Blizu 6.000 visokoškolaca bez posla, veliki procenat nezaposlenih žena

Na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (ZZZ) 31. decembra prošle godine nalazilo se 46.596 nezaposlenih, od čega više od 57 odsto žena, dok je na isti dan godinu ranije na Zavodu bilo 57.386 osoba, odnosno 60,16 odsto žena.

To znači da je prošle godine bilo 10.790 manje nezaposlenih osoba nego 2021.

Prema podacima koje su nam dostavili iz Zavoda, prošle godine najviše nezaposlenih bilo je u januaru – 55.608, potom u februaru 54.789 i martu 51.885.

U aprilu prošle godine bilo je 49.424 osoba na evidenciji Zavoda, maju 46.629, u junu 45.182 osoba, julu 44.559, u avgustu 43.806, u septembru 43.495, oktobru 44.408, novembru 45.757, a u decembru 46.596 osoba.

Upoređujući podatke sa 2021. godinom, vidljivo je da je prošle godine tokom skoro svih mjeseci, osim u januaru i februaru, bilo manje onih koji su bili na evidenciji Zavoda.

Tako je u januaru 2022. bilo 55.608 nezaposlenih osoba, što je 8.299 više nego u istom periodu 2021, a u februaru 2022. bilo je 2.581 više nezaposlenih.

Kada je riječ o ostalim mjesecima, velika razlika u broju nezaposlenih zabilježena je u oktobru – na kraju tog mjeseca prošle godine bilo je 10.255 manje nezaposlenih u odnosu na isti period 2021.

Takođe, drastična razlika u broju osoba bez posla bila je i tokom svih ostalih mjeseci kada je bila veća od 9.000.

Kada je riječ o broju nezaposlenih visokoškolaca, sa VI stepenom stručne spreme na kraju 2021. godine bilo je 3.652 osoba, a na kraju prošle godine 3.322.

Sa VII-1 stepenom stručne spreme 2021. godine bilo je nezaposleno 5.520 osoba, dok je krajem prošle godine taj broj bio manji za 1.158, odnosno bilo je 4.362 nezaposlenih.

Bez posla je na kraju 2021. bilo i 386 magistara i mastera, a na kraju prošle godine 365.

Na posao čeka i 17 doktora nauka, dva manje nego prije nešto više od godinu.

Prema podacima za 16. februar ove godine, broj nezaposlenih sa VI nivoom obrazovanja je 1.800, sa VII-1 3.595, a sa VII-2 stepenom stručne spreme bez posla je 312 visokoškolaca.

U sva tri regiona deficitarna neka zanimanja vaspitanja i obrazovanja

Zanimalo nas je i koja su to godinama deficitarna zanimanja, a iz Zavoda su nas uputili na istraživanje koje je rađeno prošle godine, a podaci se odnose na 2021. godinu.

Istraživanje se odnosi na deficitarna zanimanja na crnogorskom tržištu rada u 2021. godini (na nivou države i regiona – središnji, južni i sjeverni).

Između ostalog, pojašnjava se da se analiza deficitarnosti zanimanja mora posmatrati sa više aspekata, te da nije jednostavno definisati i izdvojiti određena zanimanja kao deficitarna.

“Određena zanimanja, posebno u ugostiteljstvu i turizmu, saobraćaju i ličnim uslugama, mogu biti deficitarna u nekom dijelu države (primorski region) i u određenom periodu (ljetnji), a da su ta ista zanimanja suficitarna u ostalim djelovima Crne Gore i u tom regionu u ostalim periodima godine. Isto tako, dešava se da poslodavci za određena zanimanja traže znanja i vještine koje nezaposleni sa tim zanimanjima ne posjeduju, odnosno razlog deficitarnosti je u nedostatku dodatnih znanja i vještina tokom školovanja za sve veću zahtjevnost radnih mjesta, kako u proizvodnim, tako i u uslužnim djelatnostima, a posebno u djelatnostima turizma i ugostiteljstva”, navodi se, između ostalog, u istraživanju.

