Prije 123. godine stvorena Mala Antanta

14.08.1920. u Beogradu je potpisan ugovor o stvaranju “Male Antante”, vojno-odbrambenog saveza Čehoslovačke i Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Savezu je 19.08. pristupila i Rumunija.

Mala Antanta je bio vojni savez Kraljevine Jugoslavije, Rumunije i Čehoslovačke koji je postojao od 1920. do 1938. Uzrok njenog formiranja bio je strah od eventualnog pokušaja Austrije i/ili Kraljevine Mađarske da vojnim napadom povrate teritorije koje je Austrougarska ranije imala.

Uzimajući u obzir broj stanovnika, veliku stajaću vojsku kojom je raspolagala i ogromno prostranstvo na kome se prostirala, Mala Antanta je smatrana „petom silom u Evropi“.

Francuska je blisko sarađivala sa ovim savezom i sa njenim članicama i sa njima je potpisala više vojnih sporazuma.

Krajem novembra 1932. kralj Aleksandar je inicirao vanredni sastanak ministara država članica Male Antante, koji je održan 18-19. decembra u Beogradu. Najvažnija odluka donijeta na tom sastanku bila je da će ubuduće Mala Antanta nastupati kao jedinstvena politička zajednica. Odluka da se samostalno politički djeluje obrazložena je činjenicom „da su se tri države umorile od toga da budu igračke u rukama velikih susjeda“.

Pakt o novoj organizaciji Male antante potpisan je na konferenciji u Ženevi, održanoj 14-16. februara 1933. godine. Tri države – ističe se u uvodnom dijelu ovog dokumenta – obrazuju „višu međunarodnu zajednicu, kojoj mogu pristupiti i druge države“. U organizacionom pogledu, u ovu zajednicu ugrađeno je nešto što do tada nije postojalo ni u jednom bilateralnom ili regionalnom savezu. Kao upravni organ zajedničke politike država Antante ustanovljen je Stalni savjet, sastavljen od ministara inostranih poslova, koji odluke donosi konsenzusom. Sastaje se obavezno najmanje tri puta godišnje, u prestonici svake države čiji ministar te godine predsjedava Savjetom.

Raspad je počeo 1936 kada je u Jugoslaviji postao predsjednikom vlade Milan Stojadinović. Svi politički potresi, koji su bili u Maloj Antanti ranije, su prošli bez ikakvih posljedica. Kada je u Jugoslaviji došlo do državnog udara 6. januara 1929. Čehoslovačka kao demokratska zemlja nije uopšte reagovala, niti se o toj promjeni jugoslovenskih vlasti puno diskutovalo u čehoslovačkoj štampi. Savez se raspao 1938. godine kada je jedna od zemalja članica ovoga pakta – Čehoslovačka – podijeljena tokom Minhenskog sporazuma.

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.