Pismo čitaoca portala PRESS:
Kao što je već poznato, švercerski klanovi su se vjekovima trudili da na razne načine prikriju i zaštite svoj posao. Najednostavniji i najsigurniji način je bio podmićivanjem (mitom) onih koji su bili obavezni i dužni da ih u tom poslu spriječe, razotkriju i kazne, preciznije predstavnike državne vlasti.
Kada im to nije polazilo za rukom, pribjegavali su raznim lukavstvima i nadmudrivanjima sa istim a krajnja opcija je uvijek ostajala u zastrašivanju, fizičkim napadima a ako treba i likvidacijama.
I Crna Gora nije bila poštedjena toga. Na žalost, “najslaviniji” period Crne Gore u takvim vrstama “biznisa” je upravo ovaj koji je iza nas i koji traje neprekidno gotovo 30 godina. Od toga, poslednjih 20 bi se moglo tretirati kao vrhunac švercerskog uspjeha.
Naravno, svim građanima Crne Gore je bilo jasno da se ta (ne)zaslužena titula najšvercerskije zemlje na Balkanu i u Evropi ne bi mogla “zaslužiti” da se u taj “biznis” nije duboko umiješala i sama država, odnosno njeni državni organi, ili makar neki njeni odabrani djelovi.
Zastrašujuci imidž koji smo nakon više decenija, uz svestranu i nesebičnu pomoć kriminalaca stekli, pretvorio je ogroman broj stanovništva u prećutne saučesnike. Mnoge, koji su svoj kukavičluk neuspješno pokušavali da sakriju u lik “nevjernog Tome” ignorišući jasne slike i činjenice, a takođe mnoge u one, koji su i pored tih istih saznanja i činjenica, bili spremni da i svojim životom brane tvrdnju da je u pitanju državni posao i da se sve to radi u korist naše države i njenih građana.
Napokon, nakom smjene 30-godišnje vlasti Demokratske partije socijalista (DPS) i “državnog” glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnica, svi smo očekivali beskompromisnu, jasnu, zakonsku i efektnu borbu sa svim tim “mađioničarima” šverca, koji su uspijevali da prošvercuju i do 500 kontejnera cigareta godišnje a da država Crna Gora od toga nema ni jedan, jedini cent na svojim računima, koji nikada nije uplaćen.
Da, dobro ste pročitali, 500 kontejnera ili jasnije oko 500.000 paketa cigareta godišnje.
Ušuškani u svojoj nesmjenjivosti i bahatošću svoje umišljene nedodirljivosti ostavili su za sobom ogroman broj jasnih tragova i svjedoka (čitaj dokaza). Bilo potrebno samo hrabro, odlučno i iskreno ući u borbu, sa prikupljanjem istih i za veoma kratko vrijeme bi se neodbranjivo procesuirao veliki broj direktnih učesnika tog višedecenijskog “državnog posla”.
Šta je Crna Gora u stvari dobila sa “novim” SDT-om
Istine radi, mora se priznati da je naše Specijalno državno tužilaštvo,samo djelimično novo, jer je nov glavni specijalni tužilalac sa nekoliko kolega tužilaca i novi je specijalni policijski tim.
Veliki broj je “starih” tužilaca nastavio da radi sa velikim upitom u njihovu profesionalnost i integritet, koji su “zaradili” svojim odlukama tokom rada pod neprikosnovenom vlašću bivšeg režima, DPS-a. Ako njima dodamo i pojedine nove saradnike GST-a koji imaju ozbiljne nedostatke (rupe) u svom profesionalnom radu i ličnom integritetu, lako dolazimo do zaključka da je u ovoj godini urađeno i više od očekivanog.
Pa šta je onda problem i šta “zbunjuje“?
Naime, više nego osnovano sumnjamo da u SDT-u ima “tužilaca”, a u Upravi policije i “policajaca” koji ili nemaju snage, volje, hrabrosti i odlučnosti da se otvoreno, iskreno i do kraja posvete svom poslu.
