Od mučkog i svirepog ubistva glavnog i odgovornog urednika Dnevne novine “Dan” Duška Jovanovića, 27. maja ove godine, navršilo se tačno dvije decenije.
Iako je ovaj slučaj već toliko vremena nerazriješen – jer lica koja su naručila ubistvo, kao ni ona koja su ga direktno izvršila, nikada nisu odgovarala za ovaj zločin – stiče se utisak da ga se pravosudni organi sjete samo kada, eto, u nekom od medija ispliva nešto “zapaljivo”.
Političari, kao i većina ostalih činioca javnog života, samo formalno, na godišnjicu likvidacije…
Tako je, da se razumijemo, bilo i ovog puta.
Šćekić saslušana u tužilaštvu zbog tvrdnji da je njen brat Slavoljub bio na tragu da razriješi likvidaciju novinara
Naime, Više državno tužilaštvo u Podgorici juče je saslušalo Slavicu Šćekić, sestru ubijenog policijskog inspektora Slavoljuba Šćekića koji je, slično kao i Jovanović, života lišen na kukavički način, ispred svoje porodične kuće u Tološima.
Razlog je bio taj što je u emisiji “Referat”, koja se emitovala na Gradskoj RTV 27. maja , dakle na godišnjicu ubistva novinara koji je pisao o švercu cigareta, izjavila da je njen brat bio na tragu da rasvijetli ubistvo glavnog urednika “Dana”.
Ona je tom prilikom otkrila da je njen brat napravio zapisnik u kojem je, između ostalog, naveo da je Beranac Vuk Vulević uz pomoć, sad već pokojnog, Baranina Armina Muše Osmanagića pucao u Jovanovića, te da je ona taj dokument vidjela prije nego je, na misteriozan način, nestao iz njene porodične kuće.
„Na tom zapisniku je pisalo da je Vuk Vulević pucao sa zadnjeg sjedišta, naslonivši desnu ruku na rame Muše Osmanagića, koji je sjedio na mjesto suvozača, da mu ruka ne zadrhti i tako je pucao i ubio Duška Jovanovića“, izjavila je Šćekić u emisiji “Referat”.
Njen advokat Nebojša Asanović, nakon saslušanja Slavice Šćekić u svojstvu svjedoka, potvrdio je da će predložiti da se od nadležnih traže imena službenika policije koji se povezuju sa ovim slučajem.
“Predložiću Komisiji da se od nadležnih traže imena i prezimena tih policijskih službenika i to ove dvojice policijskih službenika što su ušla u kuću da bi pričali sa porodicom i trećeg policijskog službenika koji je uskočio kroz prozor u sobu gdje su se nalazili ti papiri sa podatkom možda i dokazom o ubicama Duška Jovanovića i koji su papiri nestali, a koji su policijski službenici očito iz ovako datog iskaza poznati Slavici Šćekić i da se na te okolnosti isti policijski službenici ispitaju uz ponudu za poligrafsko testiranje”, naglasio je Asanović za “Dan”.
Vulević se pominje i u Službenoj zabilješci koja nikada nije zavedena u spisima predmeta
Vulević se pominje i u Službenoj zabilješci, sačinjenoj u Centru bezbjednosti (CB) Podgorica 5. juna 2004. godine, koja nikada zvanično nije zavedena u spisima predmeta ubistva glavnog i odgovornog urednika lista “Dan”.
Šćekić je u pomenutoj emisiji ispričala i da su, odmah nakon ubistva njenog brata Slavoljuba, došla dva policajca, odnosno inspektora, da vide kako je porodica njihovog ubijenog kolege.
“I dok su oni tako sjedjeli sa nama u dnevnom boravku, treći je uskakao kroz prozor. Da li je on tada uzeo te izvještaje, ili šta se desilo nakon toga, ne znamo. Uglavnom, tih izvještaja na stolu mog brata više nije bilo“, prisjetila se Šćekić.
Tu se nalazio i CD, kako je pojasnila ona, na kom se vidjelo i kako bivši premijer i predsjednik Crne Gore Milo Đukanović uzima novac od šverca duvana.
Šćekić je kazala i da joj je brat prije smrti otkrio da se bivši predsjednik države Milo Đukanović raspitivao o njemu.
„Tako da ja mogu da kažem da je moj brat rasvijetlio ubistvo Duška Jovanovića, ali da nekome nije bilo u interesu da se sazna istina“, rekla je ona u emisiji “Referat”.
Šćekić za PRESS: U Tužilaštvu sam ponovila sve ono što sam godinama iznosila u javnost
U izjavi za portal PRESS Šćekić je kazala da je tužiteljki rekla sve što je vidjela u pomenutom izvještaju koji je, nakon smrti svog brata, vidjela na njegovom stolu.
“I to nije tajna. Ja o tome pričam godinama unazad. Tako da nemam šta više reći od onoga što sam već javno izjavljivala. Ja se iskreno nadam da će moja izjava, data kod državne tužiteljke, bar malo doprinijeti da se rasvijetli ubistvo Duška Jovanovića”, napominje ona.