Posmatrano prema nivoima klasifikacija obrazovanja, najviše izražena deficitarnost je okviru II nivoa, i to kod grupe zanimanja iz oblasti turizma i ugostiteljstva i građevinarstva, kod III nivoa klasifikacija u oblasti ugostiteljstva i turizma, saobraćaja i građevinarstva i kod visokoškolaca u okviru grupa zanimanja: nastavnici prirodno – matematičke struke, nastavnici tehničko – tehnološke struke i medicinari.

“Poslodavci su prilikom oglašavanja radnih mjesta sa visokoškolskim zanimanjima, uglavnom, davali prednost zanimanjima VII nivoa kvalifikacije, dok su zanimanja VI nivoa tražili u značajno manjem obimu”, kaže se u istraživanju.

Djelatnosti koje su se izdvojile kao deficitarne u tri crnogorska regiona su za primorski region usluge smještaja i ishrane, trgovina i građevinarstvo, u središnjem zanimanja iz oblasti građevinarstva, informaciono komunikacionih tehnologija (ICT) i usluga smještaja i ishrane i u sjevernom regionu usluge smještaja i ishrane, trgovina i usluge.

“Isto tako, u sva tri regiona, kao deficitarna izdvojila su se i neka zanimanja vaspitanja i obrazovanja”, navodi se, između ostalog, u istraživanju.

Iz Zavoda pojašnjavaju da kvantitativni izraz deficita u pojedinim zanimanjima često ne predstavlja realni prikaz stanja na tržištu rada.

Naime, ako je neadekvatan odziv nezaposlenih lica ili pak nezadovoljavaju uslove poslodavca na raspisani javni oglas, ponovo se oglašavaju slobodna radna mjesta čime se multiplicira broj traženih lica. Naročito je to zastupljeno kod nekih zanimanja iz oblasti obrazovanja i vaspitanja”, kazali su iz Zavoda.

U istraživanju se navodi da je u 2021. 116 škola raspisalo 295 oglasa za profesora matematike.

“Od tih 295 oglasa, prema dobijenim povratnim informacijama, realizovano je njih 102, odnosno ti oglasi su rezultirali zapošljavanjem, dok 159 oglasa spadaju u grupu ponovljenih i nerealizovanih oglasa. U isto vrijeme, na evidenciji nezaposlenih, bilo je jedno lice sa tim zanimanjem. To ukazuje da su se na oglase javljala i zapošljavala lica bez prethodnog prijavljivanja na evidenciju nezaposlenih Zavoda, odnosno, zapošljavala su se direktno iz sistema obrazovanja. Dakle, deficit (-294) predstavlja deficit zanimanja – profesor matematike na evidenciji nezaposlenih ZZZCG u odnosu na broj oglasa, što nije realan pokazatelj, tj. taj broj je značajno manji”, navodi se u istraživanju.

Isto tako, u 2021. godini, 136 škola je raspisalo ukupno 88 oglasa za profesora fizike od kojih je 20 rezultiralo zapošljavanjem, pri čemu 32 oglasa spadaju u grupu ponovljenih i nerealizovanih.

“U isto vrijeme, na evidenciji nezaposlenih, bilo je jedno lice sa tim zanimanjem. To ukazuje na veliki broj ponovljenih oglasa. Tako da deficit -30 u stvari predstavlja deficit konkretnog zanimanja na evidenciji nezaposlenih ZZZCG u odnosu na broj oglasa, a taj broj je mnogo manji”, navodi se.

Takođe, u 2021. u 98 škola bilo je 219 raspisanih oglasa za profesora razredne nastave, pri čemu se zaposlilo 131 lice, dok 43 oglasa spadaju u grupu ponovljenih i nerealizovanih.

“U istom periodu, na evidenciji nezaposlenih, u ukupnoj ponudi bilo je 39 lica sa tim zanimanjem. To navodi na zaključak da su se na oglase javljala i zapošljavala lica bez prethodnog prijavljivanja na evidenciju nezaposlenih Zavoda”, kazali su iz Zavoda.

Slično je, kako navode, i sa zanimanjima – predškolsko vaspitanje – (vaspitač – specijalista – profesor), profesor muzičke grupe predmeta, profesor gitare, profesor hemije, profesor računarske grupe predmete, profesor njemačkog jezika, profesor violine, profesor harmonike, profesor istorije itd.

Izvor: Dnevno

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.