![](https://press.co.me/media/2025/02/image-525.png)
Unija poslodavaca Crne Gore (UPCG) doprinijeće obilježavanju Međunarodnog dana socijalne pravde svečanom akademijom i dodjelom nagrada društveno-odgovornim kompanijama koje su se tokom protekle godine posebno istakle zalaganjem i dobrim praksama u kategorijama brige o zaposlenima, zajednici i zaštiti životne sredine, prepoznajući tako njihov značaj u izgradnji pravednijeg i održivijeg društva.
To je saopštio zamjenik generalnog sekretara UPCG Filip Lazović najavljući u jutarnjem programu Televizije Prva Forum Biznis agenda 2025, koji će biti održan 20. februara, čiji je integrali dio svečana akademija povodom obilježavanja Međunarodnog dana socijalne pravde i dodjela nagrada za društveno-odgovorno poslovanje.
“U jednom dijelu događaja predstavićemo Biznis agendu za 2025. godinu, a drugi dio će biti posvećen Međunarodnom danu socijalne pravde. U tom dijelu događaja, dodijelićemo nagrade društveno-odgovornim kompanijama. Na taj način, Unija poslodavaca će dati svoj doprinos obilježavanju ovog važnog dana, javno ukazujući na kompanije koje su se istakle u više kategorija – briga o zaposlenima, životnoj sredini, zajednici. Time želimo da pokažemo da se u Crnoj Gori realni sektor itekako vodi ovim vrijednostima”, istakao je Lazović.
Govoreći o Biznis agendi, Lazović je pojasnio da će to biti pozicioni dokument Unije poslodavaca.
“Osnovni cilj je da njome upoznamo donosioce odluka u Crnoj Gori, ukažemo na ključne probleme privrede i ponudimo rješenja. Svjesni smo da nije moguće sve riješiti odmah, ali isto tako znamo da se određeni problemi ponavljaju već godinama. Na primjer, Unija poslodavaca izrađuje EESE izvještaje još od 2013. godine, i ono što je zabrinjavajuće jeste da se veliki broj problema iz tog perioda ponavlja i danas, 2025. godine”, ukazao je Lazović.
Na pitanje koji su to najveći izazovi koje Biznis agenda prepoznaje, Lazović je izdvojio neefikasnu javnu upravu.
“To nije samo problem privrede, već i građana. Želimo javnu upravu koja će biti efikasan servis i građanima i privredi, podrška ekonomskom razvoju, a ne prepreka. Vjerujemo da bi Crna Gora, kada bi njena javna uprava bila efikasna kao što je to menadžment u realnom sektoru, odavno bila članica Evropske unije”, smatra Lazović.
Prema njegovim riječima, drugi ključni problem je nedovoljna digitalizacija javne uprave.
“To otežava poslovanje, uzrokuje gubitak dragocjenog vremena, posebno kada privredi treba brza reakcija države – bilo da je riječ o angažovanju strane radne snage ili nekom drugom administrativnom procesu”, pojasnio je Lazović.
Ukazao je i da obrazovni sistem nije usklađen sa potrebama tržišta rada.
“Naši privrednici godinama ukazuju na ovaj problem. S druge strane, siva ekonomija i dalje je prisutna u velikoj mjeri. Iako su reforme u oblasti zarada pomogle u suzbijanju sive ekonomije u sektoru rada i radnih odnosa, i dalje postoji čitav segment privrede koji funkcioniše u neformalnim okvirima”, naveo je Lazović.
Smatra da poseban problem predstavlja to što donosioci odluka ponekad zanemaruju stavove privrede ili ih miješaju sa pitanjima koja su u nadležnosti socijalnog savjeta i socijalnih partnera.
“Želimo da država više vodi računa o interesima privrede i da Biznis agenda posluži kao dokument iz kojeg će se crpjeti ključne informacije i preporuke za dalje djelovanje. Unija poslodavaca će u tom procesu biti odgovoran i konstruktivan partner – kako državnim institucijama, tako i sindikatima i drugim relevantnim subjektima”, poručio je Lazović.
Pojasnio je i da Biznis agenda ne tretira pojedinačno nijedan sektor, ali da je prošlogodišnje istraživanje pokazalo da se najveći broj privrednih subjekata nalazi u sektoru usluga, trgovine i ugostiteljstva.
“To je jednostavno odraz strukture crnogorske privrede. Naravno, voljeli bismo da imamo jaču industriju i poljoprivredu, ali stanje je takvo kakvo jeste i moramo raditi na njegovom poboljšanju”, naveo je Lazović.
Govoreći o uključivanju državnih institucija i socijalnih partnera u realizaciju Biznis agende, Lazović je poručio da će u UPCG raditi ono što rade već 23 godine.
“Na samom događaju prisustvovaće predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti, uključujući premijera Milojka Spajića i članove njegovog kabineta i ministre. To je prvi korak – da ih direktno upoznamo sa stavovima privrede. Nakon toga, nastavićemo saradnju sa sindikatima, donosiocima odluka i svim relevantnim državnim organima, kako bismo zajednički radili na rješavanju problema i unapređenju poslovnog ambijenta”, istakao je Lazović.
On je kazao da vjeruje da, kada se čuje glas privrede i uvaže njeni stavovi, to donosi korist cijelom društvu.
“Bez jake privrede, teško možemo govoriti o jakoj državi – u bilo kom smislu te riječi”, poručio je Lazović.