foto: RTCG
Crna Gora generalno održava dobre bilateralne odnose sa drugim zemljama u procesu proširenja u regionu i sa susjednim državama članicama EU, navodi se u izvještaju Evropske komisije. Ipak, kao tenzični momenti izdvojeni su postavljanje spomen ploče na hrvatskom ostrvu Vis i na logoru Morinj, crnogorska proslava 90. godišnjice broda „Jadran“ i učešće crnogorskih ministara finansija i pravde na svečanosti povodom proslavljanja neustavnog dana Republike Srpske. Takođe, pominje se i prisustvo predsjednika opština sjednici Odbora Skupštine Srbije za dijasporu i Srbe u regionu.
U izvještaju je konstatovano da su oodnosi sa Hrvatskom ostali dobri uz povremene tenzije koje su se javljale u vezi sa neriješenim bilateralnim pitanjima ili nekim istorijskim događajima, prenosi RTCG.
U izvještaju se napominje da su se u januaru 2023. premijeri sastali na marginama Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu.
„U septembru i oktobru 2022. godine, tadašnji ministri spoljnih poslova i odbrane, zajedno sa svojim hrvatskim kolegama, postavili su spomen-ploče na hrvatskom ostrvu Vis i na logoru Morinj pod kontrolom bivše Jugoslovenske narodne armije u Crnoj Gori, u znak sjećanja na događaje iz 1990-ih. Ovo je izazvalo kontroverze i Osnovno državno tužilaštvo otvorilo je preliminarnu istragu protiv ministara“, navodi se u izvještaju.
Nije bilo napretka u vezi sa demarkacijom granice između dvije zemlje.
„Spor između dvije zemlje oko vlasništva nad jedrenjakom „Jadran” se nastavlja. Ministarstvo inostranih poslova Hrvatske uputilo je u avgustu 2023. godine snažnu protestnu notu Crnoj Gori zbog crnogorske proslave 90. godišnjice broda“, kaže se u izvještaju EK.
Odnosi sa Srbijom su generalno stabilni, kako se navodi, uz povremene međusobne optužbe.
„U avgustu 2023. godine ukinuta je zabrana ulaska bivšem ambasadoru Srbije u Crnoj Gori Božoviću“, piše u izvještaju.
Konstatovano je i da je septembru 2022. godine, predsjednik Vlade Crne Gore posjetio Srbiju, na sajmu vina.
„Polemika je pokrenuta sredinom decembra 2022. godine kada su gradonačelnici i predsednici lokalnih skupština šest crnogorskih opština, svi predstavnici bivšeg Demokratskog fronta, prisustvovali sjednici Odbora Skupštine Srbije za dijasporu i Srbe u regionu, na kojoj se raspravljalo o položaju i statusu etnički Srbi u Crnoj Gori“, navodi se u izvještaju.
Na ministarskim sastancima, ekonomske prilike i jačanje bilateralne saradnje su bili u prvom planu, a ne bilateralna pitanja.
„Nakon inauguracione posete Briselu, predsjednik Crne Gore je u julu 2023. godine boravio u prvoj zvaničnoj poseti Beogradu u inostranstvu da bi sa predsjednikom Srbije razgovarao o imenovanju ambasadora u svojim zemljama. Dvojica predsednika ponovo su se sastala ubrzo nakon toga u Atini“, konstatuju u EK.
Odnosi sa Albanijom ostali su dobri uz povremene bilateralne posjete na visokom nivou.
„Odnosi sa Bosnom i Hercegovinom su generalno ostali dobri. Dogovorena demarkacija granice tek treba da bude fizički obilježena i da se postave tri zajednička granična prelaza“, piše u izvještaju.
U decembru 2022. godine Savjet ministara Bosne i Hercegovine i Vlada Crne Gore potpisali su memorandum o razumijevanju i saradnji na realizaciji infrastrukturnih projekata.
„Učešće crnogorskih ministara finansija i pravde 9. januara 2023. godine na svečanosti u Banjaluci povodom proslavljanja neustavnog dana Republike Srpske izazvalo je oštre reakcije i kontroverze u Crnoj Gori i regionu“, navodi se u izvještaju.
Ističe se da su odnosi sa Kosovom i Sjevernom Makedonijom ostali dobri.
Konstatovano je i da su bilateralni odnosi sa Turskom ostali stabilni.
„ Crna Gora je pružila finansijsku i humanitarnu pomoć Turskoj nakon razornog zemljotresa u februaru 2023.“
Odnosi sa Ukrajinom su takođe stabilni.
„Crna Gora je nastavila da pruža nedvosmislenu podršku Ukrajini u svetlu ruskog agresorskog rata, uključujući humanitarnu i vojnu pomoć. U decembru 2022. godine, premijer Crne Gore i predsednik Ukrajine potpisali su zajedničku deklaraciju o evroatlantskoj perspektivi Ukrajine“, kaže se u izvještaju i dodaje da ni sa Italijom nemamo sporova.
Izvor: RTCG