Crnu Goru je od početka godine posjetilo 1,2 miliona turista, koji su ostvarili 4,5 miliona noćenja, podaci su Uprave za statistiku (Monstat). Međutim, brojke nisu kao ranije. U špicu sezone nikada manje ruskih turista nije boravilo u Crnoj Gori, a koliko je taj broj manji najbolje svjedoči činjenica da je više Izraelaca, Francuza, Britanaca, Njemaca, Poljaka… došlo u našu državu u junu, julu i avgustu, nego nekada tradicionalnih gostiju iz Rusije.
Prema zvaničnim podacima Monstata tokom juna u Crnoj Gori je bilo svega 16.365 ruskih turista. U julu je taj broj povećan na 23.616, a u avgustu 24.104. Dakle, u tri udarna mjeseca u našoj državi je boravilo svega 70.425 turista iz Rusiji.
Sa druge strane porastao je broj turista iz Njemačke, Poljske, Velike Britanije, Francuske, Ukrajine…
Prvo mjesto drži Srbija, čiji građani tradiocionalno odmor provode na crnogorskom primorju. Za osam mjeseci u našu državu je došlo 700.000 građana Srbije. Onde slijede Francuska, Bosna i Hercegovina i Njemačka sa dolaskom od oko 239.000 turista. Onda slijede Ujedinjeno Kraljevstvo, Poljska, Izrael, Ukrajina.
Tek nakon njih dolaze Rusi, koji su 2019. godine držali rekord u ostvarenim noćenjima 3.470.593. Ove rekordne godine u Crnoj Gori je bilo 384.689, tri puta manje nego što ih je danas.
Očigledno je da sankcije naše Vlade, koje su obuhvatile zabranu direktnih letova, ali i zamrzavanje imovine za desetine ruskih državljana, rezultirale su da u Crnoj Gori, po prvi put, u jeku sezone (jun, jul, avgust) bude više turista, iz primjera radi Izraela i Poljske, nego Rusije.
Da stvar bude još gora, odluka Vlade o uvođenju sankcija i zamrzavanju imovine donijeta je bez odluke suda, zbog čega su podnijete dvije inicijative za ocjenu ustavnosti ove odluke. Iako je prošlo godinu od podnošenja inicijative Ustavni sud se još nije izjasnio. To čekanje je rezultiralo da ove sezone broj ruskih turista bude na minimumu, u odnosu na prethodne godine kada su tradiocionalno bili najbrojiniji na crnogorskom primorju, uz goste iz Srbije.
Kad neće Crna Gora hoće Turska i Španija
Ono što nije iskoristila Crna Gora, jesu druge države. Samo u prvih pola godine, Španiju je posjetilo preko 150.000 turista iz Rusije koji su potrošili 274 miliona eura, odnosno 1.768 eura po glavi. Prema zvaničnim podacima Turističke organizacije Rusije, gotovo 10 miliona ruskih državljana ovoga ljeta se odlučilo da ljjetuje van granica svoje zemlje. Kada se pogledaju podaci, najviše ih ide u države koje nisu uvele sankcije, poput Turske, gdje ih je ove godine ljetovaloj između pet i sedam miliona, ali i u Egipat koji je ove godine posjetilo više od 300.000 ruskih turista.
Takođe, dobrom posećenošću Rusa mogu da se pohvale i obližnje države poput Finske. Samo u Finskoj u toku ove godine boravilo ih je oko 1,2 miliona, a podaci iz te zemlje govore da su na dnevnom nivou trošili 170 eura dnevno po glavi, odnosno, finski budžet su ojačali za preko 200 miliona eura. Ozbiljan rast turista iz Rusije beleže i Maldivi, Šri Lanka, Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) i Tajland. Naime, prema podacima ruske turističke organizacije u UAE je boravilo blizu 300.000 turista iz Rusije, a prosečno letovanje tamo, prema ruskim turoperaterima, iznosi oko 1.900 dolara za dvoje. Tajland je prema istim podacima posetilo preko 200.000 turista, a prosječna cena letovanja je blizu 2.500 dolara. Ni Maldivi nisu zatvorili vrata Rusima, pa ih je tamo letovalo oko 50 hiljada, a prosečna cijena letovanja iz Rusije na Maldivima je 4.760 dolara. U vrhu destinacija koje ovog leta posećuju Rusi je i Kuba. Preko 30.000 Rusa posetilo je ovu karipsku zemlju, a za ljetovanje tamo im je u prosjeku trebalo oko 3.330. Značajan broj je posetio i Sejšele, Kipar i druge atraktivne destinacije.
Crna Gora je uvođenjem sankcija praktično zatvorila rusko tržište, te možemo samo da pretpostavljamo koliko bi se novca slilo u naš budžet, da smo ostali otvoreni ka gostima iz Rusije.