Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava “Amnesti internešnal” objavila je izvještaj za ovu godinu u kome upozorava da u Crnoj Gori i dalje postoji nekažnjivost za ratne zločine, torturu i napade na novinare.
“Policija nije adekvatno reagovala na nasilje u porodici. Verbalno zlostavljanje i prijetnje diskriminisanim grupama pogoršale su etničke podjele koje postoje”, navodi se u dokumentu.
Piše da su dva premijer Vlade svrgnute glasanjem o nepovjerenju, što je izazvalo političku krizu.
“Održani su masovni protesti u kojima su građani tražili vanredne parlamentarne izbore, funkcionalan Ustavni sud i promjenu zakona kojim se ograničavaju predsjednička ovlašćenja”, ističe se u dokumentu.
U dijelu dokumenta koji se odnosi na torturu, piše da je Komitet Ujedinjenih nacija protiv torture ponovio dugogodišnju zabrinutost u vezi sa uslovima i pravima pritvorenika u policijskim pritvorima i zatvorima.
“Kao i zabrinutost u vezi izostanka nezavisnih istraga o zlostavljanju. Pet policajaca je optuženo da su 2020. godine mučili osumnjičenog Marka Boljevića kako bi izvukli priznanje, a policijski inspektor je kasnije na sličan način optužen zbog takvog postupanja prema Boljeviću i Benjaminu Mugoši”, precizirano je u izvještaju.
Napominju da su bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica i predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić privedeni zbog sumnje za korupciju.
“Specijalni državni tužilac uhapšen je u decembru zbog zloupotrebe službenog položaja. Evropska komisija je u oktobru pozvala Crnu Goru da primijeni zakone koji jačaju nezavisnost, integritet, odgovornost i profesionalizam pravosuđa”, ističe se u izvještaju u koji je Portal RTCG imao uvid.
Sloboda izražavanja
Amnesti navodi da je prijavljeno 25 napada na novinare.
“Vlada je u septembru zatražila pomoć od stranih stručnjaka u ponovnoj istrazi istorijskih slučajeva, uključujući i ubistvo Duška Jovanovića, urednika lista Dan 2004. godine. Vrhovni sud je naložio ponovno suđenje istraživačkom novinaru Jovu Martinoviću, nakon što je ukinuo osuđujuću presudu iz 2020. godine za navodno učešće u trgovini drogom”, piše u dokumentu.
Kada je u pitanju nasilje nad ženama i djevojčicama, čak dvije žene su ubili njihovi partneri ili bivši partneri.
“Jedna od njih je bila hospitalizovana i prijavila je policiji nasilje koje je počinio njen suprug. Komitet UN protiv torture već je dovodio u pitanje nizak nivo krivičnog gonjenja i blage kazne u slučajevima nasilja u porodici”, piše u izvještaju.
Žene aktivne u javnom životu bile su, kako je ocijenjeno, podvrgnute mizoginom zlostavljanju.
Izvor: RTCG