5 najboljih albuma svih vremena – Dražen Scholz

  1. Billy Cobham – Spectrum (1973.)

Album koji je 70-ih ostvario najveći utjecaj na sve glazbenike, ne samo bubnjare. Jan Hammer klavijature,
Leland Sklar na basu, pa Tommy Bolin na gitari, samo su neki od suradnika na Spectrumu. Iako se radi o instrumentalnoj glazbi mnogi su puno godina kasnije koristili fragmente npr. pjesme Stratus. U našim prostorima Dino Dvornik u pjesmi Zašto praviš slona od mene ili Massive Atack na svjetskoj pozornici.

2. Pink Floyd – Dark Side of the Moon (1973.)

Remek djelo muzike XX stoljeća. Svojevrsna glazbena Biblija. Moj savjet svima je da jednom godišnje preslušaju cijeli album jer svaki put otkrije se nešto novo.

3. The Police – Reggatta de Blanc (1979.)

Tad smo redovno izlazili u Studentski centar, nekad zbog zabave, a nerijetko smo tamo i nastupali. Kad sam prvi put upravo u esceu čuo Walking on the moon, promijenio sam neke stavove o muzici uopće.

4. Toto – Toto IV (1982.)

Ekipa američkih studijskih muzičara prve kategorije, svojim četvrtim albumom preuzima laskavu titulu najboljih na svijetu. Postaju uzori svake individue koja sebe smatra glazbenikom. Svirka, aranžmani, produkcija, kompozicija… Sumnjam da postoji osoba koja nije čula Afriku ili Rosannu.

5. Peter Gabriel – So 1986.

Inačica World Music njegovo je intelektualno vlasništvo. Britanski glazbenik, osnivač Genesisa, zaslužan za karijere mnogih svjetskih faca. Tvorac bezvremenskih pjesama kojeg su slijedili mnogi. Iz naših krajeva tu je Bregović koji se genijalno “naslonio” na temu iz Gabrielove balade Mercy street u Dugmetovoj Ružica si bila.

Dražen Scholz je rođen 25.06.1961.

Kada je imao 15 godina sa prijateljima (Andrej Kljaković, Jex Jaeger) osniva grupu Lotus. Sa 16 godina upoznaje Boška Petrovića koji ga uvodi u svijet jazza.

Krajem 1978. dolazi u grupu “Obećanje Proljeća”. Na preporuku Boška Petrovića 1979. OP odlazi na festival omladine u Suboticu gdje bend osvaja nagradu za najbolju interpretaciju. Iste godine nastupaju i na prvom Jazz festivalu u Novom Sadu, kao i na velikom koncertu Bijelog Dugmeta na stadionu JNA u Beogradu.

U maju 1980. Scholz nakratko dolazi u Parni Valjak a već iste godine formira se nova grupa Parlament. Na jesen odlaze u Milano gdje snimaju svoj prvi album „Imena i Legende“.

U ljeto 1984. dobija poziv iz grupe Film s kojom snima album Signali u noći. S grupom provodi dvije godine, a nakon Filma priključuje se grupi Neki To Vole Vruće na njihovoj jugoslavenskoj turneji.

1988. ponovo dolazi u Parni Valjak s kojim snima 10 albuma. Nakon razlaza P.Valjka 2006. komponuje pjesme za prvi samostalni album Akija Rahimovskog „U vremenu izgubljenih“. Album se snima u L.A. kod bubnjara Joey Heredia uz kojeg na albumu gostuju Marco Mendoza (Thin Lizzy) Renato Neto (Prince) Scott Henderson (Chic Corea, Zawinul Syndicate).

1988. osniva grupu „Dog Kantina“, a četiri godine kasnije grupu „Vindon Havin” s kojom objavljuje album „Mjesec od papira”. U studiju sarađuje sa Gibonnijem, Severinom, Psihomodo Popom, Tonijem Cetinskim, Borisom Novkovićem itd.

Hrvatska glazbena Unija mu je u dva navrata dodijelila nagradu „Status” za najboljeg instrumentalistu.

Autor: Dragan Leković

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.