Prethodno nepoznat drevni grad Maja otkriven je u džunglama južnog Meksika

Prethodno nepoznat drevni grad Maja otkriven je u džunglama južnog Meksika, saopštio je u utorak antropološki institut te zemlje (INAH), dodajući da je vjerojatno bio važno središte prije više od hiljadu godina.

Grad uključuje velike građevine piramidalnog oblika, kamene stubove, tri trga sa zgradama i druge strukture raspoređene u gotovo koncentričnim krugovima, saopštio je institut INAH.

Dodao je da je grad, koji je nazvao Okomtun – što znači “kameni stub” na jeziku Maja s Jukatana – vjerojatno bio važno središte središnje nizinske regije poluostrva između 250. i 1000. godine.

Na poluostrvu Jukatan

Nalazi se u ekološkom rezervatu Balamku na poluostrvu Jucatan i otkriven je tokom pretraživanja uglavnom neistraženog dijela džungle, većeg od Luksemburga. Potraga se odvijala između marta i juna ove godine, korišćenjem tehnologije laserskog mapiranja iz vazduha.

Civilizacija Maja, poznata po svojim naprednim matematičkim kalendarima, prostirala se jugoistočnim Meksikom i djelovima srednje Amerike.

Sukobi, različita savezništva, borba za prevlast i ratovi doveli su do njenog pada i prije dolaska španskih konkvistadora, u čijim je vojnim kampanjama posljednje uporište palo u kasnom 17. vijeku.

Okruženo močvarama

Nalazište Okomtun ima središnje područje smješteno na uzvišenju i okruženo velikim močvarama, koje uključuje nekoliko piramidalnih struktura visokih do 15 metara, rekao je glavni arheolog Ivan Sprajc u izjavi.

Grad je imao i igralište. Igre s loptom prije hispanskog doba, raširene po cijeloj regiji Maja, sastoje se od prenošenja gumene lopte koja predstavlja sunce preko terena bez upotrebe ruku i provlačenja kroz mali kameni obruč. Vjeruje se da je igra imala važnu vjersku svrhu.

Sprajc je rekao da je njegov tim takođe pronašao središnje oltare u području bliže rijeci La Riguena, koji su možda služili ritualima zajednice, iako je potrebno više istraživanja kako bi se razumjele kulture koje su tamo nekada živjele.

Grad je vjerojatno nestao između 800. do 1000. godine, sudeći prema materijalima koji su pronađeni.

Izvor: Nacional.hr

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.