foto:Vijesti
Sticanje znanja o održivom razvoju ključ je uspjeha crnogorskog obrazovnog sistema.
To je na konferenciji „Cirkularna ekonomija u Eko-školama“ kazala v. d. direktorica Zavoda za školstvo Irena Pavlović.
„Program Eko-škole značajno doprinosi unaprijeđenju kvaliteta nastave i učenja u oblasti obrazovanja za održivi razvoj. Tako se motivišu djeca i mladi da preuzmu aktivnu ulogu u zaštiti životne sredine“, kazala je Pavlović.
Ambasador Njemačke u Crnoj Gori Peter Felten kazao je da je neophodno promijeniti pristup prema ograničenim resursima naše planete.
„Ova promjena može uspjeti samo ako već kod najmlađih u našem društvu razvijamo svijest da moramo odgovorno postupati prema okolini“, rekao je Felten.
Čestitao je direktoricama i direktorima, kao i nastavnicima Eko-škola, dodajući da su predanošću i inovativnim metodama učenicima jasnije pojasnili koncept održivog razvoja.
„Drago mi je što Ambasada Njemačke može podržati taj koncept malim doprinosom. Pomoću mikro-reciklirajućih uređaja koje je Ambasada Njemačke finansirala zajedno sa 3D štampačima, učenice i učenici mogu naučiti brojne stvari o prirodi i kako možemo da je očuvamo“, rekao je on, dodajući da sa otpadom moramo biti pažljiviji.
Ocijenio da „cijeli svijet mora posebno pristupati planeti Zemlji, kako je svojim nemarnim ponašanjem ne bi uništio“.
Felten je kazao da sve zavisi od politčke volje i aktera da se razviju sistemi za reciklažu i čišćenje voda.
„Treba oštro kazniti aktere koji bez razmišljanja bacaju otpad po okolini. Jednu ekološku državu kakva je Crna Gora ponekad čine da izgleda kao velika deponija otpada. Važno je razviti svijest kod građana sa se izbjegava otpad“, rekao je ambasador.
Kankaraš: Važno je učiti djecu da prirodni resursi nijesu beskrajni, već imaju „rok trajanja“
Sekretarka Nacionalnog savjeta za održivi razvoj Aneta Kankaraš objasnila je koje se aktivnosti sprovode kako bi se ostvarila Nacionalna strategija održivog razvoja.
„Više od 15 godina bavimo se temama održivog razvoja. Znate da ratovi i velike svjetske krize utiču na našu okolinu. Ovaj projekat je važan jer je primjer dobre prakse naše mlađe generacije koja će sa linearne preći na cirkularnu ekonomiju u budućnosti. Mlade smo uključili u ovu temu. Imamo Savjet za prava djeteta u Vladi Crne Gore koji se bavi djecom. Da bismo sproveli strateška dokumenta, svi moramo biti uključeni, pa čak i najmlađi“, rekla je Kankaraš.
Istakla je da je neophodno mijenjati obrazovanje u Crnoj Gori.
„Obrazovanje za održivi razvoj omogućiće našem društvu da napreduje. Važno je učiti djecu da prirodni resursi nijesu beskrajni, već imaju ‘rok trajanja’… Cirkularna ekonomija zagovara se za upotrebu reciklaže, smanjenje potrošnje, otpada i umanjavanje emisije otpadnih gasova. Poznato vam je da okeanima putuju veće količine otpada iz više zemalja“, ocijenila je Kankaraš, dodajući da otpad treba biti resurs.
Čabrilo: 47 škola je dobilo priznanje Zelena zastava i sertifikat o stečenom zvanju Eko-škole
Koordinatorka za sprovođenje programa Eko-škole Nevena Čabrilo predstavila je rezultate E-space projekta.
„Eko-škola se sprovodi od 2016. Fondacija za održivu sredinu okuplja oko 74 zemlje u svijetu. Tokom ovog perioda 47 škola je dobilo priznanje Zelena zastava i sertifikat o stečenom zvanju Eko-škole. Crna Gora je jedna od osam država uključenih u projekat unapređenja cirkularne ekonomije (E-SPACE)“, rekla je Čabrilo, dodajući da se 14 škola, umjesto 10, prijavilo za program.
Ona je istakla da joj je saradnja sa Ambasadom Njemačke bila naročito značajna, najviše zbog djece.
„Ona su stekla znanja iz digitalnih kompetencija. Svi koji ste koristili 3D štampač znate da nije baš najlakši za upotrebu“, kazala je ona.
Projekat „Cirkularna ekonomija u Eko-školama (E-SPACE)“ je pokrenut sa ciljem podizanja svijesti o važnosti cirkularne ekonomije i njene povezanosti sa globalnim ciljevima održivog razvoja, uključujući borbu protiv klimatskih promjena, očuvanje biodiverziteta i smanjenje zagađenja životne sredine.
Izvor:Vijesti