
Od 20. oktrobra u Crnoj Gori biće zabranjena upotreba kesa i plastike za jednokratnu upotrebu, podsjetila je u emisiji “Zorom” na Adria TV šefica Odsjeka za upravljanje otpadom u Direktoratu za ekologiju Jasmina Janković Mišić. Kontrolu će, kako kaže, vršiti Tržišna inspekcija.
“U slučaju nepoštovanja, imamo kazne koje su prilično visoke, od 1.000 do 40.000 eura. I kažanjava se ne samo privredni subjekat nego i odgovorno lice”, dodala je ona.
Oblast upravljanja otpadom je, pojašnjava, kompleksna i evropske direktive koje uređuju tu oblast su jako rigorozne što se tiče standarda zaštite životne sredine.
“Prilikom izrade ovog Zakona o upravljanju otpadom u potputnosti smo transponovali sve odredbe evropskih direktiva i dobili smo jedan moderan zakon, čiji je akcenat na primarnoj selekciji, reciklaži, cirkularnoj ekonomiji i proširenoj odgovornosti proizvođača”, kazala je ona.
Ona je kazala da je zabrana upotrebe kesa i plastike za jednokratnu upotrebu jedna od odredaba i novina u zakonu.
“Svjesni smo da imamo veliko zagađenje palastikom, i to plastike za jednokratnu upotrebu. Najveći problem je što ih mi odbacimo ali u prirodu, gdje nije predviđeno. Tako da oni štete životnoj sredini i kroz lanac ishrane i da štete životu ljudi. Kese do 15 mikrona su dozvoljene za upotrebu, a kese preko 50 mikrona prodavci će plaćati određenu naknadu. Nama nije cilj da prodavci imaju korist od nadoknada za kese, nego da se vremenom potrpuno izbace iz upotrebe, jer postoje alternative”, pojasnila je ona.
Objasnila je da su kese do 15 mikrona tanke kese, koje se koriste za pakovanje sira i voća i povrća. Ona ističe da se pojedine namirnice tako pakuju i da nisu mogli izbaciti i te kese.
“Ima i pozitivnih i negativnih reacija građana. Ovi koji su više ekološki osviješćeni podržavaju, ali ima i građana koji ne podržavaju. Ali mislim da ćemo se svi navići vremenom, kada shvatimo da je to dugoročno korisno za sve nas. Juče sam bila u marketu, vidjela sam da su počeli ljudi da dolaze sa cegerima”, navela je ona.
Plastika nam je, dodaje, bila najdostupnija, ali se ona teško razgrađuje i koriste se brojne hemikalije prilikom proizvodnje.
Pored ovih kesa, zabranjuju se i proizvodi od oksi razgradive plastike – štapići za uši koji imaju plastičnu dršku, plastični tanjiri, viljuške, čaše, kao i posude od ekspondiranog polistirena.
“To su one posude koje dobijate kada, na primjer, naručujte brzu hranu, kao od stiropola. Alternativa su kartonske, staklene, keramičke kutije”, pojasnila je ona.
Podvukla je i da je u planu otvaranje dva Regionalna reciklažna centra u Nikšiću i Bijelom Polju.
Izvor: Adria.tv