Inicijativu o opštinskom referendumi pokreće vladajuća koalicija Za budućnost Zete. Od predsjednika Skupštine opštine Zeta Nebojše Domazetovića traže sazivanje vanredne sjednice na kojoj će se donijeti odluka o raspisivanju referenduma.
O raspisivanju opštinskog referenduma SO odlučuje većinom glasova ukupnog broja odbornika.
U članu 119 Statuta Opštine piše da se opštinski referendum, između ostalog, može raspisati radi prethodnog izjašnjavanja građana o izgradnji objekata infrastrukture od interesa za Opštinu, zatim pitanjima od značaja za unapređenje i zaštitu životne sredine.
Predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović je rekao da su željeli da donesu odluku na kojoj će građani na transparentan način odlučiti da li žele kolektor ili ne.
“Želimo da ovaj referendum bude potpuno transparentan pa pozivamo predstavnike Glavnog grada i državne organe, predstavnike NVO da zauzmu mjesta u komisijama i na biračkim mjestima. Poštovaćemo svaku odluku koju donesu građani”, kaže Asanović.
On se osvrnuo i na građevinsku dozvolu koju je Glavni grad zatražio od Ministarstva prostornog planiranja.
“U januaru 2024. godine stigao je zahtjev od ministarstva kojim je tada rukovodio Janko Odović da damo saglasnost za izmještanje dalekovoda koji je nužan uslov za gradnju kolektora. Naš odgovor je glasio da nijesmo saglasni sa nacrtom UT uslova niti smo saglasni sa izmještanjem dalekovoda”, kaže Asanović.
On je rekao da su napisali žalbu Agenciji za zaštitu životne sredine, zbog, kako je naveo, nepotpunog i pogrešnog utvrđenog činjeničnog stanja u elaboratu o uticaju na životnu sredinu. Ministarstvo ima 45 dana da odluči po toj žalbi.
Objasnio je da su u dopisu Agenciji naveli da traže da se uključe u postupak izdavanja građevinske dozvole kao zainteresovana stranka u skladu sa Zakonom o upravnom postupku. Juče su predali i dopis Ministarstvu prostornog planiranja tražeći da se donese rješenje o prekidu postupka do rješavanja po žalbi koju je Opština predala.
Šef kluba odbornika koalicije Za budućnost Zete Vesko Rašović rekao je da se čitavo vrijeme pokušava predstaviti da je riječ o izmanipulisanoj grupi građana, a ne o svim stanovnicima Botuna i čitave Zete.
“U poslednje vrijeme se pokušava nametnuti mišljenje da je ovo borba jednog čovjeka i njegovih pristalica ali činjenice govore drugačije. Ovo je borba svih građana Zete za opstanak na ovim prostorima. Niko ne može osporiti da je ovo područje godinama devastirano. Ovih dana smo svjedoci neviđene hajke koja se digla na rukovodstvo Opštine, na istaknute pojedince i sve građane Zete koji se protive kolektoru. Posebno nas iznanđuje da se u ovu hajku uključio i dio evroparlamentaraca koji hoće da odluče gdje će biti kolektor. Građani Zete po pitanju kolektora su jedinstveniji nego ikad”, rekao je Rašović.
Preduzeće Vodovod 22. septembra predalo je Ministarstvu prostornog planiranja zahtjev za izdavanje građevinske dozvole. Rok u kojem ovaj državni organ treba da odluči po ovom zahtjevu je 30 dana, odnosno do 22. oktobra. Buduće postrojenje je planirano na lokaciji koja obuhvata deset katastarskih parcela u KO Botun i osam katastarskih parcela u KO Dajbabe. Sve one nalaze se u zahvatu DUP-a Industrijska zona KAP-a.
Izvor: Dan