Tadž Mahal je najposjećeniji spomenik u Indiji i jedno od najimpresivnijih mjesta na svijetu. Godišnje ovu velelepnu građevinu od bijelog mramora posjeti između 4 i 8 miliona turista. Godine 1983. je postao UNESCO-ov spomenik Svjetske baštine opisan kao “dragulj islamske umjetnosti u Indiji” i jedan od univerzalno priznatih remek djela svjetskog nasljeđa.
Kao uspomenu na svoju rano preminulu suprugu, Tadž Mahal je sagradio Džahan-šah, peti po redu vladar iz dinastije Mogula. Mumtaz Mahal je bila njegova treća žena koja je preminula 17. juna 1631. godine prilikom poroda njihovog četrnaestog djeteta te je neposredno prije svoje smrti zamolila Džahan-šaha da joj sagradi građevinu kakvu svijet još nije vidio. Nakon završetka gradnje, Džahan-šaha je vlastiti sin zatvorio u kućni pritvor na obližnjoj tvrđavi, a kada je vladar umro, porodica ga je pokopala uz sarkofag njegove žene.
Izgradnja Tadž Mahala započela je 1631., završena je krajem 1653. godine te je trajala ukupno 22 godine. Oko 20 hiljada ljudi sudjelovalo je u njegovoj izgradnji te više od hiljadu slonova koje su građevinari nabavljali iz cijele Azije. Dovedeni su zidari iz Delhija, rezbari cvijeća iz Buhare, vrtni arhitekti iz Kašmira i Lahora, a kaligrafi za umetnute zapise iz Bagdada. Iako je istorija o glavnim projektantima Tadž Mahala i danas velika nepoznanica, smatra se da je iranski arhitekt Ustad Ahmad Lahauri bio glavni vođa cijelog projekta.
Izvor: Nacional.hr