Austro-ugarski ultimatum Srbiji ili Julski ultimatum bio je ultimatum upućen vladi Srbije 23. jula 1914. godine, mjesec dana posle Sarajevskog atentata. Dokument je od strane britanskog ministra inostranih poslova ser Edvarda Greja opisan kao najteži ultimatum ikada upućen jednoj državi od strane druge. Kada je Austrougarska odbila srpsko uslovno prihvatanje zahtjeva i objavila rat, to je pokrenulo niz događaja koji će svijet uvesti u Prvi svjetski rat.
Zahtjevi
Austrougarska je tražila od Srbije sledeće:
Da spriječi izdavanje publikacija koja podstiču mržnju i neprijateljstvo prema Austrougarskoj.
Da momentalno raspusti organizaciju Narodna odbrana, i da isto postupi i sa drugim organizacijama koje učestvuju u propagandi protiv Austrougarske.
Da iz javnog obrazovanja ukloni sve što bi moglo da služi ili služi za podsticanje propagande protiv Austrougarske.
Da iz vojske i administracije uopšte ukloni sve oficire koji su krivi za propagandu protiv Austrougarske, a imena tih oficira dostavila bi vlast Austrougarske.
Da prihvati učešće austrougarskih organa vlasti u suzbijanju subverzivnih djelatnosti protiv Austrougarske na teritoriji Srbije.
Da preduzme sudski postupak protiv saučesnika Sarajevskog atentata koji su na srpskoj teritoriji, uz pomoć i uputstva austrougarskih organa.
Da momentalno uhapsi dvije imenovane osobe koje su upletene u atentat po istrazi koju je preliminarno sprovela Austrougarska.
Da efikasnim mjerama spriječi nelegalni prenos oružja i eksploziva preko granice.
Da uputi Austrougarskoj objašnjenja povodom izjava visokih srpskih zvaničnika u Srbiji i inostranstvu, koji su izrazili neprijateljstvo prema Austrougarskoj.
Da bez odlaganja obavijesti Austrougarsku o ispunjavanju ovih obaveza.
Odgovor
Srpska vlada je uslovno prihvatila sve zahtjeve ultimatuma, sem tačke broj 5 koja je zahtijevala miješanje austrougarskih organa u sudski postupak, jer bi to predstavljalo kršenje ustava i suvereniteta Srbije.
Priredio: Dragan Leković