Milan Popović, Foto: Privatna arhiva
Državni revizor Milan Popović pozvao je nadležne da što prije ocjene ustavnost Zakona o Državnoj revizorskoj instituciji (DRI), navodeći da članovi Senata ne mogu imati neograničen mandat i imunitet.
Popović za Gradski portal ističe da je, prije svega, neustavno u odnosu na naše ustavnopravno uređenje, kao i da organizacioni model koji ima DRI Crne Gore nigdje nema doživotnih mandata.
Upozorava i da DRI odbija da obavijesti Skupštinu da su, kako kaže, nastupili uslovi za razrješenje, kao i da je neispravno tumačenje da mogu da budu na funkciji do 67 godine, što ne mogu ni sudije.
Popović je reagovao i na jučerašnje saopštenje DRI, navodeći da senatori nisu službenici i namještenici kako sebe predstavljaju u saopštenju. Takođe, navodi da u članu Zakona o DRI gdje piše kako se razrješavaju nigdje ne piše da se razrješavaju ‘po sili zakona’, jer da piše onda bi i moglo da se tumači kako oni misle da mogu biti na funkciji do 67 godine. Ističe da jasno piše “kad navrše uslove za ostvarivanje prava na starosnu penziju”, dakle kao sudije – sa 65 godina.
“DRI je juče reagovala sa jednim krajnje simptomatičnim tumačenjem, navodeći da su oni službenici namještenici. Takvo tumačenje vjerovatno ne bi imali ni studenti prava u bilo kojem obliku obrazovanja”, kazao je Popović.
Objašnjava da oni, po jednom članu Zakona o DRI, imaju iste uslove kao sudije, što je propisano Ustavom.
“To znači da njima prestanak funkcije biva tada kada ispune uslove za ostvarivanje prava na starosnu penziju. Njima ne piše ‘po sili zakona’, jer da piše, onda bi tako bilo i za sudije i išli bi u penziju kao i ostali zaposleni. Imamo i sudsku praksu i četiri presude koje su rekle da tu isključivo igra ulogu Zakon o PIO, koji se ovdje primjenjuje. Ta primjena je već za jednog nastupila, a za drugog bi uskoro trebalo da nastupi. Oni daju tumačenje koje je vrlo indikativno, kako bi ostali na toj funkciji. Odbijaju da postupe i obavijeste Parlament, koji se proglašava nenadležnim. Pitanje je da li je Skupština nesvjesna toga ili pokušava da ih iz nekih razloga zadrži na funkciji. Ovdje vidimo grčevito držanje za fotelju. Nijesu ni vodili ovu instituciju kako treba, jer postoji sijaset razloga zašto nisu i zašto mi mislimo na nisu. Ovdje je jasno da se ne radi ni o kakvoj zaštiti interesa institucija i sistema, već jednostavno zaštiti pojedinaca”, istakao je Popović.
On navodi da DRI nastupila sa reagovanjem koje nanosi ozbiljnu štetu ovoj instituciji. Podnijeli su i inicijativu, o čemu je, kako kaže, bilo riječi na sjednici Odbora.
Prema njegovim riječima, SIGMA je uradila tendecioznu analizu, te da su izostavljeni veoma bitni aspekti.
“SIGMA je imala vrlo površnu analizu. Stiče se utisak da nikome nije interes da utvrdimo šta je pravno i adekvatno našem ustavno-pravnom poretku nego se krijemo iza tendencioznih analiza. Moramo da se pozabavimo ovim temama, da se skrene pažnja na aktuelni momenat. Izgleda da je ovdje politika iznad svega”, poručuje Popović.
“Član Senata DRI ne može biti službenik i namještenik”
Pojašnjava da je situacija oko konstatovanja prestanka mandata veoma komplikovana.
