Gubitak čula mirisa može nagovijestiti ozbiljnu bolest

Ilustracija

Gubitak čula mirisa mogao bi biti znak upozorenja buduće Alchajmerove bolesti, navedeno je u nedavnoj studiji objavljenoj u Neurology, medicinskom časopisu Američke akademije za neurologiju.

Oni koji nose gen APOE4 imaju veći rizik i od razvoja Alchajmerove bolesti i od gubitka sposobnosti otkrivanja mirisa, navodi se u nalazima.

“Testiranje sposobnosti osobe da detektuje mirise može biti koristan način za predviđanje budućih problema sa spoznajom”, rekao je autor studije Matthew S. GoodSmith sa Univerziteta u Čikagu u časopisu u kojem se govori o rezultatima istraživanja.

“Iako je potrebno više istraživanja da se potvrde ovi nalazi i odredi koji nivo gubitka mirisa bi predvidio budući rizik, ovi rezultati bi mogli biti obećavajući, posebno u studijama koje imaju za cilj da identifikuju osobe koje su u riziku od demencije u ranoj fazi bolesti”, takođe je rekao.

U studiji je više od 865 učesnika popunilo dvije kućne ankete, rađene u razmaku od pet godina, koje su mjerile njihovu sposobnost otkrivanja i prepoznavanja mirisa. U istim intervalima, takođe su polagali testove vještina kako bi procijenili svoje pamćenje i kognitivne funkcije.

Učesnici su dostavili uzorke DNK kako bi istraživači mogli utvrditi da li nose gen APOE4. Oni koji su imali gensku varijantu imali su 37 posto manje šanse da otkriju mirise od onih koji nisu, otkrili su istraživači.

Smanjeno čulo mirisa prvi put je uočeno između 65. i 69. godine. Ta grupa je pokazala “brži pad u svojim vještinama razmišljanja”, navodi se u nalazima studije.

Dr. Shailaja Shah, gerijatrijski psihijatar na Carrier Clinic u Njudžerziju je za Fox News kazala: “Njuh, ili čulo mirisa, opada normalnim starenjem. Međutim, do danas postoji dosta studija koje ukazuju na rano opadanje čula mirisa kod neurodegenerativnih bolesti kao što su Alchajmerova bolest, Parkinsonova bolest i frontotemporalna demencija”.

Iako je gen APOE4 faktor rizika za razvoj ove bolesti, Shah je istakla da neće svi ljudi s tim genom razviti demenciju.

Izvor: Klix

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.