Predsjednik Partije penzionera, invalida i restitucije Momo Joksimović podnio je inicijativu Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti zakona kojim je predviđeno da državni funkcioneri primaju platu godinu nakon prestanka funkcije. On traži brisanje ovog člana Zakona, jer je, kako kaže, diskriminatorski i nemoralan.
„To što je neko pristao da bude poslanik, ministar, javni ili državni funkcioner je njegov lični izbor. To mu ne daje niti može dati nijedan pravni akt da može ostvarivati bilo kakva prava nakon prestanka funkcije bez rada i to visoka primanja. Očekujemo od Ustavnog suda da se oglasi o ovoj nepravdi“, ističe Joksimović.
On navodi da se nadaju da je Ustavni sud postao zaista Ustavni sud, a ne partijski.
„Zakon o zaradama i drugim primanjima državnih funkcionera je partijski zakon za uhljebljavanje partijskih činovnika i službenika koji imaju pravo da 12 mjeseci primaju apanažu u iznosu zadnjeg mjesečnog primanja, a ako su pred penzijom još 12 mjeseci, dakle godinu da primaju od poreskih obveznika i gladnih i mučenih penzionera“, kazao je on.
Kada je u pitanju partijsko uhljebljavanje, dodaje, ne razlikuje se ni vlast ni opozicija.
„Nadali smo se da će aktuelna vlast nešto preduzeti, međutim od njihovog stupanja na vlast dobili smo 920 novih funkcionera“, napominje Joksimović.
Samo za jednu godinu njihove godišnje naknade po prestanku funkcije koštaju građane Crne Gore blizu tri miliona eura, što bi zadovoljilo 2.228 penzionera sa srazmjernim penzijama na godišnjem nivou, koji primaju penziju ispod 282 eura , a mnogi od njih primaju penziju i ispod 100 eura.
Joksimović zaključuje da je Crna Gora jedina država koja ima ovakvo postojeće zakonsko rješenje člana 10, odnosno Zakona o zaradama i i drugim primanjima državnih i javnih funkcionera.
„Nijedna zemlja EU, a i svijeta nema ovakav Zakon, a ako i postoji onda to traje od jednog do tri mjeseca ili ga apsolutno nema“, dodaje on.
Izvor: Adria