“Oni prvo moraju da obavijeste Skupštinu o uslovima koji su nastupili. Tu se gleda upravno pravo, akt kojim oni trebaju da iniciraju proceduru. Nažalost je tako postavljeno. Poslali smo upit Skupštini, šta ako se teorijski recimo desi da DRI ne želi da obavijesti Skupštini, odnosno koja je procedura u tom slučaju. Imamo odgovor na dopis da ne postoji procedura. To teorijski znači da, ako bi Senat DRI godinama odbijao da obavijesti Skupštinu, ona formalno-pravno nema proceduru da sama pokrene neko razrješenje. Profesionalni dosijei senatora se čuvaju u DRI, a Skupština zvanično nema podatak o starosti senatora. Formalno-pravno gledano je zato i stavljeno da DRI treba da obavijesti kad nastupe uslovi za penziju. DRI neće da obavijesti jer je našla ovo tumačenje”, kazao je Popović i dodaje:
“Član Senata DRI nikako ne može biti službenik i namještenik kako to oni tumače. Oni sebe ne mogu svrstati u službenike i namještenike, kao što pokušavaju. Ni mi, revizori, nismo službenici i namještenici. Godinama i mi vodimo bitku, jer članovi Senata koriste mehanizam ocjene, daju nam negativne ocjene ako imamo svoj stav, a sve to kao mehanizam pritiska. Članovi Senata se ne ocjenjuju. U Zakonu o službenicima piše da se starješina organa ocjenjuje. Oni su kolegijalni organ i u nekim smjernicama za ocjenjivanje su sebe nazvali starješinom. Ko onda da ocjeni starješinu? S obzirom da niko ne može da pokrene disciplinski postupak protiv njih, niti može da ih ocijeni, onda se postavlja pitanje kako da se ocijeni stručnost i kvalitet rada, što može biti jedan od uslova za razrješenje”.
Popović ističe da je jasno da je Zakon neustavan.
“Kao prvo, Zakon je neustavan, jer ima dva suprotstavljena instituta, odnosno institut funkcionalnog imuniteta i institut koji je neko prepisao iz Ustava i bukvalno kopirao Zakon o DRI i iste uslove kao za sudiju. Ta dva instituta – funkcionalnog imuniteta i uslova za sudiju su suprotstavljena, jer sudije nemaju funkcionalni imunitet. Sudije odgovaraju za svoj rad, ocjenjuju se i imaju norme”, navodi Popović.
Još interesantije, kako kaže, je i to što je DRI našla za shodno i poziva se na shodnu primjenu zakona po kojem službeniku i namješteniku prestaje radni odnos “po sili zakon”.
“Institut ‘po sili zakona’ se ne može primijeniti na člana Senata DRI shodnom primjenom prava, jer je član Zakona o DRI definisao uslove za razrješenje i nigdje nije naveo ‘po sili zakona’, nego je napisao ‘članu Senata funkcija prestaje kad navrši godine starosti da može da ostvari starosnu penziju’. Sudska praksa kaže 65. godinu. Nema ‘po sili zakona’”, kazao je Popović.
“Kad im odgovara koriste pravo da su kao sudije, a kad im ne odgovara onda su službenici i namještenici”
Objašnjava da je bitna i odredba koja kaže da članovi Senata uživaju prava kao sudije.
“Obaveza sudija je da funkcija prestane sa 65 godina. Oni žele da imaju čak i veća prava od sudija, jer za sebe sada kažu da su službenici i namještenici. Kad im odgovara koriste pravo da su kao sudije Ustavnog suda, a kad im ne odgovara onda su službenici i namještenici. Imamo situaciju da će jedan od njih mart dočekati na funkciji, a 1. januara je trebalo da prestane. DRI odbija da postupi po zakonskoj proceduri”, istakao je Popović.
Ova institucija, kako kaže, trebalo bi da stvara bolji ambijent za građane, a ne da bude loš primjer. Ističe i da oni nisu pozvani da tumače zakon, naročito ne na način kako to oni rade.
Izvor: Gradski.me