Pravda ne može biti potpuna ukoliko se ne osigura da se imovinska korist stečena kriminalnim djelatnostima oduzme od onih koji su je nelegalno stekli, kazao je glavni specijalni državni tužilac Vladimir Novović na XVII Nacionalnoj antikorupcijskoj konferenciji na temu “Oduzimanje imovine stečene kriminalom i imovine bez dokaza porijekla”.
Upravo oduzimanjem nelegalno stečene imovine kriminalnim strukturama se zadaje udarac od kojeg se ne mogu oporaviti, a što u isto vrijeme ima i snažan preventivni efekt, kazao je Novović.
Kazao je da korupcija nagriza temelje našeg društva, urušava povjerenje građana u institucije i koči sveobuhvatan napredak naše države.
– Stoga je borba protiv korupcije ne samo pravni, već i moralni imperativ od presudnog značaja za dobrobit Crne Gore. Posebno želim istaći da tema današnje diskusije, oduzimanje imovine stečene kriminalom i imovine bez dokaza porijekla, zauzima centralno mjesto u savremenom krivičnom pravu. U našim nastojanjima da se suprotstavimo kriminalnim strukturama, finansijske istrage i postupci oduzimanja imovinske koristi imaju jednaku važnost i težinu kao i sam krivični postupak – kazao je Novović.
On je istakao i da rad MANS-a na polju afirmacije transparentnosti, odgovornosti i borbe protiv korupcije predstavlja važan segment u kreiranju šireg društvenog konsenzusa protiv ove pošasti.
– Specijalno državno tužilaštvo je prepoznalo značaj ovog instituta, da posvećeno radi i na unapređenju rezultata u ovoj oblasti. Iako se suočavamo sa ograničenim ljudskim i tehničkim kapacitetima, kao i određenim izazovima u zakonodavnom okviru, uspijevamo da bilježimo značajne rezultate. Otkrivanje i oduzimanje nelegalno stečene imovine i u narednom periodu ostaje jedan od ključnih prioriteta specijalnog državnog tužilaštva. Ovaj cilj i opipljive rezultate možemo postići samo u saradnji s drugim državnim organima, preventivne i represivne funkcije, ali i uz podršku i partnerstvo nevladinog sektora i međunarodnih partnera – poručio je Novović.
Smatra da bi francuski model bio veoma značajan za naše društvo
– Mogući donosioci političkih odluka trebali da razmisle i o francuskom modelu privremeno i trajno oduzete imovine i formiranju jedne specijalne ustanove koja bi trebala da vodi računa o toj imovini – poručio je.
Izmjene koje su bile i koje su usvojene kroz IBAR zakone su bile samo jedan dio preporuka koji je usvojen, ali ostao je ogroman dio puta pred nama i zbog toga je Ministarstvo pravde formiralo radnu grupu i radni tim koji će se baviti izmjenama i dopunama svega ovoga, kazao je ministar pravde Bojan Božović.
– Ono što isto tako želim da istaknem je da ćemo napraviti više rasprava, više panela kako bismo razmotrili različite opcije, različite predloge kako bismo došli do zajedničkog najboljeg, nadamo se, rješenja u tom momentu. Nedavno smo imali tri okrugla stola u organizaciji sa Agencijom za sprečavanje korupcije u pogledu zakona o sprečavanju korupcije. Tu smo dobili brojne sugestije, apsolutno nemamo namjeru da ovako nešto slično ne primijenimo i na ovaj zakon. Ne moraju uvijek biti isključivo formalni sastanci, isključivo formalne konferencije, ali mi se moramo konsultovati sa onima koji to znaju više od nas koji o tome – poručuje Božović.
Izvor: Dan