Pogledajte kako su se izjasnile sudije Ustavnog suda o žalbama u Kotoru

Foto: Arhiva

Snežana Armenko, Momirka Tešić i Faruk Resulbegović su sudije Ustavnog suda koji su smatrali sa Ustavni sud ima ovlašćenja da izborni spor ispita u suštini, odlučujući po žalbama u vezi sa izborima u Kotoru. Troje njihovih kolega su bili pri stavu da je izborni postupak strogo formalni i da treba da ispitaju samo procesne nepravilnosti u radu nadležne izborne komisije.

Prema nezvaničnim saznanjima, Budimir Šćepanović, Desanka Lopičić i Dragana Đuranović su bili pri stavu da je izborni postupak strogo formalni i da treba da ispitaju samo procesne nepravilnosti u radu nadležne izborne komisije.

Na današnjoj sjednici Ustavni sud nije donio odluku o žalbama nosioca liste koalicije Demokrata i Pokreta Evropa sad u Kotoru, aktuelnog predsjednika kotorske Opštine, Vladimira Jokić.

“Ustavni sud Crne Gore nije donio odluke jer predlozi sudija izvjestilaca nijesu dobili Ustavom propisanu potrebnu većinu”, navedeno je u njihovom saopštenju.

Troje sudija smatralo je da Ustavni sud ima ovlašćenje da izborni spor ispita u suštini, kako bi se omogućilo utvrđivanje konačnih rezultata izbora, i da se nepravilnosti koje su utvrđene, a koje su bile procesnog karaktera i nijesu bitno uticale na izborni rezultat, ne koriste kao pretjerano formalistički razlozi kako bi se izbjeglo ispitivanje izborne žalbe u suštini, a izborni proces ne ostvari svoj demokratski kapacitet.

Svoj pravni stav temeljeli su na tome da obrazloženja pobijanih odluka nadležnih izbornih komisija ne sadrže ocjenu svih navoda istaknutih u prigovorima, te da strogo formalistički pristup obesmišljava funkciju Ustavnog suda da štiti ustavnost i zakonitost u izbornom postupku, ali i samu suštinu izbornog postupka.

”Sa druge strane, troje sudija je smatralo da je izborni postupak strogo formalni postupak koji podliježe strogo formalnim pravilima i da je Ustavni sud isključivo vezan sadržinom rješenja nadležne izborne komisije i ispitivanjem procesnih nepravilnosti u njenom radu, te da takav pristup ne predstavlja pretjerani formalizam već poštovanje zakona, nadležnosti izbornih organa i pravila izbornog procesa”, navedeno je u saopštenju.

Vladimir Jokić je 11. oktobra podnio Ustavnom sudu dvije žalbe u vezi izbornog procesa u tom gradu, od čega se jedna odnosi na izborna dešavanja u vezi biračkog mjesta Mirac, a druga je u vezi sa jednim biralištem u Prčanju, gdje Demokratska partija socijalista (DPS) traži ponavljanje izbora.

Izvor; RTCG

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.