Ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić napustio je večeras sjednicu parlamenta na kojoj se raspravlja o Predlogu zakona o budžetu za narednu godinu. Zbog toga su negodovali poslanici i pozicije i opozicije i tražili su da se sjednica prekine, do dolaska ministra finansija.
Spajić je napustio plenum zbog unaprijed dogovorenog dolaska u emisiju “Načisto” na TV “Vijesti”.
On je kazao da je čitav dan proveo sa poslanicima i da je parlament morao da napusti jer je emisija dogovorena unaprijed.
“Cio dan sam bio na parspolaganju poslanicima i maksimalno sam se trudio da pojasnim sve nedoumice. Ministarstvo ne može da prihvati amandmane bez dodatnih zaduženja. Ljudi su počeli da spinuju da će “Evropa sad” da dovede do bankrotstva. “Evropa sad” i budžet koji smo mi predložili nema potrebu za novim zaduženjima”, rekao je Spajić.
Dodao je da je spreman da ponudi ostavku ukoliko poslanici ne usvoje budžet, za koji tvrdi da nije njegov već građana Crne Gore.
Rasprava o budžetu se nastavlja sjutra.
Državni sekretar u Ministarstvu finansija i socijalnog staranja Janko Odović kazao je u Skupštini da je predloženi budžet, bez amandmana, uravnotežen i održiv i na srednji i na kratki rok. Odović je istakao da je u budžetu za 2022. godinu predviđa ukupan iznos primitaka od 2,47 milijardi eura. Dodao je da su nedostajuća sredstva projektovana na 497,94 miliona eura.
“Imajući u vidu procene akomulacije depozita na kraju 2021. godine za potrebe finansiranja budžeta za 2022. očekuje se da neće biti potrebno novo zaduženje”, rekao je Odović.
Poslanik i čelnik SDP-a Raško Konjević kazao je da su na odboru izbrisane odredbe o mogućem zaduživanju, te da je to prvi put da nemamo nikakvu vrstu mogućnosti da Vlada, kako je kazao, reaguje na tržištu da bi finansirala određenu vrstu obaveza.
“Zbog lošeg odnosa parlamenterne većine i Vlade došli smo u situaciju da Vlada nema nikakvu mogućnost da eventualno finansira nešto što je volja parlamenta”, poručio je Konjević. Poslanik SD-a Damir Šehović rekao je da je problem što je Vlada ponovo pokušala da dovede u zabludu parlament, jer su govorili da nema potrebe za zaduživanjem u 2022.
“To nas je dovelo u vanrednu situaciju da Vlada ne može da se zaduži ni jedan jedini cent i to može da izazove čitav niz problema. To meni daje za pravo da kažem da se država nalazi u jednom vanrednom institucionalnom stanju”, poručio je Šehović. Istakao je da bi Vlada trebalo da razmisli o tome da povuče budžet.
Poslanica DF-a Simonida Kordić istakla je da je Vlada odlučila da budžet bude tajan i da nije bilo konsultacija sa parlamentranom većinom, ali ni sa predstavnicima potrošačkih jedinica.
“Stvorena su velika očekivanja javnosti i data su velika obećanja, koja su sadržana u tome da rezultat budžeta treba da bude bolji životni stnadrd građana, što svi mi podržavamo”, rekla je Kordić.
Poslanik DPS-a Nikola Rakočević naglasio je da danas i prethodnih mjeseci možemo da svjedočimo tome da se Crna Gora nalazi u krizi. Dodao je i da su saglasni sa ciljevima budžeta koji se odnose na poboljšanje životnog standarda i nekih poreskih reformi.
“Međutim ono što je razrada da bi se došlo do toga vodi u kolaps sistem Crne Gore”, kazao je Rakočević.
Predsjednik Skupštine Aleksa Bečić kazao je da u Predlogu budžeta postoji pozicija u kojoj su predvidjena sredstva od 25 milona za naknade majkama. Koliko će to biti to ćemo, kako kaže Bečić, da vidimo nakon rokova za prijavu.
Predlogom budžeta, kako navodi, postoji pozicija za dječije dodatke, kao i za isplatu penzija.
“Nije zabranjeno zaduženje, ova Skupština može da donese odluku. Da li je ovoj Skupštini zabranjeno da donosi rebalans budžeta – naravno da nije”, kazao je Bečić. Poslanik GP URA Miloš Konatar istakao je da nema problem sa tim da uradi nešto da se dođe do boljeg životnog standarda.
“Crnoj Gori je potreban snažan i jak investicioni ciklus koji mora da počne sa najmanje dvije milijarde eura”, poručio je Konatar. Dodao je i da nije bio za to da se ukine mogućnost zaduživanja u budžetu.