Ne želim da ulazim u razloge takve njihove “borbe” ali nas samo ovogodišnja šteta koju su proizveli takvim njihovim pristupom “borbi” zaista navodi na sumnju da su njihovi “razlozi” ipak možda suprotni od gore nebrojanih.
Neka čudna selektivna nezainteresovanost i pored jasnih i lako dokazivih opravdanih sumnji, neka neobjašnjiva neaktivnost, zavidan broj minimalno istraženih slučajeva, čak i samo u ovoj godini a da ne govorimo o retroaktivnosti.
Razlozi za sumnje u rad SDT…
Potrudićemo se da taksativno nabrojimo sve činjenice koje ukazuju na opravdanost naših sumnji u rad SDT-a ove 2022. godine:
- Slucaj: „Audio snimci“
Početkom februara 2022. godine portali u Crnoj Gori objavili su audio snimke koji su trebali i morali da zainteresuju SDT.
Na njima su se čuli razgovora koji su se odnosili na temu šverca cigareta u Crnoj Gori. Tokom februara i marta pojavilo se četiri ili pet snimaka. Odmah nije bilo naznačeno ime osobe, čiji se glas emituje, ali vremenom je postalo jasno o kome se radi.
I komentari na snimcima ukazivali su ko je u pitanju. Veliki broj njih je prepoznao glas Đorđija Djoka Pavićevića iz Bara, koji već duže vrijeme slovi za jednog od organizatora šverca cigareta u Crnoj Gori.
Punih šest mjeseci niko nije reagovao iz SDT-a, ni najmanjim pokušajem da to istraži.
Portal PRESS je objavio nove audio zapise 22. oktobra 2022. godine, koje su prenijeli još neki portali u Crnoj Gori. Tada je jasno naglašeno da se radi o Pavićeviću. Ni nakon toga, do današnjeg dana, niko iz SDT-a nije reagovao.
SDT bi trebao da informiše javnost, da li je u vezi ovog slučaja otvoren predmet i ako jeste kada?
Da li je neko saslušan i koje je trenutno stanje slučaja?
Zakašnjela reakcija ili još gore, totalna i dugotrajna nezainteresovanost SDT-a oko ovoga, dovoljno jasno potvrdjuje sumnje, zar ne?
2. Slučaj tri kamiona
Početkom ove godine u Luku Bar su dopremljena tri kontejnera cigareta. U julu 2022. godine su uz dosta sumnjivih okolnosti, dobili saglasnost da se reeksportuju u Srbiju. Iz kontejnera su cigarete pretovarene u tri kamiona (šlepera) sa registarskim oznakama:
PG JF-641/PG 970-AB
CT AV-235/CT 290-AA
CT AV-502/CT 297-AA
Službenici carinarnice Bar su konstatovali da je pretovareno u svaki kamion po 1.320 kartona, koji u sebi imaju po 50 šteka (boksova) cigareta.
Zatim su na svaki kamion uredno postavili carinske plombe i to: A548646, A548645 i A548647. Vozači su dobili potrebnu dokumentaciju i napustili luku. Iznenada, nakon 10-ak dana, kamioni su se vratili u Luku Bar.
Da li su tih 10-ak dana boravili na graničnom prelazu prema Srbiji čekajuci dozvolu za uvoz cigareta u tu državu pa je nisu dobili ili je nesto drugo u pitanju, nije poznato.
Dobili smo informaciju da su u Baru te cigarete pravno zaplijenjene, pa da je čak donijeto i rješenje o njihovom uništenju.
Veoma je čudno da se te cigarete još nalaze u istim kamionima koji su parkirani u blizini carinarnice u Slobodnoj carinskoj zoni Luke Bar, gotovo pet mjeseci. Čak su parkirani tako da video nadzor pokriva samo jednu stranu kamiona a druga je potpuno neobezbijeđena.
Od skoro, carinici u dnevnoj smjeni su dobili nalog da svaka dva sata obilaze kamione i provjeravaju stanje plombi. Noću je to ipak teže jer ta strana koja nije pokrivena video nadzorom je u totalnom mraku i vrlo inspirativna za potencijalne lopove.
Znamo da su uspijevali mnogo puta da uspjesno ukradu cigarete pod mnogo težim okolnostima.