Državna tužiteljka se, nastavlja dalje Šćekić, obavezala da će u skladu sa svojim ovlašćenjima istražiti navode njene izjave.
Ona se nada i da će tom istragom biti obuhvaćeni svi oni koji su znali za postojanje tog dokumenta, kao i oni kojima nije bilo u interesu da se on objelodani.
Šćekić je za PRESS ponovila i da je ubistvo njenog brata samo djelimično rasvijetljeno.
“Sudski postupak se vodi protiv izvršilaca i nekih organizatora. Licu pravde treba da budu privedeni još nalogodavac ubistva i logistika izvršilaca. Dakle, rasvjetljavanjem u potpunosti ubistva Duška Jovanovića došlo bi se do rasvjetljavanja u potpunosti i ubistva moga brata Slavoljuba. Dakle, u dijelu vezano za nalogodavca ubistva i logistiku ubicama”, smatra Šćekić.
I Abazović pozvan na saslušanje u Više državno tužilaštvo zbog izjava o umiješanosti Zorana Lazovića
Postupajuća viša državna tužiteljka Danka Ivanović Đerić, koja je saslušala Slavicu Šćekić, juče je pozvala i bivšeg premijera i nekadašnjeg koordinatora svih bezbjednosnih službi, Dritana Abazovića, da iznese svoja saznanja o umiješanosti Zorana Lazovića u likvidaciji Duška Jovanovića.
Podsjećamo, Abazović je ranije apelovao na Tužilaštvo da sasluša nekadašnjeg visokog policijskog funkcionera i službenika crnogske tajne policije Zorana Lazovića, trenutno pritvorenog pod optužbama za zloupotrebu službenog položaja u slučaju Belivuk-Miljković, koji je u to vrijeme bio šef Odsjeka za terorizam u Službi državne bezbjednosti (SDB) Ministartva unutrašnjih poslova Crne Gore.
“Pozivam nadležnog tužioca u slučaju ubistva Duška Jovanovića da sasluša Zorana Lazovića u vezi sa tim”, poručio je Abazović.
On je, gostujući u emisiji “Kontroverza” autora Mladena Stojovića, koja se emituje na Televiziji “Adria”, rekao da “odgovorno tvrdi da će otkrivanje i procesuiranje ubica Duška Jovanovića i njegovih nalogodavaca pokrenuti politički zemljotres u Crnoj Gori i mnoge stvari koje su se desile neposredno prije i poslije tog nemilog događaja biće mnogo jasnije za nadležne organe”.
Abazović je ustvrdio da je rješenje ubistva Jovanovića “jedino moguće u pronalasku ljudi koji bi mogli biti svjedoci-saradnici, a jedan od potencijalnih je i jedna osoba koja je trenutno u UIKS-u u Spužu”.
Bivši premijer je, tokom pomenutog intervjua datog u emisiji “Kontroverza”, kazao i da pravosudne institucije ponovo treba da pošalju DNK nalaze u Visbaden, “zato što se sumnja da su podaci koji su tada poslati zapravo DNK osoba koje nikakve veze sa ubistvom nijesu imali, a sve sa ciljem da se zataška i osujeti saznavanje istine o ubicama i nalogodavcima”.
Od ubistva Jovanovića do danas izmijenjalo se osam vlada, sedam VDT-a, sedam direktora ANB-a i pet direktora Uprave policije
Funkciju vrhovnog državnog tužioca u vrijeme ubistva Jovanovića obavljala je Vesna Medenica, za koju je tadašnji načelnik CB Podgorica Milan Vujanović, prije nekoliko godina, saopštio da je opstruirala istragu.
Nakon nje, na ovoj poziciji, zaključno sa Miloradom Markovićem koji je izabran u decembru prošle godine, na poziciji VDT-a izređalo se šest tužilaca, i to: Ranka Čarapić, Ivica Stanković, Dražen Burić, Tatjana Begović i Maja Jovanović.
Od ubistva Jovanovića u Crnoj Gori promijenilo se i osam vlada, na čijem čelu su se tokom tri decenije smjenjivali: Milo Đukanović, Željko Šturanović, Igor Lukšić, Duško Marković, Zdravko Krivokapić, Dritan Abazović i, sada aktuelni, Milojko Spajić.
Kada je riječ o ANB-u, na mjestu “prvog uva” države izmijenjalo se šest direktora, i to: Duško Marković, Vladan Joković, Boro Vučinić, Dejan Peruničić, Dejan Vukšić, Savo Kentera i, trenutni – Boris Milić.
U Upravi policije, od tada do danas, direktori su bili: Veselin Veljović i Slavko Stojanović (obojicu SDT sumnjiči za šverc cigareta), Zoran Brđanin, Nikola Terzić i sadašnji v.d. – Aleksandar Radović.
Autor: Milovan Marković