Osumnjičeni za članstvo u kriminalnoj grupi koja se tereti za šverc cigareta sprovedeni su sinoć u istražni zatvor u Spužu. Novi stanovnik Spuža tako je postao i neformalni suvlasnik “Bemaksa” Aleksandar Mijajlović, koji će sa navodnim saradnicima odluku o pritvoru sačekati u ćeliji. Prema sumnjama Specijalnog državnog tužilaštva, upravo je Mijajlović sa zasad neidentifikovanom osobom formirao kriminalnu grupu koja je cigarete nabavljane u inostranstvu krijumčarila preko Crne Gore.
Hapšenje osumnjičenih za šverc cigareta počelo je u ponedjeljak, kada su, osim Mijajlovića, uhapšeni i Golub Vojinović, Dejan Jokić, Dragan Backović, Mirko Mijušković, Radoje Rabrenović, Zoran Đukanović i Milan Vukadinović. Osumnjičeni Backović, Mijušković i Rabrenović su policijski službenici.
Osumnjičena grupa se tereti za stvaranje kriminalne organizacije, pranje para i krijumčarenje. Kako “Dan” pouzdano saznaje, tužilaštvo je došlo do dokaza da je u izvršenju krivičnog djela pranje para pomagao makar jedan od osumnjičenih policajaca. Navodno, njegova uloga je, između ostalog, bila da preuzima novac od prodatih cigareta i da ga prenosi preko granice u Crnu Goru. Novac je dalje predavan nalogodavcima, koji su ga, kako sumnjaju istražitelji, stavljali u legalne tokove u Crnoj Gori. U jednoj turi, kako sumnja tužilaštvo, za nelegalne cigarete isplaćivalo se i po više stotina hiljada eura. Dio novca isplaćivan je saučesnicima, a ostatak su preuzimale vođe grupe.
Izvjesno je da će protiv nekoliko osumnjičenih biti pokrenuta i finansijska istraga, kako bi se utvrdilo da li imaju imovinu koja bi mogla biti stečena krijumčarenjem cigareta.
Javljali gdje su patrole, “čistili put”
Kako je “Dan” objavio, Mijajlović se tereti da je velike količine cigareta, sa drugim organizatorom, nabavljao u inostranstvu. Uvozili su ih, kako se sumnja, preko Luke Bar, odakle su ih u turama izvozili i krijumčarili do Bosne i Hercegovine. I prilikom “rasturanja robe”, kako sumnjaju tužioci, pomagali su policajci. Neki su prevozili cigarete, neki javljali gdje su patrole, a pojedini “čistili put”, odnosno išli prije robe. Na osnovu skaj prepiski koje su presretnute, tužilaštvo je došlo do dokaza da je Mijajlović sa saradnikom u samo jednoj turi početkom 2021. godine dopremio najmanje sedam kontejnera cigareta iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Dan nakon “Mijajlovićeve grupe”, takođe zbog šverca cigareta, uhapšeni su i policijski službenik Milenko Mića Rabrenović, inače bivši šef obezbjeđenja Veselina Veljovića, Milan Rogač i Mileta Simanić iz Nikšića. Navodno, i oni su sinoć sprovedeni u Spuž. Grupa u kojoj su Rabrenović, Rogač i Simanić sumnjiči se za šverc cigareta kroz Crnu Goru. Kao organizator navodno je označen Rogač. Milenko Rabrenović se, međutim, navodno spominje i u predmetu za “Mijajlovićevu grupu”.
Iako su osumnjičeni u oba slučaja sprovedeni u UIKS, njihovi branioci nijesu sinoć dobili rješenja o određenju pritvora. Odluka sudije za istragu, kako su potvrdili, biće im uručena danas.
Mijajlovićev advokat Zoran Piperović potvrdio je sinoć za “Dan” da nije dobio ni rješenje o pritvoru, niti bili kakvo obavještenje u vezi sa statusom svog klijenta.