Zašto Brisel neće staviti veto na sporazum sa UAE

Foto: Biznis CG

10. aprila 2025. godine Evropska unija (EU) i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) dogovorili su se da otpočnu pregovore kako bi potpisali sporazum o slobodnoj trgovini (free trade agreement).

Kako stoji na sajtu Evropske komisije, naglasak je na liberalizaciji trgovine EU sa Emiratima u oblasti razmjene dobara, usluga i investicija. Predsjednica Evropske komisije, Ursula Fon der Lajen, kazala je da bi ugovor između EU i UAE trebalo da bude baziran na “otvorenoj trgovini” i “uzajamnoj korisnosti”, prenosi Žurnal.

Uporedo sa tim, odvijaju se i sveobuhvatni pregovori o Sporazumu o strateškom partnerstvu (Strategic Partnership Agreements) koji bi trebalo da posluži kao odskočna daska Briselu za tješnju saradnju sa zemljama Zaliva.

UAE predstavljaju najvećeg investicionog partnera i eksportnu destinaciju EU na Bliskom istoku i među zemljama Sjevernoafričkog regiona. U geopolitičkom smislu, sporazum o liberalizaciji trgovine sa UAE dio je strategije trgovinske diversifikacije Brisela u odnosu na ključne spoljnotrgovinske partnere u svijetu, a sve u svjetlu Bregzita, novonastalih carinskih ratova i globalno poljuljanih lanaca snabdijevanja.

Od sveobuhvatnog ugovora o slobodnoj trgovini između Brisela i Ujedinjenih Arapskih Emirata, ukratko se očekuje da pomogne objema stranama u pokušaju da održe dugoročnu globalnu konkurentnost i geopolitičku relevantnost.

UAE za Evropljane u tom smislu predstavljaju ključnu ulaznu kartu Brisela za saradnju sa zemljama Zaliva. A koliko su Emirati važni za Brisel potvrđuje i to što se pregovori dvije strane vode na najvišem mogućem novu.

Šta to znači za Crnu Goru?


U svjetlu pomenutih pregovora važno je istaći da je veoma malo vjerovatno, ako ne i nemoguće, da se Brisel potencijalno negativno odredi prema Sporazumu o ekonomskoj saradnji koji je Vlada Crne Gore potpisala sa Vladom UAE.

U kontekstu trgovinskih pregovora koji se trenutno sa Emiratima vode to ne samo da bi bilo krajnje licemjerno prema zvaničnoj Podgorici, već bi, što je za EU mnogo važnije, predstavljalo i svojevrstan prst u oko i pravu uvredu Vladi UAE. S obzirom na stratešku važnost koju saradnja sa Abu Dabijem predstavlja za Evropsku uniju, taj scenario nije izgledan.

Ovo je važno istaći s obzirom da u javnosti Crne Gore kontinuirano provejavaju špekulacije da Brisel možda namjerava da stavi veto Vladi u Podgorici na sprovođenje sporazuma sa Emiratima. Naravno, u pitanju su medijske manipulacije jer bi EU odmah u startu stavila do znanja Crnoj Gori da je imala bilo šta protiv potpisivanja sporazuma sa UAE.

Nažalost, činjenica da se sporazum sa UAE dovodi u pitanje ne samo od strane tzv. NVO inteligencije već i sa nekih od najviših državnih adresa, samo je odraz geopolitičke nepismenosti i nerazumijevanja konstelacije savremenih odnosa u svijetu. I dok je ta vrsta neznanja manje važna kada je ispoljava NVO sektor (koji ne vodi državu i koji najčešće samo lobira ono za šta je plaćen), zabrinjavajuće je da takvo kritizerstvo dolazi i sa nekih važnih državnih adresa.

A ustvari, prava istina glede sporazuma Crne Gore sa UAE je da je ovo jedna od rijetkih prilika ako ne i jedina u skorijoj istoriji Crne Gore kada je ta zemlja pratila svoj nacionalni interes i kada je atipično na vrijeme hvatala korak sa globalnim zbivanjima i tendencijama.

Izvor: Pobjeda

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.