Trideset članova Evropskog parlamenta uputilo je pismo predsjednici Evropske komisije Ursuli von der Leyen, u kojem je poziva na pokretanje istrage o ulozi Evropskog komesara za proširenje EU Olivera Varhelyija u pomaganju separatističkim aktivnostima Milorada Dodika u BiH.
U pismu upućenom Ursuli von der Leyen, parlamentarci iz nekoliko političkih grupacija ističu kako prate situaciju u Bosni i Hercegovini te naglašavaju kako je teritorijalni integritet BiH ključan, ne samo za lokalnu, već i za regionalnu, ali i evropsku perspektivu.
“Zbog toga smo izuzetno uznemireni posljednjom eksalacijom političkih tenzija u BiH, koje potpiruje Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH. Ukoliko Dodik nastoji podijeliti državu i uspostaviti nezavisnu RS povlačenjem iz institucija Bosne i Hercegovine i uspostavljanjem nezavisnih tijela na teritoriji RS-a te ukoliko u tome bude uspješan, posljedice će se osjetiti daleko izvan granica BiH, a teške posljedice osjetiće i evropska spoljna politika”, navodi se u pismu.
U pismu, parlamentarci ističu kako Evropska komisija ima ključnu ulogu u osiguravanju poštovanja zaključaka Dejtonskog sporazuma i osiguravanju mira u BiH.
“Ne dijele sve zemlje Evropske unije ove ciljeve. Izvještava se o tome da trenutna mađarska vlada aktivno podržava Dodikovu kampanju podjele BiH i kroz 100 miliona eura pomoći koju Mađarska daje RS-u uoči Opštih izbora u Bosni i Hercegovini”, navodi se u pismu, a prenosi klix.ba.
Nakon toga parlamentarci su se osvrnuli na rad Evropskog komesara za proširenje EU Olivera Varhelyija i njegovu ulogu u podržavanju Milorada Dodika.
“Još više uznemirava objavljeni dokument koji je potpisao šef Evropske delegacije u BiH Johann Sattler, u kojem stoji da se Oliver Varhelyi otvoreno dogovara s Miloradom Dodikom o raspadu BiH. Izvještaji pokazuju da se komesar Varhelyi složio s Dodikom o datumu održavanja posebne sjednice Narodne skupštine RS-a i o šestomjesečnom moratoriju na zakone koji uključuju unilateralno povlačenje iz državnih institucija”, ističe se u pismu parlamentaraca.
Na kraju pisma parlamentarci naglašavaju kako se evropski komesar ne možemo ponašati u suprotnosti sa zvaničnom politikom Evropske unije prema Zapadnom Balkanu.