Procentualno 80% građana Crne Gore dijeli našu želju za brzim pridruživanjem Evropskoj uniji i upravo to nas obavezuje da predano radimo kako bismo ostvarili taj cilj – glavna je poruka sa današnjeg sastanka potpredsjednice Skupštine Crne Gore Zdenke Popović i ambasadorke Evropske unije u Crnoj Gori Oane Kristine Pope, koji je održan u Skupštini.
– Veoma nam je važna politička podrška Evropskog parlamenta, Evropske komisije, kao i vaša podrška, istakla je Popović, izrazivši zadovoljstvo posjetom ambasadorke Skupštini.
– Usredsređeni smo na ispunjenje svih obaveza jer želimo što prije da se pridružimo Evropskoj uniji, a istu želju dijeli i 80% građana Crne Gore, dodala je Popović.
– Kompletirali smo Ustavni sud, izabrali Sudski savjet i guvernerku Centralne Banke, ratifikovali smo sva četiri sporazuma iz Berlinskog procesa, uskoro biramo VDT-a, a vrlo brzo će na dnevnom redu biti i set medijskih zakona. Uspjeli smo ono što ranije nije bilo moguće, a što je dokaz stabilnosti i privrženosti evropskom putu nove parlamentarne većine, saopštila je Popović.
– Povukli smo Zakon o elektronskim komunikacijama jer nam nije bila namjera da odstupamo od direktiva Evropske unije, već da riješimo problem Agencije za elektronske medije čiji savjet trenutno ne postoji, što onemogućava funkcionisanje ove institucije. Zakon je trebalo da bude prelaz do novog zakona Vlade Crne Gore, objasnila je Popović.
– Posljednjih mjeseci svjedočimo pozitivnoj atmosferi u našem zajedničkom radu i komunikaciji jer vidimo zajednički fokus svih držanih organa Crne Gore ka zajedničkom cilju pristupanja Evropskoj uniji, istakla je Popa, zahvalivši se na srdačnom prijemu.
Ambasadorka Popa je pozdravila napredak koji je Crna Gora ostvarila predhodnih mjeseci ispunjavajući ključne obaveze iz procesa pristupanja EU putem širokog međupartijskog konsenzusa u Skupštini. Dodala je da Crnu Goru i dalje očekuje značajan rad.
Naglasila je značaj izbora vrhovnog državnog tužioca bez daljeg odlaganja. Ambasadorka EU je dodala da Evropska unija očekuje od svih političkih aktera u Crnoj Gori da sarađuju u cilju kompletiranja ključnih reformi vladavine prava, kako bi omogućili da zemlja napravi veliki korak naprijed ka EU.
Ona je pohvalila i otvoreniju i transparentniju komunikaciju koje su institucije Crne Gore uspostavile sa Evropskom komisijom, te je istakla da dobra komunikacija igra ključnu ulogu u lakšem zajedničkom razumijevanju tehničkih aspekata procesa usaglašavanja sa pravnom tekovinom EU.
Popović se u nastavku razgovora osvrnula na nedavni radni boravak u Davosu gdje je imala veoma korisnu priliku da razmijeni mišljenja sa svjetskim ženama liderkama i informiše ih o postignućima parlamenta i Ženskog kluba u oblasti rodne ravnopravnosti.
Ambasadorka Popa je izrazila podršku naporima koje potpredsjednica Popović ulaže u unapređenje rodne ravnopravnosti i dalje širenje mreže žena, što predstavlja ključnu komponentu crnogorske parlamentarne diplomatije.