Okvirnim sporazumom sa Francuskom razvojnom bankom (AFD) u vezi sa kreditiranjem zajma za razvojne politike (DPL aranžman) postoji mogućnost realizacije dva kredita, u cilju podrške sprovođenju reformi, saopšteno je iz Vlade, koja je juče usvojila Informaciju o rezultatima pregovora i zaključivanju Okvirnog sporazuma sa AFD-om.
-Okvirni sporazum predstavlja ugovor kojim se definišu uslovi i načela buduće saradnje između zajmodavca i zajmoprimca, pri čemu on ne obavezuje zajmodavca da odobri kreditne linije (kredite), već pruža mogućnost za potencijalno odobravanje kredita, u zavisnosti od ispunjenja svih definisanih uslova i procedura – navodi se u saopštenju nakon sjednice Vlade.
U skladu sa ovim sporazumom, postoji mogućnost realizacije dva kredita, prvog DPL kredita u ovoj godini u iznosu od 50 miliona eura i drugog u narednoj godini u istom iznosu.
Tokom zvaničnih pregovora sa predstavnicima Francuske razvojne agencije utvrđeni su uslovi po kojima je ukupan iznos kreditnog aranžmana 50 miliona eura, na period otplate od deset godina, uz planirani grejs period od 18 mjeseci.
-Otplata će se realizovati polugodišnje, počev od 30. aprila 2026. godine, sa konačnim datumom otplate 30. oktobra 2034. Kamatna stopa biće definisana prilikom povlačenja kreditnih sredstava, a Ministarstvo finansija će se opredijeliti za fiksnu ili varijabilnu kamatnu stopu, u zavisnosti od ponuđenih uslova. U slučaju varijabilne kamatne stope, ista će se sastojati od šestomjesečnog EURIBOR-a, uvećanog za fiksnu maržu od 0,8 odsto – precizira se u saopštenju.
U Informaciji se podsjeća da su dugoročni zajmovi za razvojne politike finansijski instrumenti koje međunarodne finansijske institucije, poput Svjetske banke, pružaju zemljama u cilju podrške sprovođenju političkih i institucionalnih reformi.
-Cilj ovih zajmova je da pomognu zemljama u sprovođenju strukturalnih promjena koje će podstaći ekonomski rast i smanjenje siromaštva. Sredstva Francuske razvojne agencije predstavljaju dio podrške za razvojne politike – navodi se u saopštenju.
Obnovljivi izvori
Na sjednici je usvojena Informacija o aktivnostima na realizaciji projekata obnovljivih izvora energije.
U dijelu realizacije projekata izgradnje malih hidroelektrana se navodi da je trenutno aktivno 29 ugovora o koncesiji za izgradnju malih hidroelektrana (mHE) kojima je omogućena izgradnja i eksploatacija ukupno 42 objekta mHE, od kojih je završena izgradnja 33 mHE.
-Ukupna instalisana snaga izgrađenih mHE je 52,6 MW, sa planom proizvodnje od 182,4 gigavat sata (GWh). Budući da se tokom praćenja realizacije ugovora o koncesijama za izgradnju mHE resorno ministarstvo zbog brojnih problema naslijeđenih iz prethodnog perioda susrelo sa brojnim otvorenim pitanjima, u Informaciji je ocijenjeno da je neophodno detaljno sagledati svaki pojedinačni slučaj i donijeti adekvatna dugoročna rješenja – dodaje se u saopštenju.
Vlada je usvojila Informaciju u vezi sa drugom fazom tendera za projekat koncesije Aerodroma Crne Gore.
U Informaciji se navodi da je zbog organizacionih promjena u državnoj upravi donijeto novo rješenje o Tenderskoj komisiji za postupak koncesije za pravo korišćenja aerodroma Podgorica i Tivat, budući da je prethodno formirana Komisija sastavljena od članova kojima je u međuvremenu istekao mandat, nijesu više zaposleni u državnoj upravi ili su sada na novim radnim mjestima sa kojih ne mogu biti imenovani za člana Komisije.
Izvor: Pobjeda