Bivši građanski aktivista, Aleksandar Dragićević, poznat po svojim ekološkim i društvenim angažmanima, objavio je poziv za večerašnji protest u 19: 30 ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Podgorici, u organizaciji grupe studenata “Kamo sjutra?”.
Iako su protesti najavljeni kao apolitički, Dragićevićev angažman i prisustvo navijačke grupe koja polazi od zgrade kompanije Bemax, kao i podrška funkcionera Demokratske partije socijalista (DPS), bacaju ozbiljnu sumnju na pravu prirodu ovog skupa.
Dragićević je u svojoj objavi, pozvao građane na solidarnost i zajedništvo, poručujući da je tragedija na Cetinju momenat kada „cijelo naše biće treba da se kida“.
Međutim, istovremeno je ograničio mogućnost komentarisanja svoje objave na Facebooku, svjesno izbjegavajući javnu debatu, jer prvi poziv prije nekoliko dana nije imao baš pozitivne reakcije od strane njegovih pratilaca.
Ovaj potez, zajedno sa njegovim dugogodišnjim vezama sa različitim političkim i društvenim grupama, ukazuje na svojevrsnu dvoličnost – navodno apolitičan aktivista koji indirektno podržava proteste sa jasnim političkim prizvukom i podrškom iza kulisa.
Uz Dragićevićev poziv, na mrežama su osvanuo i poziv bivšeg vlasnika BEMAX-a, Aleksandra Mijalovića, koji iz pritvora traži ostavke i otkaze.
Posebno indikativan je izbor lokacije odakle navijačka grupa Ultra planira krenuti – ispred zgrade kompanije Bemax, čiji uticaj i povezanost sa vladajućim strukturama godinama izazivaju kontroverze.
Ovako simboličan početak marša, povezan sa zgradom poznatom po svom političkom značaju, dodatno podriva tvrdnje o neutralnosti protesta.
Takođe, javna podrška odbornika DPS-a Andrije Klikovca i članova viber grupe „Ima nas“, koja je poznata po promovisanju stavova bliskih DPS-u, ne ostavlja mnogo prostora za iluzije o pravim organizatorima
protesta. Dragićević, koji je godinama nosio etiketu nezavisnog aktiviste, sada se pojavljuje kao promoter protesta iza kojih jasno stoje političke strukture.
Dok Dragićević govori o potrebi „iscjeljenja društva“ i kritikuje „trideset godina mraka“, očigledno zaboravlja da se upravo oni koji su kreirali te politike sada pojavljuju kao podrška njegovom pozivu i da društvo opet ulazi u zonu tenzija i podjela.
Protesti grupe “Kamo sjutra?” možda su prvobitno imali plemenite ciljeve, ali uključivanje političkih aktera, navijačkih grupa i očigledno povezivanje sa strukturama moći, postavlja ozbiljna pitanja o njihovoj vjerodostojnosti. Prvi protest u Podgorici već je pokazao ko se ,,ističe“ u prve redove, čiji su rekviziti među protestantima i kakve poruke prate ove događaje.
Redakcija portala PRESS