Dakle, postavljaju se logična pitanja:
Zasto tih 3.960 paketa cigareta cigareta nije jos prije pet mjeseci uskladišteno sa ostalim zaplijenjenim cigaretama?
Da li su i kamioni zaplijenjeni?
Ako nisu, zašto vlasnici kamiona stidljivo čekaju završetak ovog neuspješnog transporta i ako su im kamioni „zarobljeni“ već pet mjeseci?
Pomenute kamione „kontrolisali“ su upravo carinski službenici, koji su nepun mjesec nakon toga (početak oktobra 2022. godine) uhapšeni zbog drugog postupka – nestanka kamiona punog cigareta, koji je trebalo da se pojavi na uništenju istih u Nikšiću.
Oni su nakon te „kontrole“ 6. septembra 2022. potpisali Rješenje carinarnice Bar 09/04-1 Br.U/1/520/11-22, kojim su konstatovali da prilikom kontrole nisu primijetili nikakve nepravilnosti.
Ti carinski sluzbenici su:
- Milutin Pejovic – šef Mobilnog tima za suzbijanje krijumčarenja
- Mihailo Saveljic – član Komisije za uništavanje oduzetih cigareta
- Radivoje Vujačić – član Komisije za uništavanje oduzetih cigareta
Zar nije „čudno“ da ta tri kamiona sa cigaretama već pet mjeseci stoje parkirani a da SDT nije nesumnjivo provjerio i utvrdio istinitost njihove kontrole iz septembra 2022. godine?
Opravdana je sumnja da sa tim kamionima ipak nešto nije u redu (stvarno stanje u njima?) pa se zbog toga odugovlači sa pretovarom i čeka prilika da se nepravilnosti „srede“.
To bi značilo da u SDT ipak ima pojedinaca ili grupa, koje su i dalje u kordinaciji sa određenim švercerskim kartelima.
Drugog logičnog objašnjenja nema, a ako ga ima sigurno da bi javnost željela da ga čuje od SDT.
3. Slučaj: Plombe i Odjeljenje za sprečavanje krijumčarenja u Upravi prihoda i carina
Kao što je javnost informisana početkom ljeta 2022. godine država Crna Gora je zaplijenila oko 155.000 cigareta u luci Bar.
One su nakon oduzimanja smještene dijelom u skladišnom prostoru carinskog magacina koji pripada firmi „Pacorini Montenegro“ Bar, a dijelom u carinskom magacinu koje pripada firmi „Zetatrans“ Podgorica u Podgorici.
Zanimljiva su desavanja oko zaplijenjenih cigareta, koje su smještene u magicinu Pacorinija u Baru. Naime, ti isti službenici Odjeljenja za sprečavanje krijumčarenja u Upravi prihoda i carina (koji su nedugo zatim uhapseni zbog drugog slučaja) su na desetine puta dolazili u Bar, kako bi navodno izvršili nekakvu „kontrolu“ u pomenutom magacinu.
Dokaze za to je lako pronaći i utvrditi po broju carinskih plombi, koje su zaduživali u carinarnici Bar na svoja imena, a popriličan broj i na imena zaposlenih carinika u Baru, koji su spremni to i potvrditi.
Nezvanično se tvrdi da su zakonite naloge za takve zadatke imali samo nekoliko puta.
Kako je svaka plomba obilježena svojim brojem lako je utvrditi tačan broj njihovih „kontrola“.
Otvara se pitanje sta su tamo „kontrolisali“ toliko puta?
U koje vrijeme su tamo ulazili?
Koliko su se zadržavali?
Zašto nikad nisu dozvolili carinicima zaposlenim u Baru da prisustviju tome i utvrde te činjenice?
Ako zaduženi tužilac i specijalna policija SDT još nije u saznanju ovih dešavanja, vrlo lako i u kratkom vremenskom periodu se mogu uvjeriti u iste.
Pitanje je zašto nisu i do sada?
