Zimske olimpijske (ZOI) igre koje sjutra počinju u Pekingu svećanim otvaranje, donijele su decenijama unazad velike sportske heroje i neobične šampione koji su svojim podvizima na sportskim borilištima obilježili epohu modernog olimpizma.
Olimpijski šampioni antičkih vremena smatrani su polubogovima i imali poseban tretman u grčkom društvu tog vremena, a olimpijski pobjednici naših vremena su planetarno poznate “face”.
Već na 1. Zimskim olimpijskim igrama koje su 1924. godine održane u francuskom Šamoniju svijet je spoznao za mnoge neobične šampione svog vremena koji su ispisali zlatne stranice olimpizma, a time i svjetskog sporta.
Zbog toga je Press odlučio da u narednim danima podsjeti na neka najslavnija ime svjetskog sporta na Zimskim olimpijskim igrama, koji su svojim podvizima učinili da ovo takmičenje sa nestrpljenjem očekuju sportisti, ali i ljubitelji sporta sa svih kontinenata.
Skijaški kralj, kako su zvali Norvežanina Torlejfa Hauga (Thorleif Haug) svoj nadimak potvrdio je već na prvim ZOI koje su održane u francuskim alpime nevjerovatnim rezultatskim ostvarenjima za ono vrijeme.
Haug je u Šamoniju pobijedio u nordijskom skojanju u trčanju na 18 i 50 kilometara, kao i u nordijskoj kombinaciji (trčanje i skokovi), dok je u skijaškim skokovima osvojio treće mjesto, odnosno bronzanu medalju, Takav podvig više nikada niko nije ponovio na ZOI.
Zanimljivo da su u te četiri discipline Norvežani osvojili 11 od mogućih 12 olimpijskih medalja i bili apsolutni pobjednici takmičenja u nordijskim skijaškim disciplinama.
Dominaciju Norvežana, samo donekle je “ublažio” Finac Tapani Niku, koji je u trci na 50 kilometara osvojio bronzanu medalju.
Doduše pet decenija kasnije Norvežanin Jakub Vage utvrdio je da su sudije prilikom utvrđivanja konačnog plasmana u skijaškim skokovima napravile propust i da je treće mjesto trebalo da pripadne Norvežaninu Andreasu Haugenu, koji se 1908. godine preselio u SAD i u Šamoniju nastupao pod zastavom te zemlje.
Zbog toga je 1974. godine, pola vijeka kasnije, u Oslu Ane Mari Magnusen, kćerka davno umrlog Hauga predala bronzanu medalju davno umrlog oca tada već 86-godišnjem Haugenu.
Drugi kuriozitet za takmičenje u Šamoniju vezan je za pobjednika u skijaškim skokovima Jakuba Tulina Tamsa (Jacub Tulin Thams), koji je 1936. godine učestovvao i na Olimpijskim igrama, onim ljetnjim u Minhenu, i kao član jedrilice u klasi “osam metara” osvojio srebrenu medalju.
Da olimpijsko zlato 1924. godine u Šamoniju Tams nije osvojio slučajno potvrdio je dvije godine kasnije kada je u skijaškim skokovima postao i svjetski šampion.