Osam godina traje proces postizanja sporazuma o priznavanju crnogorskih vozačkih dozvola u Njemačkoj gdje živi na desetine hiljada naših građana. Njemačka i dalje ne priznaje crnogorske vozačke dozvole. Rješavanje ovog pitanja najavljivale su sadašnja, ali i ranije Vlade, ali se ništa konkretno nije dogodilo ni uradilo.
Bošnjačka stranka godinama ukazuje da se ovo pitanje mora riješiti, ali i dalje ništa.
Premijer Milojko Spajić je u okviru Premijerskog sata, a na pitanje lidera Bošnjačke stranke Ervina Ibrahimovića, ljetos kazao da očekuje potpisivanje sporazuma na jesen.
“Prema posljednjim informacijama, od 10. jula 2024. većina saveznih pokrajina je dala pozitivno mišljenje za zaključivanje sporazuma. Slijedi priprema nacrta zajedničkog pisma namjere, koje će biti upućeno na usaglašavanje nadležnim crnogorskim institucijama preko Saveznog MVP. Na kraju podsjetiću da je pitanje priznavanja crnogorskih vozačkih dozvola u Njemačkoj pokrenuto još 2015, a formalizovano godinu kasnije, a sada sam siguran da će kroz intenzivnu saradnju biti riješeno u najskorijem roku”, kazao je Spajić.
Predsjednik BS je tada kazao da je ohrabren ovim odgovorom, ali i naglasio da se sa posebnom pažnjom mora voditi računa o zahtjevima dijaspore.
“Koristim priliku da uvijek pričam o dijaspori i da im se zahvalim za sve što rade. Ako je neko primjer kako se voli svoja država, onda je to dijaspora. Ako je ko primjer kako investirati, i pomoći ljudima onda je to dijaspora. Najveći investitor je dijaspora. Ovdje samo otvaram pitanje da li dovoljno radimo na potrebama naše dijaspore. Ja mislim da ne”, poručio je Ibrahimović.
Crna Gora radi na sporazumu o priznavanju vozačkih dozvola sa Njemačkom, kazao je 2017. godine Duško Marković u okviru premijerskog sata odgovarajući na pitanje Bošnjačke stranke koja je ukazala da u Njemačkoj privremeno radi i živi preko 23.000 crnogorskih državljana.
Dakle, pitanje se postavlja već osam godina, ali osim odgovora da se na tome radi i da samo što nije, konkretno se ništa nije dogodilo.
I dok Crna Gora čeka odluku, Njemačka je ovo pitanje regulisala sa ostalim državama bivše Jugoslavije.
Izvor: CdM