foto: Pobjeda
Neizvjesno je kada će bivši predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić i suspendovani pomoćnik direktora Uprave policije Dejan Knežević napustiti Istražni zatvor jer zbog reorganizacije Uprave priohoda i carina nije moguće upisati hipoteku na nekretnine kojima su porodice i prijatelji garantovali za ove optužene.
Pobjedi je juče iz Višeg suda potvrđeno da je Jovanić i Knežević ne mogu biti pušteni na slobodu s obzirom na to da je u toku reorganizacija Uprave prihoda i carina te nije moguće upisati hipoteku na nekretnine kojima je garantovano da neće pobjeći.
Kako Pobjeda saznaje, službenici Uprave za nekretnine juče nijesu mogli primiti i ovjeriti dokumentaciju za jemstvo Jovanića i Kneževića koja im je proslijeđena iz Višeg suda jer kao novoformirana uprava još nijesu zadužili djelovodnike i pečate.
Podsjećamo da je iz Apelacionog suda u petak, 29. decembra prošle godine, saopšteno da su prihvaćena jemstva Blaža Jovanića i Dejana Kneževića te da će im pritvor biti ukinut nakon što Uprava za katastar i državnu imovinu – Područna jedinica Podgorica upiše u korist države Crne Gore hipoteku na nepokretnosti koje su ponudili njihovi najbliži srodnici.
Međutim, istog dana premijer Milojko Spajić je na osnovu zaključka Vlade donio uredbu o izmjenama i dopunama uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave, odnosno uredbu kojom se dosadašnja Uprava prihoda i carina rasformirala na Poresku upravu, Upravu carina, Upravu za nekretnine i Upravu za državnu imovinu.
U članu 7 uredbe koju potpisuje premijer Spajić stoji da će Poreska uprava, Uprava carina, Uprava za nekretnine i Uprava za državnu imovinu početi da rade u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove uredbe.
U dokumentu Vlade stoji da se u roku od mjeseca moraju imenovati vršioci dužnosti ovih uprava i akti o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji.
Jovanić se u pritvoru nalazi skoro 20 mjeseci, tačnije od 9. maja 2022, kada je uhapšen zbog stvaranja kriminalne organizacije i zloupotrebe položaja u stečajnim postupcima.
Sa njim je tada uhapšeno osam stečajnih upravnika, advokata, procjenitelja i vlasnika firmi za obezbjeđenje.
Međutim, svi su napustili spuški pritvor, ali ne i Jovanić. Pritvor mu je produžavan zbog količine krivičnih djala koja mu se stavljaju na teret, čestih putovanja izvan Crne Gore, visina zaprijećene kazne što je, kako su sudije cijenile, ukazivalo na opasnost da će pobjeći.
Sudije Višeg i Apelacionog suda više puta nijesu uvažile stav Jovanića da, i pored imovine koju predlaže kao garanciju, argumenti koje bi trebalo uzeti prilikom odlučivanja su njegova ličnost, da je otac troje djece koje izdržava, da je zaposlen, da je bio predsjednik Privrednog suda, ali i prezumpcija nevinosti.
Viši sud je za 18 mjeseci odbio tri ponude jemstva za Jovanića.
Nakon razmatranja žalbi na rješenje kojim je odbijena posljednje ponuda od 768.000 eura vrijednih nekretnina Apelacioni sud je ukinuo odluku Višeg suda i naložio ponovno odlučivanje.
Konačno, Viši sud 16. novembra prošle godine donio je pozitivno rješenje, a Apelacioni sud ga je posljednjeg radnog dana minule godine i potvrdio.
Sudija Višeg suda Zoran Radović je obrazlažući prihvatanje jemstva naveo da je Jovanić u pritvoru proveo više od 18 mjeseci i podsjetio da je Evropski sud utvrdio da se opasnost od bjekstva sa protekom vremena smanjuje i gubi na značaju, odnosno da protekom vremena razlozi za držanje nekog u pritvoru slabe, jer se pritvor uračunava u kaznu.
Osim toga sudija Radović je ukazao da se ponuđene nekretnine nalaze na atraktivnim lokacijama i da njihova naplativost nije dovedena u pitanje te da ponuđeno jemstvo predstavlja dovoljnu garanciju da se optuženi neće kriti ili pobjeći.
Knežević je imao više sreće od Jovanića jer nakon deset mjeseci provedenih u pritvoru, Apelacini sud je preinačio odluku Višeg suda i prihvatio jemstvo od 760.000 eura u nekretninama koje su njegovi prijatelji ponudili kao garanciju da on neće pobjeći tokom sudskog postupka.
Međutim, Knežević, kao i Jovanić, neće izaći na slobodu dok se ne organizuju državne službe – Uprava za imovinu, koja ima obavezu da imovinu koju su ponudili prijatelji Kneževića prenese na državu.
Knežević je uhapšen 22. marta zbog sumnje da je zloupotrijebio službeni položaj i odavao tajne podatke pripadnicima kavačkog klana.
Dejan Knežević jedan je od optuženih u predmetu protiv predsjednika opštine Budva Mila Božovića, koji je uhapšen 13. aprila u njegovoj porodičnoj kući u Budvi po nalogu Specijalnog tužilaštva, a zbog sumnje da su bili dio kavačke kriminalne organizacije.
Izvor: Pobjeda