Franc Kafka (njem. Franz Kafka, češ. František Kafka; Prag, 3. jul 1883 — Kirling, pored Beča, 3. jun 1924) jedan je od najznačajnijih pisaca dvadesetog vijeka. Kafka je bio Jevrej a govorio je i svoja djela pisao na njemačkom jeziku.
Njegova djela obilježena su strahovima i nervozama ljudske egzistencije. Mnogi književni kritičari u Kafkinom djelu otkrivaju elemente egzistencijalizma, ili bar nagovještaja ove filozofije. Većina djela objavljena su posthumno zahvaljujući njegovom prijatelju Maksu Brodu.
Franc Kafka je rođen je u Pragu u neposrednoj blizini jevrejskog geta, 3. jula 1883. kao prvo, od šestoro djece, Hermana i Julije Kafka. Otac mu je bio vlasnik prodavnice luksuzne robe, a oboje, i otac i majka su naporno radili, neki navode i po 12 sati, dok su djecu čuvale guvernante ili sluge. Francova braća umrla su kao djeca, tako da je odrastao kao jedini sin sa još tri mlađe sestre: Gabrijelom (Eli) (1889–1941), Valerijom (Vali) (1890–1942) i Otilijom (Otla) (1891–1943). Najmlađa sestra Otla bila je udata za hrišćanina.
Sve tri sestre i njihove porodice umrle su ili ubijene u getu u Lođu ili u koncentracionim logorima. Najmlađa sestra Otla ubijena je 7. oktobra 1943. u gasnoj komori u Aušvicu.
Pohađao je njemačke škole. Završio je Starogradsku njemačku gimnaziju, upisao prava, zatim prešao na germanistiku, pa se opet vratio na prava. Briljantno je završio pravni fakultet a 16. juna 1906 dobio je diplomu doktora pravnih nauka.
Godine 1902. upoznaće Maksa Broda, jednog od pripadnika znamenitog Praškog kruga, a već 1903. se razbolio i provodi jedno vrijeme u sanatorijumu. Posle završenih studija (1906) radi kod advokata Riharda Levija, a u časopisu „Hiperion“ objaviće 1908. osam proznih skica pod zajedničkim naslovom Razmatranje. Nastavlja da piše (Opis jedne borbe, Pripreme za vjenčanje na selu) i ponešto objavljuje (Preobražaj, Osuda, U kažnjeničkoj koloniji, Seoski ljekar, Umjetnik u gladovanju…), ali njegova mladalačka djela uglavnom su izgubljena, dok su ona najbolja koja su mu donijela svjetsku slavu (Proces, Zamak, Amerika) ugledala svjetlo dana tek posle piščeve smrti, zahvaljujući odanom prijatelju Maksu Brodu, koji nije ispunio Kafkinu poslednju želju da ih spali. Bio je vanredno strog prema sebi i svom radu. Pisao je sporo i sa prekidima, ispravljao i dotjerivao stalno; sam je uništio veći dio svojih rukopisa. Obraćao je veliku pažnju na jezik i njegove skrivene nagovještaje; u čemu je bio blizak njemačkim egzistencijalnim filozofima. Za života je obično bio štampan u malom broju primjeraka, prihvaćen od poznatih njemačkih izdavačkih kuća koje su se posvetile objavljivanju ekspresionističke književnosti. Kafkin kratki život obilježio je i poznanstvo sa tri žene. Najprije će 1912. Kod Maksa Broda sresti svoju dalju rođaku Felisu Bauer, sa kojom će jedno vrijeme biti vjeren, a njih dvoje održavaće bogatu prepisku sve do 1917. Još burnija i neobičnija biće Kafkina veza sa Milenom Jesenskom-Polak, koja će početi slučajno dok je ona prevodila na češki njegovu pripovjetku Nosač uglja. S njom će se Kafka takođe intenzivno dopisivati i ostaviće joj svoje „Dnevnike“. Najzad, već na samrtničkoj postelji, kada je, razoren tuberkulozom, težio samo 49 kilograma, početkom maja 1924, zatražiće ruku dvadesetogodišnje Jevrejke Dore Dijamant, ali njen otac neće dozvoliti vjenčanje.
Franc Kafka umire ubrzo posle toga – 3. juna 1924. u sanatorijumu Kirling kraj Klosternojburga, u blizini Beča. Poslednje što je zapisao bilo je „Ubijte me ili ste ubica“.
Kafkini čuveni citati
-Staze nastaju hodanjem.
-Mladost je srećna, jer je sposobna da vidi ljepotu. A svako ko ima sposobnost da vidi ljepotu, ne može da ostari.
-Kada je čovjek sam, uvijek je u lošem društvu.
-Zlo može zavesti čovjeka, ali ne može postati čovjek.
-Oni koji ne pamte prošlost osuđeni su na to da je ponavljaju.
-U čovjekovoj borbi protiv svijeta, kladi se na svijet.
-Počnite s onim što je ispravno, a ne sa onim što je prihvatljivo.
-Sebe najiskrenije osjećam samo kad sam najočajniji.
-Knjiga mora biti sjekira za smrznuto more u nama.
-Žene imaju veliku moć. Kad bih nekoliko žena koje poznajem mogao nagovoriti da zajedno rade u moju korist, mogao bih uspjeti.
Priredio: Dragan Leković