U ponedjeljak nastavak kolegijuma i odgovor opozicije

Foto: RTCG

Predstavnici vlasti i opozicije, prema nezvaničnim saznanjima “Dana”, planiraju da u ponedjeljak nastave sjednicu kolegijuma predsjednika Skupštine, na kojoj će se opozicija izjasniti o ponuđenom sporazumu.

Nakon sat vremena razgovora parlamentaraca juče u Bijelom salonu Skupštine Crne Gore, predstavnici opozicije napustili su sjednicu kolegijuma predsjednika parlamenta kako bi se parlamentarna većina konsultovala o daljim koracima, što je rezultiralo sporazumom o prevazilaženju blokade Skupštine, koji je poslat opoziciji na potpisivanje, a sadrži četiri člana. Prvenstveno, sporazum predviđa da će Skupština Crne Gore konsenzusom svih predsjednika poslaničkih klubova parlamentarne većine i parlamentarne opozicije podnijeti zvaničan zahtjev Venecijanskoj komisiji za mišljenje o odlukama Ustavnog odbora i konstataciji prestanka funkcije sudiji Ustavnog suda Crne Gore Dragani Đuranović.

– Sadržinu zahtjeva koji se upućuje Venecijanskoj komisiji usaglasiće po jedan predstavnik parlamentarne većine i parlamentarne opozicije – precizirano je u sporazumu.

Dalje se navodi da je mišljenje Venecijanske komisije obavezujuće za Skupštinu Crne Gore, koja će u roku od najkasnije sedam dana od dostavljanja mišljenja sprovesti sve neophodne korake za njegovu potpunu implementaciju.

U sporazumu je naglašeno da će Skupština odmah nakon potpisivanja ovog sporazuma nastaviti sa radom i pristupiti razmatranju i usvajanju budžeta Crne Gore, kao i svih drugih akata iz njene nadležnosti.

– Ovim sporazumom obje strane potvrđuju svoju posvećenost stabilnosti institucija i poštovanju demokratskih principa. Sporazum stupa na snagu odmah po njegovom potpisivanju od strane predsjednika klubova parlamentarne većine i opozicije – zaključuje se u ovom aktu.

Sporazum su usaglasili predsjednik Skupštine Andrija Mandić, potpredsjednici parlamenta Boris PejovićZdenka Popović, Mirsad Nurković i Nikola Camaj, kao i šefovi poslaničkih klubova parlamentarne većine.

Jučerašnjem kolegijumu iz redova opozicije prisustvovali su Andrija Nikolić (DPS), Boris Mugoša (SD), Miloš Konatar (GP URA) i Adrijan Vuksanović (HGI) kao i nezavisna poslanica Jevrosima Pejović.

Mandić je nakon sjednice kolegijuma medijima saopštio da parlamentarna većina želi da nađe kompromis.

– Počeli smo dijalog, ovo je jedno dobro rješenje za sve u Crnoj Gori i vjerujem da će ga opozicija prihvatiti – kazao je Mandić.

U zajedničkom saopštenju opozicije objavljenom prije par dana navodi se da je za rješavanje krize neophodno da se aktuelna vlast na svim nivoima vrati poštovanju Ustava i pravnog sistema. U tom kontekstu, kako su poručili, neophodno je poništiti neustavnu odluku o penzionisanju sudije Dragane Đuranović, kojom je, kaoko tvrde, parlament preuzeo nadležnosti Ustavnog suda.

– Dodatno, nužno je vratiti se evropskoj agendi, što znači da je za sve odluke o pitanjima koja dijele crnogorsku javnost, poput najavljenih izmjena Zakona o crnogorskom državljanstvu i eventualnih izmjena Ustava u dijelu identitetskih pitanja, neophodno postizanje konsenzusa – poručila je tada opozicija i pozvala vlast da se vrati djelovanju u okviru pravnog poretka.

Prošlo je mjesec i po od kada je na sjednici Ustavnog odbora konstatovano da su se stekli uslovi za penzionisanje troje od šest sudija Ustavnog suda, nakon čega je Skupština istog dana konstatovala prestanak funkcije sudiji Dragani Đuranović. Od tada i traje blokada sjednica Skupštine od strane opozicije, koja tvrdi da je takvom odlukom zakonodavni dom preuzeo nadležnosti koje mu ne pripadaju, te da je izvršen ustavni puč.

Parlament ne može da preuzima obaveze za koje su nadležne Vlada ili lokalne samouprave

Ono što bi mogao da bude kamen spoticanja u dogovoru jeste pitanje Budve. Naime, poslanica DPS-a Aleksandra Vuković Kuč prije par dana je istakla da je opozicija izašla sa zajedničkom platformom i poručila da do dogovora može doći, ali da je najvažniji zaključak te ponude Budva.

– U slučaju da 12. februara ne budemo imali formiranu vlast, to će značiti da je vladajuća većina hunta, da djeluje van zakona i institucija, jer ne dozvoljava da se sprovede izborna volja građana, da se određena većina koja smatra da se dogodila u vezi sa nekim izborom i realizuje – kazala je Vuković Kuč.

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić juče nije konkretno pominjao Budvu, ali je rekao da parlamentarna većina ne može da preuzima obaveze koje ne pripadaju parlamentu, niti parlamentarnoj većini.

– Nešto je u nadležnosti lokalnih samouprava, nešto u nadležnosti Vlade, pa će se ti organi baviti tim pitanjima koja su i danas otvarana na kolegijumu – kazao je Mandić.

Izvor: Dan

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.