To pitanje se otvara jer se radi o licima koja su kasnije uhvaćena u kriminalnim radnjama a nakon toga ubrzo i pušteni na slobodu. Očigledno im nije provjerena ni „kontrola“ tri kamiona opisana u prethodnom slučaju a ni ove destine „kontrola“ u magicinu Pacorinija.
Da li je u pitanju nedovoljno kvalitetna istraga ili (ko zna koja po redu) sumnja da određeni
pojedinci ili grupe u SDT ipak uporno, selektivno i limitirano obavljaju svoje zadatke u korist pojedinih kriminalnih grupa?
Na ta pitanja je najpozvaniji da odgovori novi glavni specijalni tuzilac Vladimir Novovic, a nadamo se da će on to ubrzo i učiniti.
4. Slučaj: Stvarno stanje zaplijenjenih cigareta u magacinima
Javnost u Crnoj Gori bila je preko medija informisana o čestim zaplijenama cigareta u Baru. Na video zapisima bilo je lako primijetiti da su šverceri koristili “nestandardne pakete” u kojima je moglo da stane 100 steka (boksova) cigareta, dok je u “fabričkom paketu” standarna količina 50 steka.
Čak i u nekoliko navrata to bilo objavljeno i na crnogorskim televizijskim kanalima.
Pouzdane informacije govore da je prilikom zaplene „navodnih“ 155.000 cigareta u zapisnike unesen samo broj paketa, bez obzira što u poprililnom broju njih je bilo duplo vise šteka.
Dakle, tačan broj nije utvrđen precizno i nesumnjivo.
Ako bi neko uspio da iz tih “nestandardnih paketa” izvadi 50 šteka a ostavi u njemu 50 koliko je po fabričkom pakovanju, to se nikad ne bi moglo utvrditi jer je ostala tačna količina standardnog pakovanja.
Otvara se sumnja da je to možda bio razlog nekontrolisane i nezakonite „kontrole“ službenika Odeljenja za sprečavnje krijumčarenja u Upravi prihoda i carine u magicinu “Pacorinija” u Baru.
5. Slučaj: “Stakleno posudje – čaše”
Kao što već znamo i o tome su već pisali mnogi portali 5. maja 2022. godine je kontejner sa oznakom “MEDU 4523810” pojavio na carini u Barskoj luci sa dokumentacijom da se u njemu nalazi „lomljivo posuđe – čase“.
Prošao je „skener“ pregled i ništa sumnjivo nije otkriveno.
Kad je kroz kapiju napustio Luku Bar i krenuo ka svom navodnom odredištu, zaustavili su ga službenici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).
Otvorili su ga radi provjere i u njemu zatekli kompletan tovar cigareta.
Nezvanične informacije govore da su na informativni razgovor i davanje izjave u SDT tada privedeni dvojica carinskih slubenika i to Dragan Perović, tadašnji šef Tima za suzbijanje krijumčarenja i Srđan Bulatović, carinik u Luci Bar.
Više je nego čudno da su oba osumnjičena, odmah nakon davanja izjave u SDT, pusteni svojim kućama.
Cigarete su zaplijenjene, a do dana današnjeg nije poznato da je bilo ko procesuiran i da li će odgovarati za ovaj pokušaj sverca vrednosti oko milion eura.
Takođe, postavlja se pitanje da li je SDT provjerilo i „uvjerilo“ se da je prethodni identični uvoz od 04. aprila 2022. godine, sa kontejnerom sa oznake “TRLV 5571397” takođe „staklenog posuđa – časa“ besprekorno zakonit i da je u njemu stvarno bilo „stakleno posuđe“?
Do danas ne znamo ni ko je naručilac, ni ko je isporučilac, a da ne govorimo o učesnicima.
Prije izvjesnog vremena, čak je novi direktor Uprave prihoda i carina pomeutog Srđana Bulatovića vratio na posao u Slobodnu carinsku zonu Luke Bar i ako ga je prethodni direktor Rade Milošević odmah po izbijanju afere prebacio u Opstinu Ulcinj do okončanja postupka.
Znači ili je postupak završen a javnost ne zna ništa o tome ili se otvara jos jedna sumnja da su kriminalne veze i uticaji mnogo snažniji od onoga kako se javnosti predstavlja.