Još je neizvjesno da li će rukovodstvo Skupštine zakazati sjednicu, kako je 21. januara predložila Vlada, na kojoj bi se razmotrio budžet. Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu ocjenjuje za naš Radio da održavanje zavisi od poteza u zakonodavnom domu, odnosno hoće li se preći, kako kaže, na radikalnije mjere. Ekonomski analitičar Predrag Zečević smatra da će opozicija nastaviti sa opstrukcijama.
Iz Vlade je predloženo da se sjednica parlamenta na kojoj bi se razmotrio budžet za 2025. održi 21. januara. Iz zakonodavnog doma još nema informacija da li će biti zakazana. Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu za naš Radio kaže da održavanje zavisi od poteza rukovodstva Skupštine.
„Da li će oni dopustiti i dalje opoziciji da ona sprečava održavanje sjednice ili će, možda privući nekim, da kažem malo radikalnijim mjerama, odnosno angažovati skupštinsko obezbeđenje koje bi u sali omogućilo raspravu i usvajanje budžeta“, kazala je Mrdović.
Ekonomski analitičar Predrag Zečević je stava da će opozicija nastaviti sa, kako kaže, opstrukcijama.
„Da ne dozvoli raspravu o budžetu, one scene koje smo gledali krajem godine“, navodi Zečević.
Kategoričan je Zečević da nije dobro što se još ne zna do kada je država u režimu privremenog finansiranja. Siguran je da će isplate zarada, penzija i socijala biti redovne, ali će posljedice trpjeti, kako je istakao, najugroženije kategorije građana.
„Prije svega radi se o Vojsci Crne Gore koja novim budžetom dobija značajnu povišicu. Budući da su vojnici plaćeni bili 650 eura, što je najmanja plata vojske ubjedljivo u regionu. Ugroženi su srazmjerni penzioneri. Većina srazmjernih penzionera, njih oko pet i po hiljada, prima penziju nižu od 300 eura. I na kraju, ko će biti ugroženi su roditelji novorođenih beba, koji će biti uskraćeni značajno većih naknada“, naglašava on.
Mrdović smatra da se obaveze moraju izmirivati. Prva stiže već ovog mjeseca rata kredita Exim banci za prvu dionicu auto-puta.
„Ali u svakom slučaju kroz sistem privremenog finansiranja vi prosto morate ispuniti sve one obaveze koje ste kao država dužni. U odnosu na domaći sistem moglo bi možda doći do nekih sitnih kašnjenja. Ali, ono što ne smije biti kašnjenja i ono što prosto međunarodni kreditori neće dozvoliti jeste da vi zakasnite sa bilo kojim ratom kreditnom koji imate prema bilo kojem međunarodnom kreditoru“, ističe Mrdović.
Posljedice privremenog finansiranja treba, kategoričan je Zečević, da plate, kako kaže, oni zbog kojih građani trpe.
„Čak plate svi poslanici i Ustavni sud, jer su oni glavni krivci zbog ove situacije. Predlažem da se njima obračunaju uz zarade po starom, dok se ne riješi ova ustavnopravna zavrzlama oko Ustavnog odbora, Ustavnog suda i Skupštine Crne Gore“, dodaje Zečević.
Nije samo na privremenom finansiranju država zbog neusvajanja budžeta. U takvoj situaciji je opština Berane, ali i Glavni grad Budva i Kotor. Mrdović je stava da će se ta situacija promijeniti samo nakon izbornih reformi, kada se izbori održe u jednom danu, rukovodstva izaberu na mandat od četiri godine.
Zečević navodi da ima razumijevanja za Berane i očekuje da će se ta situacija prevazići za mjesec ili dva, takođe i za Podgoricu, a u Budvi procjenjuje održavanje novih izbora. Prema njegovim riječima, ishod u Kotoru i Šavniku zavisi od Skupštine i pravosuđa.
Izvor: RTCG