Vinski turizam u Crnoj Gori tek je u začetku, a potencijal koji nudi je ogroman. Trenutno samo nekoliko crnogorskih vinarija u svojoj ponudi ima klasične turističke proizvode, dok u najrazvijenijim svjetskim vinskim regijama i kod vodećih vinskih brendova vinski turizam generiše gotovo polovinu prihoda. Rastuća popularnost vinskog turizma od samog početka dokaz je njegovog potencijala i sve veće potražnje za autentičnim iskustvima, saopšteno je iz Evropske kuće.
Sa ciljem podrške razvoju crnogorskog vinskog turizma, Evropska unija je finansirala projekat pod nazivom “Wine of Montenegro.” U okviru projekta kreirane su online platforma i vodič koji povezuju proizvođače vina i turističke radnike. Platforma “Wine of Montenegro” je digitalni alat namjenjen promociji domaće vinske industrije, crnogorskih vinarija, vinskih tura i sveukupne eno-gastronomske ponude Crne Gore.
“Osmišljena je kao pokretač rasta i dugoročni alat za izgradnju vinskog brenda Crne Gore, sa ciljem pozicioniranja crnogorskih vinarija među svjetske pametne turističke destinacije. Projekat i platforma imaju zadatak da digitalizuju, diversifikuju, centralizuju i na efikasan način plasiraju crnogorsku eno-gastronomsku ponudu i vina”, navodi se u saopštenju.
Ključni ciljevi Vodiča uključuju edukaciju i podizanje svijesti među proizvođačima vina i turističkim operaterima o važnosti vinskog turizma, kao i stvaranje jedinstvene, autentične i visokokvalitetne vinske turističke ponude u Crnoj Gori. Takva ponuda ima za cilj privlačenje posjetilaca iz cijelog svijeta, povećanje prihoda vinarija i pozicioniranje Crne Gore kao istaknute vinske destinacije, pri čemu se poštuju kulturno nasljeđe i prirodni resursi.
Profesor Dejan Melović sa Ekonomskog fakulteta vjeruje da Crna Gora ima svoje zasluženo mjesto u svijetu vinskog turizma. “Vinski turizam je u posljednjih deset godina doživio veliki rast i danas podrazumijeva mnogo više od obilaska vinarija i degustacija vina.
“Danas se poseban naglasak stavlja na kulturno nasljeđe i autentična iskustva. Tu su gastronomija uparena sa vinom, raznovrsni sadržaji i autentičnost lokalnog podneblja. Sve više se promoviše i održivi turizam, sa naglaskom na očuvanje biodiverziteta,” izjavio je Melović.
“Današnji vinski turisti su uglavnom posjetioci izvan glavne turističke sezone, često parovi srednjih godina koji biraju organizovane ture. Crnogorska ponuda, iako raznovrsna, mora da se usmjeri na detalje”, smatra enolog Anastasija Kačurina, koja se već četiri godine bavi i vinskim turizmom.
Kaže da je kvalitet u detaljima – potrebno je razviti ne samo autentični identitet, već i obratiti pažnju na svaki aspekt ponude. Ljudi koji predstavljaju turistički proizvod moraju biti edukovani i spremni da posjetiocima ponude sve što vinski turizam može pružiti.
Vinar Dejan Keković podijelio je svoje iskustvo s vinskim turizmom, napominjući da je tokom proteklog perioda 40% prihoda njegove vinarije dolazilo od prodaje vina, dok je 60% dolazilo kroz vinski turizam i prateće aktivnosti.
Na panelu su takođe razmatrane prepreke, novine u vinskoj industriji, kao i mogućnosti za zaštitu autohtonih crnogorskih sorti grožđa.