Foto: Novosti
Sud u Kraljevu ukinuo je pritvor trojici kosovskih specijalnih policajaca, koji su privedeni 14. juna, javio je Al Jazeerin reporter Ognjen Zorić.
U saopštenju Višeg suda u Kraljevu se navodi da je vanpretresno vijeće kosovskim policajcima ukinulo pritvor nakon što je pokrenut postupak i nakon što je podignuta optužnica od strane Višeg javnog tužioca u Kraljevu.
“Nakon što je sproveden prethodni postupak i podignuta optužnica od strane Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu protiv osumnjičenih lica B.S., R.Z. i Š.M. zbog po jednog krivičnog djela nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija iz čl. 348. st. 4. u vezi st. 2 u vezi st. 1 Krivičnog zakonika, vanpretresno vijeće Višeg suda u Kraljevu je potvrdilo optužnicu protiv navedenih okrivljenih i donijelo rješenje kojim je okrivljenima ukinut pritvor”, navodi se u saopštnju Višeg suda u Kraljevu, prenosi Tanjug.
Oni se terete za krivično djelo nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materijala, za koje je predviđena kazna do 12 godina zatvora.
Srbija tvrdi da su kosovski policajci uhapšeni u unifromama i sa oružjem na teritoriji Srbije, dok Priština tvrdi da je to bilo na teritoriji Kosova.
Premijer Kosova Aljbin Kurti zatražio je hitno puštanje policajaca.
Takođe, mnogi predstavnici međunarodne zajednice, uključujući one iz SAD-a i Velike Britanije, zatražili su od Srbije hitno puštanje policajaca.
Premijer Kosova potvrdio je danas da su trojica pripadnika Kosovske specijalne policije koji su ranije uhapšeni duboko na teritoriji Srbije pušteni iz pritvora.
“Potvrđujemo da su trojica kidnapovanih policajaca puštena. Iako smo sretni što su se vratili svojim porodicama, ova otmica predstavlja ozbiljno kršenje ljudskih prava i mora biti ukorena. Agresija srpske strane mora da se smatra odgovornom”, napisao je Kurti na Twitteru.
Hapšenje kosovskih policajaca uslijedilo je nakon protesta krajem maja kada su se lokalni Srbi usprotivili da gradonačelnici etnički Albanci preuzmu dužnost nakon lokalnih izbora u četiri sjeverne opštine na kojima je izlaznost bila samo 3,4 posto, jer su ih Srbi, koji čine većinu na sjeveru, bojkotovali.
Ovaj događaj pojačao je tenzije između Kosova i Srbije i raspirio strahove od novog nasilja između bivših ratnih neprijatelja.
Uslijedili su odvojeni sastanci visokog predstavnika Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost Žozepa Borelja s premijerom Kosova i predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem Briselu, no konkretno rješenje za smirivanje situacije nije postignuto.
Izvor: Al Jazeera