Institucija Zaštitnika ljudskih prava ispitaće navode o slučajevima seksualnog uznemiravanja učenica podgoričke Gimnazije, koji su s pravom uznemirili javnost, kako bi se utvrdilo da li je svaki nadležni organ/ustanova postupao u skladu sa ovlašćenjima i važećim propisima.
“Uz poštovanje pretpostavke nevinosti, do sprovođenja svih pokrenutih postupaka i procedura, apelujemo na sve odgovorne donosioce odluka da na adekvatan način tretiramo svaki slučaj. Imajući u vidu osjetljivost same teme, a i činjenicu da se radi o djeci i/ili mladim osobama, svi koji radimo sa djecom ili za djecu moramo sa dužnom pažnjom i senzibilitetom pristupiti svakom navodu, svakoj prijavi, kako ih ne bismo iznevjerili i kako bi opravdali njihovo i stekli povjerenje svake druge potencijalne žrtve”, piše u saopštenju.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) nadležnom tužilaštvu uputilo je spise i prepiske iz dva slučaja u kojima će se utvrđivati da li su profesori podgoričke Gimnazije “Slobodan Škerović” uznemiravali učenice.
Ističu da su ovih dana nerijetki slučajevi komentara iz ugla predrasuda, stigmi, seksizma i diskriminacije zasnovane na polu i drugim ličnim karakteristikama.
“Momenat je kada će se možda i druge žrtve sličnih postupanja (ne samo u obrazovnom sistemu, već i u drugim sferama), ohrabriti da progovore o svojim traumama, da prijave i potraže pomoć. Upitno je da li će se to desiti ukoliko nastavimo da ih dodatno šikaniramo, a posebno u manjim mjestima gdje se status žrtve dodatno komplikuje”, poručuju u saopštenju.
Objašnavaju da je očigledno da našem društvu treba još podizanja svijesti o ovim temama i više kvalitetnog preventivnog djelovanja.
“Dobro je što imamo hrabre i odvažne mlade ljude čiji primjer može da pokrene pozitivan lanac promjena, međutim primarna odgvornost za unaprjeđenje stanja svakako je na nadležnim institucijama, ustanovama i organima, koji bi trebalo da pojačaju preventivno djelovanje u ovoj oblasti”, navode u saopštenju.
Iz institucije Zaštitnika podsjećaju da su izradili Izvještaj o seksualnom iskorišćavanju djece u Crnoj Gori još 2011. godine, nakon toga Zloupotreba djece putem interneta, koji se takođe odnosio na ovu problematiku.
“Pa je zbog utiska da se stanje nije promijenilo i da su preporuke od tada i dalje aktuelne, 2019. godine sproveo projekat promocije Lancerot konvencije Savjeta Evrope o zaštiti djece od seksualnog iskorišćavanja i seksualnog zlostavaljanja. Tada je izrađena brošura „Ne smije niko da te dira“, i sa učenicama/ima osnovnih i srednjih škola sprovedeno je na desetine radionica, a ova tema i nakon toga je bila i nastaviće da bude dio aktivnosti nadležnog sektora tokom posjeta vaspitno-obrazovnim ustanovama”, zaključuju iz kancelarije Ombudsmana.