Svjetski je dan osoba sa autizmom. I dok nema zvaničnog registra osoba sa autizmom dostupni podaci pokazuju da je u Crnoj Gori oko 4.000 djece s nekim oblikom autizma.
Najveći problemi sa kojima se suočavaju su neadekvatna zdravstvena zaštita, ali i nedovoljni kapaciteti dnevnih centara.
Tatjana Leposavić Ceković majka je djevojčice s autizmom. Njihova svakodnevica je, kaže, borba, jer država im ne pruža dovoljno ni kada je u pitanju obrazovanje, ali ni zdravstvena zaštita, prenosi RTCG.
“Imamo jednu zubarsku stolicu i majku koja čeka četiri mjeseca na pregled i to nije u redu”, kazala je ona.
U školama osobe sa autizmom nemaju dovoljno asistenata za nastavu, fali idefektologa, a dnevni centri su tijesni.
Broj osoba s autizmom, međutim, sve je veći, ali i dalje nema registra.
Sa svim ovim problemima iz Fondacije „Ognjen Rakočević” i Udruženja mladih s hendikepom upoznali su potpredsjednika Vlade i ministra sporta i mladih Dragoslava Šćekića.
Iz tog resora obećavaju pomoć.
Nedostatak stručnog kadra može se premostiti stipendiranjem u okviru stručnih programa za obrazovanje kadra neophodnog u ovoj oblasti.
Dostupni podaci za Crnu Goru govore da ima oko 4.000 djece iz spektra autizma na nivou države, dok njih oko 270 koristi usluge Centra za autizam, razvojne smetnje i Dječju psihijatriju „Ognjen Rakočević”.
Da bi se olakšao život osobama s autizmom i njihovim porodicama Tatjana očekuje veću podršku države, ali i bolju saradnju nadležnih,pa za sve ima i poruku.
“Očekujemo bolje jer mi možemo bolje. Naša država je poznata po čojstvu i empatiji prema svima koji dođu. Ja se nadam da će ova država i oni koji su naredni da se uspostavi nešto pokazati to čojstvo i ljudstvo kada su djeca u pitanju i osobe sa invaliditetom”, zaključila je Tatjana.
Samo tako, smatra Tatjana, i osobe s autizmom mogu postati ravnopravni članovi društva.