Foto: Printscreen
Grupa gabonskih vojnih oficira pojavila se na nacionalnoj televiziji u ranim jutarnjim satima, objavivši da je preuzela vlast u zemlji.
Prethodno je tamošnja izborna komisija potvrdila da je aktuelni predsjednik Ali Bongo dobio i treći mandat, osvojivši dvije trećine glasova.
Šef evropske diplomatije Žozep Borelj rekao je da će ministri odbrane EU razgovarati o situaciji u Gabonu.
“Ako se ovo potvrdi, to je još jedan vojni udar koji povećava nestabilnost u cijelom regionu“, rekao je Borelj na sastanku ministara odbrane EU u Toledu.
“Cijela oblast, počev od Centralnoafričke Republike, pa Mali, pa Burkina Faso, sada Niger, možda Gabon, to je veoma teška situacija i svakako ministri moraju dobro razmisliti o tome šta se tamo dešava i kako možemo poboljšati našu politiku u odnosu na ove zemlje“, rekao je on.
“Ovo je veliko pitanje za Evropu“, dodao je on.
Nekoliko sati nakon što je vojska izvela puč, internet u Gabonu je ponovo uspostavljen, javlja Rojters.
Dvanaest vojnika je na televizijskom kanalu Gabon 24 izjavilo da predstavljaju sve bezbjednosne i odbrambene snage u ovoj centralnoafričkoj državi, da su izborni rezultati poništeni, državne institucije raspuštene, a sve granice zatvorene do daljeg.
“U ime naroda Gabona… odlučili smo da branimo mir tako što ćemo staviti tačku na sadašnji režim…. na neodgovorno, nepredvidivo upravljanje koje rezultira kontinuiranim pogoršanjem društvene kohezije i rizikuje da zemlju odvede u haos“, rekli su u obraćanju.
U prijestonici Librvilu odjekivali su pucnji nakon televizijskog obraćanja vojnih funkcionera, javlja reporter Rojtersa.
Tenzije u Gabonu bile su visoke nakon subotnjih predsjedničkih i parlamentarnih izbora, pri čemu je Ali Bongo želio da produži 53-godišnji uticaj svoje porodice, dok je opozicija htjela da unese promjene u ovoj siromašnoj zemlji, ali bogatoj naftom i kakaom.
Nedostatak međunarodnih posmatrača kao i odluka vlasti da prekine internet signal i uvede noćni policijski čas širom zemlje izazvali su zabrinutost i sumnju u regularnost izbornog procesa.
Bongo je došao na vlast kada mu je otac Omar umro 2009. godine. Godine 2018. doživio je moždani udar, zbog kojeg skoro godinu dana nije mogao da obavlja funkciju, što je dovelo do poziva da se povuče.
Sledeće godine, nakon neuspjelog pokušaja državnog udara, pobunjeni vojnici su poslati u zatvor.
Izvor: RTS, BBC