Montefarm za PRESS: Povremeni nedostatak nekog lijeka se ne može smatrati nestašicom

U sastavu MONTEFARM posluje 56 apoteka u svim opštinama u Crnoj Gori i ono što sa sigurnošću možemo potvrditi jeste da je njihova snabdjevenost na izuzetno visokom nivou, uprkos nizu izazova u nabavci i distribuciji ljekova i medicinskih sredstava, naročito u post-COVID periodu, saopšteno je za Portal PRESS.

Prema našim saznanjima u poslednje vrijeme bilo je čestih nestašića pojedinih medikamenata kako za onkološke poput citostatika Pemetrexeda tako i za populaciju najmlađih pacijenta na šta je iz ove ustanove odgovoreno da je riječ o izuzetno malom broju ljekova ili medicinskih sredstava.

“Izuzetno mali broj određenih vrsta ljekova ili medicinskih sredstva povremeno nedostaje zbog problema u samoj proizvodnji, promjeni nosioca dozvole za stavljanje u promet, problema u transportu, dobijanja izvozne ili uvozne dozvole i sl. Ukoliko postoji mogućnost i ponuda adekvatne zamjenske terapije, u takvim slučajevima se pristupa nabavci paralele”, navedeno je u odgovoru.

U Montefarmu navode da su sredinom decembra od ovlašćenog dobavljača obaviješteni da zbog problema u proizvodnji neće biti dostupan lijek za onkološke pacijente citostatik Pemetrexed.

“Odmah smo informisali Ministarstvo zdravlja, FZOCG i ustanove koje redovno iskazuju potrebe za navedenim lijekom. S obzirom da je u ovom slučaju ponuđena paralela MONTEFARM je pokrenuo proces nabavke i uskoro očekujemo isporuku. Nabavkom paralele koja je u ovom slučaju ponuđena, a uz saglasnost Ministarstva zdravlja, prevazići će se nestašica Pemetrexeda za tržište Crne Gore”, poručili su.

Iz Monterafrma ističu da je onkološkim pacijentima u Crnoj Gori omogućeno liječenje najsavremenijim ljekovima na teret FZOCG, što, kako navode, nije slučaj u zemljama u regionu, pa čak ni u svim članicama EU.

Prema analiziranim podacima nabavke tzv.specifičnih ljekova koje većinom čine onkološki ljekovi, u 2023.godini od ukupnog budžeta koji je bio dodijeljen MONTEFARM-u za nabavku svih ljekova i medicinskih sredstava, samo za pomenutu grupu medikamanata utrošeno je preko 73 miliona eura.

“Navedeni iznos dovoljno govori o tome kolika je dostupnost ljekova za liječenje teških i rijetkih oboljenja u koje spada znatan broj medikamenata namijenjenih onkološkim pacijentima”, smatraju u Montefarmu i dodaju da su maksimalno obazrivi i fokusirani na nabavku ljekova koji se koriste u njihovom liječenju.

Iz Službe za odnose sa javnošću je odgovoreno da MONTEFARM uredno vrši nabavku ljekova koji se nalaze na Listi, kao i onih čija se nabavka vrši na osnovu odobrenja konzilijuma odnosno komisija Ministarstva zdravlja i FZOCG.

Prema njihovim navodima, ukoliko im se redovno uplaćuju budžetom opredijeljena sredstva, zastoj nastaje samo kada dobavljač nije u mogućnosti isporučiti količine shodno ugovorenoj dinamici nakon tenderskog postupka.

Kada je riječ o ljekovima neohodnim za liječenje kardioloških pacijenata iz Montefarma su kazali da redovno realizuju recepte u njihovim apotekama a da su ljekovi koje koriste veoma raznovrsni.

“Tako je tokom 2023.godine npr.iz grupe beta-blokatora, samo Presolol 50 i 100mg, te Concor 2,5 i 5mg, izdato je nešto preko 270.000 kutija ljekova, potom najčešće propisivani antihipertenzivi (Monopril, Tritace, Prexanil različitih jačina) u količini od skoro 250.000 kutija, oko 117.000 kutija ljekova za sniženje masnoće u krvi-statina (Sortis, Hypolip, Cholipam, Holesta), dok su pojedini antikoagulansi (Pradaxa, Eliquis, Xarelto) utrošeni u količini od skoro 55.000 kutija. Ukoliko sumiramo podatke samo jednog dijela terapije koja je neophodna dijabetičarima, orlani dijabetici izdati su u količini od skoro 230.000 kutija (Januvia, Janumet, Onglyza, Forxiga, Glucophage, Siofor) i ovo nijesu podaci svih onih čiju nabavku MONTEFARM redovno nabavlja, a nalaze se na Listi ljekova. Ista situacija je i sa insulinima, te npr. Tresiba, Lantus, Levemir, Apidra, Victoza, Toujeo i dr. tokom 2023.godine u našim apotekama izdati su u količini od preko 107 000 kutija. Pri tom naglašavamo da su ovo podaci potrošnje određenih vrsta insulina, dok MONTEFARM vrši nabavku i drugih koji se takođe nalaze na osnovnoj Listi ljekova”, dodaje se u odgovoru.

Svi ovi podaci, kako ističu, govore o redovnom snabdijevanju, a povremeni nedostatak nekog lijeka, ne duži od 7-10 dana tokom cijele godine, se ne može smatrati nestašicom već trenutnim diskontinuitetom u nabavci.

“Svakako, pored naših 56 apoteka, građani imaju mogućnost realizacije propisanih recepata i u preko 120 privatnih apoteka koje imaju potpisan ugovor sa FZO. Međutim, ukoliko je nestašica određenog lijeka za tržište Crne Gore, u tom trenutku isti nije dostupan ni u apotekama MONTEFARM-a kao ni u onima u privatnom vlasništvu”, dodaje se u odgovoru.

Pandemija je neminovno uticala na proizvodnju i distribuciji ljekova i medicinskih sredstava. Tokom prethodne godine zabilježene su nestašice pojedinih vrsta ljekova u zemljama EU i u regionu, što potvrđuje činjenicu da nigdje u svijetu ne postoji stopostotna snabdjevenost.

Imajući u vidu činjenicu da MONTEFARM vrši nabavku u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, te samim tim nije direktni uvoznik ljekova i medicinskih sredstava, ovlašćeni uvoznici tj. dobavljači im prosljeđuju informacije proizvođača u slučaju najave nestašice nekog lijeka ili nemogućnosti isporuke za naše tržište.

“Nakon što primimo ovakvu vrstu informacije, u obavezi smo da je proslijedimo zdravstvenim ustanovama, resornom ministarstvu i FZO, te uz njihovu podršku učinimo sve što nam zakonske odredbe omogućavaju da izvršimo nabavku nedostajućeg lijeka ili sredstva. Nažalost, u nekim slučajevima kada se lijek proizvodi pod zaštićenim nazivom i nema direktnu paralelu registrovanu u Crnoj Gori, uz sva zakonska ograničenja ne postoji način u kratkom vremenskom roku prevazići eventulani zastoj u isporuci. Međutim, takve situacije su veoma rijetke”, kazali su iz Montefarma.

Autor: I.M.

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.