
Da bi se postigao nacionalni cilj smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte do 2030. godine, neophodan je ubrzan razvoj e-mobilnosti, sa ciljem da najmanje 35.000 putničkih vozila bude električno, navodi se u Nacrtu nacionalnog energetskog i klimatskog plana Crne Gore, koji je na javnoj raspravi.
Da bi se građani podstakli da kupuju električna vozila, kreatori ovog dokumenta su predložili podsticajne mjere u vidu smanjenja stope PDV-a pri kupovini novih električnih vozila, snižene poreske stope za kupovinu polovnih električnih vozila, smanjene poreske stope za registraciju, korišćenje vozila i puteva.
U dijelu dokumenta koji se odnosi na emisije i uklanjanje gasova sa efektom staklene bašte (GHG) u vezi sa promocijom, ukazano je da je sektor saobraćaja drugi po značaju izvor GHG emisija sa učešćem od 23 odsto u ukupnim emisijama GHG. Glavni razlog za to je kombinacija goriva koja se koristi u sektoru, od kojih najdominantniji udio ima dizel (80 odsto), pa benzin (15 odsto).
– Putnički automobili su odgovorni za 96 odsto ukupnih emisija gasova sa efektom staklene bašte u sektoru saobraćaja. Glavni razlog za upotrebu vozila sa dizel motorima u Crnoj Gori je njihova ekonomičnost u potrošnji goriva. Međutim, prelazak sa dizela na električnu energiju donosi poboljšanja efikasnosti vozila, povećanja udjela obnovljivih izvora energije i značajno smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte iz sektora saobraćaja. Ipak, veliki izazovi ostaju visoki troškovi električnih vozila i ograničena infrastruktura za punjenje – konstatuje se u ovom dokumentu.
Promocija e-mobilnosti se planira kroz finansijske podsticaje za nabavku električnih vozila i za razvoj infrastrukture za punjenje električnih vozila, kao i kroz poreske olakšice koje favorizuju električna vozila.
– Na primjer, godišnji porez na upotrebu motornih vozila obračunava se prema kubikaži motora za putnička vozila, a plaćaju ga pravna i fizička lica koja posjeduju registrovane automobile, prema propisanoj tarifi. Međutim, ova taksa se ne odnosi na električna vozila, što predstavlja jedinu postojeću poresku olakšicu za e-vozila i e-mobilnost u Crnoj Gori – navodi se u Nacrtu klimatskog i energetskog plana.
Kao najefikasniji finansijski podsticaj prepoznata je subvencija pri kupovini e-vozila – za električna vozila iznos od 10.000 eura, za hibridna električna plug-in vozila 5.000 eura, za hibridna “ful hibrid” vozila 2.500 eura.
Izvor: Dan