Povodom Međunarodnog dana borbe protiv govora mržnje, Centar za građansko obrazovanje (CGO) naglašava važnost afirmacije tolerancije, razumijevanja i poštovanja među ljudima bez obzira na njihove razlike, ali i dosljedno procesuiranje svih slučajeva govora mržnje od strane nadležnih organa.
Iz CGO-a su naglasili da govor mržnje danas, nažalost, predstavlja čestu i nesankcionisanu pojavu, a posebno brine što dolazi i od zvaničnika koji se osjećaju zaštićeno da na taj način urušavaju bazične vrijednosti radi svojih partikularnih interesa.
Takođe, izrazita je, kako kažu, i prisutnost govora mržnje u online prostoru.
„Ranija istraživanja CGO-a ukazuju da građani/ke ne vide da država čini dovoljno napora kako bi se suprostavila govoru mržnje, posebno na Internetu, dok većinski cijene da je jačanje zakonskog okvira za sankcionisanje govora mržnje na portalima i društvenim mrežama prva stvar koju je neophodno uraditi kako bi se suzbio govor mržnje u ovom prostoru“, napominju u saopštenju.
CGO upozorava da govor mržnje ugrožava ljudska prava i dostojanstvo, podriva društvenu koheziju, širi netrpeljivost, podstiče a nerijetko i rezultira nasiljem.
„Stoga je obaveza Tužilaštva i Uprave policije da se proaktivnije bave govorom mržnje kako bi djelovali ne samo represivno, već i preventivno i doprinijeli promjeni opasno toksične klime u kojoj živimo“, zaključuju iz CGO-a.
Izvor: RTCG