Od hapšenja Deniza Camgoza proteklo je godinu i po dana, a njegovo izručenje je odbio i ministar pravde Andrej Milović, koji je u današnjoj polemici sa poslanikom URA-e Filipom Adžićem ocijenio da je “nekome poremetio planove po pitanju Binalija”.
Pokazavši fotografiju bivšeg pemijera Dritana Abazovića sa četiri turska državljana na kojoj je i Deniz Aksu, rođak Deniza Camgoza, aktuelni ministar pravde je ocijenio da se protiv njega vodi hajka, jer je očigledno turskom državljaninu neko nešto obećao prije 44. Vlade.
On je dodao da je prema Camgozu “neko imao možda plaćene obaveze, odnosno, naplaćene koje nije isporučio, pa su jedva čekali da ga ja isporučim Turskoj, da ne progovori”.
Ministar pravde je u raspravi sa poslanikom Adžićem aktuelizovao i temu vezanu za Telmana Ismailova.
“S kim ste nakon toga, vi iz prethodne Vlade reketirali Telmana, kojeg ruskog državljanina? S kim je bio ekskluzivni sastanak u ugostiteljskom objektu na Pimorju, koliko je uzeto miliona od toga čovjeka”, pitao je Milović.
Naime, nakon što je crnogorska policija 6. jula 2022. godine uhapsila trideset devetogodišnjeg turskog državljanina Binali Camgoza u Podgorici, država Turska je tražila izručenje.
Prilikom hapšenja, kod sebe je imao falsifikovani pasoš u kom je bilo upisano ime Mehmet Ali Bayhan, a pravi identitet je utvrđen komparacijom otisaka sa potjernice Interpola. Sa Camgozom je uhapšeno još pet turskih državljana koje turska policija, takođe, potražuje.
Viši sud u Podgorici je 7. oktobra 2022. godine Denizu Binaliju Camgozu odredio šestomjesečni pritvor, što je uobičajena mjera u svim ekstradicionim slučajevima.
U međuvremenu priča o izručenju navodnog vođe turskog mafijaškog klana se prolongirala još od vremana 43. Vlade Crne Gore.
Prvo je, nakon isteka šest mjeseci, Camgozu pritvor produžen za još dva mjeseca. Potom je Vanraspravno vijeće Višeg suda 2. februara 2023. godine donijelo rješenje o izručenju Deniza Camgoza, pojašnjavajući da su ispunjeni svi uslovi.
Ovu odluku je kasnije ukinuo Apelacioni sud, po žalbi advokata Marka Radovića i Miloša Vuksanovića.
U ponovnom postupku Viši sud je, 10. aprila 2023. godinu, donio istu odluku – da se Camgoz izruči zemlji koja ga potražuje, što ukazuje na period od aprila do početka novembra iste godine u kojem je 43. Vlada imala mogućnost da Camgoza izruči Turskoj.
Važno je napomenuti da ekstradicioni sud u okviru svoje nadležnosti ocjenjuje ispunjenost formalnih uslova za izručenje, a da u slučaju pozitivne odluke suda ministar pravde donosi odluku za koju smatra da je ispravna, jer je Zakonom o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima propisano da konačnu riječ o izručenju daje ministar, te se i odluka ministra, bilo pozitivna bilo negativna, smatra odlukom kojom ministar u ime države odlučuje da li će izručiti lice ili ne.
Nadležnost Ministarstva pravde iscrpljena je u postupku ekstradicije, odnosno odluke ministra pravde o tom pitanju.
Danas je Binali Čamgozu sudija za istragu podgoričkog Osnovnog suda izrekao je mjeru nadzora zabrana napuštanja stana, a odbijen je predlog Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici da mu se odredi pritvor.
U slučaju Čamgoza ne postoji pravosnažna presuda suda na osnovu koje bi se moglo utvrditi da je on pripadnik organizovane kriminalne grupe, u pitanju je lice sa trajnim invaliditetom od oko 90 odsto, u Crnoj Gori gotovo dvije godine neprekidno boravi sa svojom porodicom, saopšteno je iz suda, te da je zanemarljiva vjerovatnoća da bi osumnjičeni koji čeka azil u Crnoj Gori sebe izložio riziku ponovnog krivičnog progona, koji bi u krajnjem mogao rezultirati njegovim zatvaranjem ili eventualno izručenju Republici Turskoj, gdje mu po sopstvenim navodima prijeti opasnost po život. Ukoliko osumnjičeni prekrši izrečenu mjeru, protiv njega će se odrediti pritvor.
Sudija je ocijenio da u konkretnom slučaju ne postoje posebne okolnosti koje ukazuju na opasnost od bjekstva ovog osumnjičenog, niti od ponavljanja djela. Sud je imao vidu i činjenicu da je Crna Gora odbila molbu Ministarstva pravde Republike Turske za njegovo izručenje. U tom pravcu cijenjene su i okolnosti koje se tiču njegovog zdravstvenog stanja, odnosno da se isti zbog neurogene bešike nalazi na režimu samokateterizacije jednokratnim sterilnim katetrima šest puta dnevno, kao i da se zbog oduzetosti donjih udova nalazi u invalidskim kolicima, tako da je njegovo zdravstveno stanje trajno i teško narušeno usljed povrede slabinskog dijela kičmene moždine, nastale dejstvom projektila i posljedičnim oboljenjima (trajni invaliditet od oko 90%).
Takođe, sud je cijenio da li u konkretnom slučaju postoje posebne okolnosti koje ukazuju da postoji opasnost od ponavljanja krivičnog djela, te s tim u vezi i njegovu raniju osuđivanost pred Osnovnim sudom u Podgorici.
Autor: I.M.