeka traje sa njima.
Svi najpoznatiji američki sportisti su bili dopingovani i da bi prikrili sistematski doping u svojim redovima Američki nacionalnio olimpijski komitet okrivi druge i na taj način skrene pažnju sa svojih sportista.
Prvi doping skandal desio se davne 1904. na Olimpijskim igrama u Sent Luisu, i pogađate, glavni junak priče je američki maratonac – Tomas Hiks.
Prrije trke Hiks je ubrizgao injekciju strihinina, supstance koja u malim količinama djeluje kao stimulans. Ispostaviće se da jedna doza nije bila dovoljna, pa je zato Hiks ponovio postupak tokom trke.
Kada je prešao cilj, atletičar je izgubio svijest. Kasnije utvrđeno, da je dobio još samo jednu istovjetnu dozu otrovnog strihinina, maratonac bi umro.
Ovaj maraton je upamćen po mdvostrukoj američkoj prevari. Hiks je bio drugi, ali je ipak osvojio zlato jer se saznalo da je pobjednik, Hiksov sunarodnik Fred Lorc, jedan dio staze prešao vozeći se automobilom.
Hiks nije kažnjen jer organizatori jednostavno nisu predvidjeli mogućnost upotrebe stimulansa. Tek poslije ovoga, strihinin je postao zabranjena supstanca, ali američkom maratoncu i rodonačelniku dopinga na Olimpijskim igrama, nikad nije oduzeta medalja.
Kada su doping skandali u pitanju najpoznatiji je onaj sa Olimpijskih igara u Seulu 1988. godine kada je na 100 metara trijumfovao Kanađanin Ben Džonson.
Najpoznatiju sprintersku trku u istoriji Olimoijskih igara i stručnjaci i danas zovu “najprljavijom trkom u istoriji”. Pobjednik, Ben Džonson, je postavio u toj trci i svjetski rekord, ali je naknadno diskvalifikovan zbog korišćenja nedozvoljenih supstanci.
Zlato je tada pripalo Karlu Luisu, iako je i on kao i Džonson i nekolicina drugih sprintera bio pozitivan na doping tokom kvalifikacija za takmičenje.
Zanimljivo da je jedini nedopingovani sprinter „najprljavije trke” bio je bivši svjetski rekorder Amerikanac Kelvin Smit koji je završio na trećem mjestu.
Na istim Olimpijskim igrama blistala je i američka sprinterka Florens Grifit Džojner, njen svjetski rekord na 100 metara (10,49) i danas je nedodirljiv za sve. Flo-Džo je kasnije umrla pod sumnjivim okolnostima, njen doping nikada nije dokazan, ali je sumnja ostala vječna…
I nakon toga američki sportisti, pogotovo oni najpoznatiji, bili su centralne figure doping skandala. Trostruka osvajačica olimpijskih zlata Merion Džouns prvi put je bila osumnjičena kada je njen prvi suprug, olimpijac i bacač kugle Si-Džej Hanter kažnjen zbog dopinga, ali je prošla nekažnjeno.
Džouns se kasnije razvela od Hantera i udala za sprintera Tima Montogomerija, koji je takođe razotkriven jer je i on pao na doping testu i tada je došao red i na Merion Džouns koja je poslije istrage i velikog pritiska konačno priznala da je uzimala nedozvoljena sredstva.
Najpoznatiji američki sportisti bili su dopingovani i na mnogim takmičenjima koje nisu planetarnopg značaja, poput nacionalnih hokejaških, košarkaških, bejzbol i drugih takmičenja.
Ipak jedan od najvećih skandala u istoriji sporta vezan je opet za američkog sportistu, odnosno za biciklistu Lensa Armstronga.
Armstrong je bio sedmostruki uzastopni pobjednik “Tur d’Fransa”, bio je heroj nacije, idol mladih i primjer sportiste koji je pobijedi rak testisa.
Nakon što se izliječio trijumfalno se vratio na stazu i uz pomoć nedozvoljenih sredstava sedam puta osvojio najpoznatiju biciklističku trku svijeta.
Ipak, kasnije je sve otkriveno, Armstrong je morao da vrati osvojene trofeje, izbrisan je sa liste pobjednika, a morao je i da vrati ogoman novac koji je zaradio tokom karijere.
Jedan od najosporavanijih atletskih šampiona je i nedavno penzionisani Džastin Getlin, koji je mdva puta padao zbog topinga. Bio je suspendovan dva puta zbog dopinga i oba puta se vraćao na stazu.
Čak je 2016. godine u Rio de Žaneiru “čist” u 35. godini života bio na pobjedničkom postolju.
Prije desetak godina anonimni američki atletičar tvrdio je da se svi američki sportisti dopinguju, pogotovo plivači i atletičari, ali da postoje specijalizovani programi čišćenja pred svako veliko takmičenje.
Poznato je da su i najpoznatije američke sportiskinje 21. vijeka teniserka Serena Vilijams, ali i njena sestra Venus, i gimnastičarka Simone Bajls padale na doping testu.
Međutim iz USADA (Američka antidoping agencija) su tvrdili da njih dvoje koriste nedozvoljena sredstva u medicinske svrhe, odnosno za liječenje, što je prihvaćeno kao adekvatan izgovor za pozitivne testove.
Simone Bajls na posljednjim Olimpijskim igrama u Tokiju prošle godine nije izlazila na takmičenje sve do posljednjeg gimnastičarskog dana i osvojila je bronzu. Navodno je bila psihološki nestabilna.