Vrijeme je da Crnoj Gori u Budimpešti ponovo izađe sunce

Uroš Čučković Foto: Ana Feher

Crna Gora je na Svjetskom prvenstvu u Budimpešti ostvarila dvije pobjede u grupi A protiv Gruzije i Brazila, uz startni poraz od domaćina Mađarske ostvareno je planirano, mada je četiri gola razlike u premijernom meču zabrinulo ljubitelje vaterpola u našoj zemlji.

Ipak, čini se da je forma u uzlaznoj putanji, iako izabranici Vladimira Gojkovića nisu oduševili protiv Gruzijaca, ali su zato sinoć igrali odlično od početka do kraja i ostvarili ubjedljiv trijumf.

U osmini finala Svjetskog prvenstva Crna Gore će igrati protiv Japana od kojeg je kvalitetnija, ali treba biti oprezan jer u sportu ne pobijeđuje uvijek bolji i favorit na papiru, iznenađenja su moguća, ali svih zamki nokaut faze svjestan je i jedan od naših najiskusnijih vaterpolista Uroš Čučković.

“Japan je uvijek neugodan i nikada ne možete da predvidite neke stvari. Jedna utakmica je laka, onda su neke bile rezultatski neizvjesne, bilo je i poraza… Mislim da smo spremni i da uz pravu mirnoću pred golom rivala možemo da očekujemo pobjedu”, kazao je Čučković.

Japan je u grupu B osvojio očekivano treće mjesto, iza Grčke i Hrvatske, ali je dugo mučio naše komšije i vodio nakon dvije četvrtine 9:7, ali nije izdržao u drugom poluvremenu.

Japanci su veoma nezgodna ekipa, brzo plivaju, atipični su i u odbrani i u napadu, ali im nedostaje snage i koncentracije, zbog toga padaju u završnici mečeva.

“Japanci su na ovom turniru čak i protiv jačih rivala u prve dvije četvrtine, dok mogu da izdrže sopstveni tempo i presing uvijek u rezultatski bili tu. Zato moramo da budemo oprezni, i da u nastavku nametnemo svoj ritam i ostvarimo trijumf i olasiramo se u četvrtfinale, istakao je Čučković.

Iskusni Kotoranin smatra da su ,,ajkule“ zaslužile dobru ocjenu za izdanja u grupi.

Naš iskusni bek je zadovoljan dosadašnjim učinkom na Margit sigetu, iako je bilo oscilacija. Crna Gora je u premijernom meču poražena od Mađarske (12:8), potom je savladala Gruziju (10:9) i Brazil (20:5).

“Bilo je oscilacija, ali možemo da budemo zadovoljni, pogotovo mlađim igračima. Naravno, fali iskustva, ali ovo je i sa te strane odličan turnir za njih, samo treba da nastave ovako. Koristio je i taj meč sa Gruzijom, rekao sam momcima da je možda i dobro što smo imali tako neizvjestan duel”, kaže Čučković.

Prije devet godina na Svjetskom prvenstvu u Barseloni Crna Gora je na startu neočekivano poražena od Grčke, ali je kasnije sa dvije velike pobjede, stigla do drugog mjesta u grupi i kasnije do finala i meča za titulu sa Mađarskom.

Realno je da Crna Gora eliminiša Japan, a nakon toga u srijedu, protiv odmorne Španije pokuša da priredi senzaciju i stigne i do borbe za medalje.

Španija je osvojila prvo mjesto u grupi ubjedljivim trijumfima protiv autsajdera Južne Afrike i Kanade, ali meč protiv Italije pokazao da su oscilacije u njihovoj igri takođe prisutne.

“I Španija je u mislima, ali sada je sve podređeno Japanu zato što stvarno mislim da je za ovaj tim to velika utakmica. Tek onda o Špancima, koji su po meni najveći favoriti za titulu”, zaključio je Čučković.