Mada je i dalje najpoznatiji simbol Italije, pica se danas slavi u čitavom svijetu jer je 17. januar izabran kao datum u kome će biti proslavljeno ovo jednostavno, ali omiljeno jelo širom planete.
Pica, pasta i mandolina, tri su simbola kojima se često opisuje Italija mada pica ostaje i dalje na prvom mjestu.
Unesko ju je proglasio 6. decembra 2017. godine baštinom čovječanstva, na dan kada se slave pica majstori iz Napulja, a italijanska porodica joj posvećuje bar jedan dan u nedjelji.
Za Svjetski dan pice je izabran 17. januar jer tog dana Katolička crkva slavi Svetog Antonija Abatea, zaštitnika ne samo životinja već i pekara, te i pica majstora.
Italijanski međunarodni lanac restorana „Itali“ (Eataly) je uradio istraživanje po kome 86 odsto Italijana jedu picu jednom nedeljno, a njih 40 odsto dva puta u toku sedmice, prenosi RTS.
Picu na jelovniku najčešće imaju mladi starosti između 18 i 24 godine i to čak, tri puta nedeljno. Čak 84 odsto Italijana je spremno i da plati više za picu, ali da je napravljena od dobrih i kvalitetnih sastojaka.
Uslov da sastojci budu domaće proizvodnje traži 77 odsto Italijana, 66 odsto preferira picu čije tijesto narasta i par sati kako bi bila lakša za varenje.
Omiljena pica je i dalje ona okrugla (76 odsto Italijana), a ono što se razlikuje u odnosu na prethodna istraživanja jeste da su Italijani spremni da probaju i neke druge ukuse sem one klasične pica margerite. Samo njih 11 odsto traži uvijek istu vrstu pice.